Mamici din Grecia (2)

Mamici din Grecia (2) | Autor: ertina

Link direct la acest mesaj

Cum ne-am intalnit :1



MAMICI DIN GRECIA


BINE ATI VENIT !!!





Sa ne cunoastem :


ERTINA cu ATHINA - EUGENIA ( 08.06.2009 )
LARISA cu DIMITRA ( 02.02.2007 ) si 13 + cu
KARMEN 24 cu EFMORFIA
ALDEBARAN cu ARIS ( 12. 08. 2005 ) si SILVIA ( 18. 02. 2010 )

VI4I cu DIONISIOS - IONAS ( 03.02.2010 )

THEOPHILLINA cu STELIOS ( 09.06.2010 )

NIBI NIKI cu ( 11.03.2010 )



Prietene dragi :

carmaw
MoRo K




mail comun : mamicidingrecia@gmail.com




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Am zis ca ma duc sa dorm insa ma macina rugamintea lui carmaw

Asa ca mi-am stors creierii si am facut singura de capul meu..sa speram ca e bine, insa macar e un inceput...
Va rog verificati si astept reclamatiile si modificarile


p.s. am aranjat in ordinea sosirii, sper ca nu va suparati
p.p.s. hai ca vad ca arata bine. Data viitoare o sa scot semnatura mea, vad ca am uitat-o acolo .
Sunt mandra de mine ca am reusit !
Acum ma pot duce sa dorm linistita. Sa ma asteptati cu cafea calda de dimineata, pls...cred ca merit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

neata si BRAVO
Eu te astept la o cafea buna filtru sau la una scotiana (are frisca si wisky) dar te stiu la regim
pupuci si ma indrept sa -mi fac cafeaua ca de dormit mai putin cu belelele care mi cad pe cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

poate ma repet dar am auzit ca exista abonamenrul "DOUBLE PLAY'la forthnet se plateste 19,90 E se alege o destinatie si se vorbeste nelimitat catre un tel fix in cazul nostru din RO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

si iarasi tot eu deschid o lista de intentii
-(sunt din buc) si intentionez sa ma duc in tara( cu autobuzul filaret) prin sf de iulie si sa stau si in august(am trebi multe)
CINE MAI PLEACA
CIND
CU CE MIJLOC DE TRANSPORT
CA POATE CALATORIM IMPREUNA.....CINE STIE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Neatza fetelor,

Ms de cafea, carma si totodata multumim pt complimente la adresa micutei . Are ochii albastri k ai lu" ta-su...eu ii am verzi.

De mers in romania noi mergem cu avionul, iar acum cu bebe un motiv in plus...e mult mai comod pt el. Si imediat ajungem . Nu stiu ce sa zic de autobuz, n-am fost niciodata.

Pe 7 iunie voi pleca si eu in bucuresti, dupa cum v-am scris...Hai ca la sfarsit de luna ne vom intalni toate undeva la mijloc, k sa nu fie cu suparare.

Ma duc sa-i pregatesc mandrei fructele ...poop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna fetelor
Vad ca sunteti tare harnicute, ati scris o gramada
Eu mi-am parcat fiul la gradinita si acum profit de liniste putin, fetita e tare cumintica, nu plange mai deloc.

Fetelor, care doriti sa aveti copii vorbitori de limba romana, insistati dragele mele, pentru ei e tare usor sa invete mai multe limbi. Eu cu Aris vb numai romana, el vorbeste ff bine, dar am insistat si mai ales i-am citit foarte mult in romaneste. Am o gramada de carticele si de mic i-am citit in ambele limbi dar mai ales in romana.

Eu nu merg anul asta in Ro din motiv de bebe mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

pleaca cineva la inceputul lui iulie in romania?fortnet are un pachet ce costa 40euro pe luna si poti vorbi in romania si slte 42 de tari ,dar numai pe fix.a!in america poti sunt si pe mobil.ai internet si o ora dorean pe mobil.am aflat ceva nou,l'am probat si va invit si pe voi,pe cei ce au dureri insuportabile de gat<in cazul virozelor>,la un pahar de vin rosu fiert cu faskomilo<nu stiu cum se traduce in rom>.eeee!su nu il beti.sa faceti gargale!..cred ca trebuie sa reinvat romana ...ce scriu in greaca inseamna ca nu mai stiu sa traduc in rom.pup.astept si eu de la voi leacuri babesti caci nu prea folosesc la nimic tratamentele din farmacie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

aldebaran, multumesc pt sfat !

karmen, nu prea am inteles ce vrei sa spui , insa iti recomand un leac babesc din romani, pt dureri de gat

Un leac babesc e sa scobesti o ridichie neagra si sa pui 2-3 linguri de zahar si dupa cateva ore sa bei siropul lasat! Faci asta de vreo 3 ori! Altul e ceiul de ceapa cu nuci, si anume 3 nuci si o ceapa cat un ou, fierte si scazute de 2 degete. E gretos dar da rezultate !
Si altul... cartifi rasi cu otet pusi intr-o carpa la gat sau pe piept-incalziti la microunde! Sunt babisme care ajuta, cica...

sanatate si o zi buna !

p.s. mamici, voi ce iaurt dati copiilor? ce firma si cat la suta grasime ? M-ar interesa fara fructe, simplu. Ms.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

buna dimineata si de la noi!!!!!

ce zi frumoasa e aici in Chisinau dupa atatea ploii neintecetate!!!!

bebe bolnavicios si plangacios dar a lasat-o pe mami sa doarma!!!!

ertina ai facut un lucru foarte grozav!!! prima pagina acum arata frumos !!!!
eu as spune sa mai introducem data de nastere a copiilor si am vazut ca avem o graviduta Larisa ar fi dragut sa stim in cate saptamani e!!
ce spuneti sa avem si aceste date pe prima pagina??????

si am mai vazut o frumoasa acolo cu ochi albastri!!!! sa-ti traiaca!!!!


vreau sa spun si eu ceva despre ce limba de vorbit cu copii!!! eu stiu una,adica niste expertii mi-au dat niste sfaturi!!!! fiecare persoana care intra in contact cu bebe sa vorbeasca aceiasi limba cu el!!! adica eu romana si numai!! tatu-su in engleza si restul(bunicii,gradinita etc.)greaca!!!! adica sa nu cumva incurcam copilu!!!!! adica sa-l dezorientam!!! au fost cazuri cand mama a vorbit o limba si dupa aia o alta limba si deoarece copilu nu a inteles ce s-a intamplat a mutit o perioada mai indelungata!!!!


ca sa fac placinta mai lunga mai scriu.....

cumnatul este casatorit cu o japoneza si traiesc in New York!!! au 3 fete,respectiv una de 11 ani,8 ani si 4 anisori!!! si toate trei vorbesc si japoneza si greaca si desigur engleza!!! de ce, p-u ca mama a vorbit si vorbeste numai japoneza,tatal numai greaca si engleza e clar!!!! si mereu se afla in contact cu copii care vorbesc greaca si copii care vorbesc japoneza!!!!


aoleo ce am mai scris sper ca m-am facut inteleasa !!! daca nu, spuneti si eu mai revin cu o placinta



pozici



de Dionisios-Ionas 03.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Ma bucur ca v-ati mai inmultit

Fetelor, sa stiti ca eu nu stau in Grecia, dar sunt pe aproape, dar mai vin din cand in cand pe la voi pentru o gura de ceai...



Mergi la inceput