help! panaritiu...

help! panaritiu... | Autor: caarra

Link direct la acest mesaj

va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii despre pacatosul de panaritiu la o fetita de 3 luni!
este vorba de degetul mare de la mana dreapta care e f.rosu si umflat de circa 3 sapt.Fetita a fost vazuta de 2 medici pediatri: primul mi-a spus s-o dau cu tetraciclina unguent si nu s-a alarmat deloc pe cand cel de-al doilea mi-a zis ca poate sa ajunga la operatie si chiar sa-si piarda degetelul in cazul in care apuca sa atace osul. Cu toate astea, a spus ca e pacat sa dam unui copil asa mic antibiotice si mi-a recomandat un unguent local preparat la farmacie pe baza de tetraciclina si hidrocortizon. Situatia parea ca evolueaza binisor, dar tocmai i-am schimbat pansamentul si nu mi-a placut deloc ce am vazut:unghia arata ciudat, nu mai seamana cu cealalta si degetelul e tot rosu si umflat dupa o sapt. de tratam.
referitor la antibiotice sincer nu am mare incredere, eu am trecut acum 2 ani printr-o operatie din cauza panaritiului(desi am luat antib) si a fost crunt, nu as vrea sa treaca si fetita prin experienta asta, e prea mica...
a mai trecut cineva cu copilul prin asa ceva? oare e cazul sa ma alarmez si sa mai consult si alt medic? stiti cumva ceva remedii?

multumiri anticipate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

tudor al meu(acusi implineste un an)are din cind in cind probleme la unghiile de la picioare(degetelele mari,daca pot spune asa).pe la vreo doua luni a avut o unghie de la minuta usor inflamata....am dat cu baneocin.dar incepuse chiar sa acumuleze puroi.m-am speriat ingrozitor,am consultat telefonic doi medici:unul a tratat subiectul foarte lejer si mi-a recomandat solutie betadina,celalalt m-a speriat de moarte si a spus ca fara sa-l taie un chirurg nu se poate!!!!!.......eu am combinat sfaturile lor cu cartile mele si ,dupa ce i-am muiat degetelul in apa calda,am dat cu betadina si am pansat cu baneocin.a trecut foarte repede.cind mai vad inrosita vreo unghie dau imediat cu betadina si e ok.
insa deja o saptamina de deget rosu si umflat mi se pare destul de periculos pentru un pui atit de mic.....nu stiu ce sfat sa iti dau ,iti pot spune doar cum am facut eu.
sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Caarra sfat pentru bb atat de mititel nu cred ca pot sa iti dau. Panaritiu am avut eu in schimb si pot sa iti spun ca eram destul de mare cand l-am facut (vreo 15-16 ani). Cand am ajuns la un doctor chirurg mi-a zis ca daca mai intarziam mult riscam sa imi pierd degetul pentru ca puroiul putea sa imi atace osul. A fost foarte greu la inceput dar a trecut. Sfatul meu este sa te duci totusi la un medic chirurg. El cred ca iti poate da cel mai bun sfat .SUCCES si sanatate la micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

BETADINA!!! Daca nu vezi vreo ameliorare, urgent la chirurg, puroiul trebuie sa iasa undeva la suprafata... Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-maria spune:

Din experienta pe pielea mea, foarte recenta (inca imi sint rosii degetele): din iulie ma tot chinuie si inca nu am scapat complet.Am avut initial la un deget de la piciorul drept, dupa care am facut si la un deget de la piciorul sting. Am incercat nu stiu cite unguente cu antibiotic insa fara efect. Pina la urma am reusit cit de cit sa ma tratez cu solutie Betadine si cu praf de Saprosan. Mi se facea o cojita care mi-a colectat puroiul. Seara si dimineata ma curatam, dezinfectam si puneam sol. + praful.
Incearca sa vezi si solutia asta.
Succes!
Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

buna Aura , ce mai faci ca n-am vorbit demultishor(sunt Cristina Gavris)
ce ar fi sa apelezi la dr Orasan care tocmai m-a scapat si pe mine din asa belea.nu e pediatru dar cred ca te-ar ajuta.suna-ma sa vorbim.
ce face fetitza, s-a mai linistit?ca a mea e din ce in ce mai aspra...
va pupam

cristiana si bb Theodora Alexia

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caarra spune:

vreau sa va spun ca am fost cu fetita la un medic chirurg care a spus ca nu se pronunta asupra tratamentului sau a eventualei operatii pana peste 2 zile cand vede reactia la pansamentul aplicat cu betadine unguent.
se pare ca asa cum ati scris si voi solutia era betadina dar noi avem deja la activ 3 sapt.de infectie si s-ar putea sa fie cam tarziu.
oricum, suntem hotarati chiar daca ni se propune operatia sa nu o acceptam(e prea mica fetita) si sa incercam si pe la dermatologi.
va multumesc pt.interventii si va mai tin la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tami spune:

caarra, dar in astea trei saptamani n-a colectat deloc? am si eu o fetita de doi ani si jumatate si a facut de doua ori panaritiu, odata la degetul mare de la picior, pediatra mi-a dat oxacilina oral, dar a vomitat-o si-am renuntat, chirurgul a zis ca trebuie scoasa unghia, dar n-am ajuns acolo, caci pana la urma i-a trecut cu spalari ca apa calda(fierbinte ar fi mai bine, dar nu cred sa accepte) si sarata- e metoda marinareasca de vindecare a panaritiului, cu unguent cu echinacea, cu spray cu aloe sau suc proaspat de aloe aplicat cu un pansament, dezinfectari cu rivanol, si a doua oara acum doua saptamani la degetul mijlociu, de la taierea unghiilor cu o unghiera straina( mare prostie). Ai grija sa-i tai unghiile drept daca de la asta l-a facut, sa dezinfectezi unghiera sau forfecuta,dezinfecteaz-o des. O saptamana a durat la fetita mea, dar i-am dat cu rivanol, unguent cu rostopasca, aloe si a colectat pana la urma, degetul era rosu, imflat, iar langa unghie a colectat, iar atunci am intepat-o cu un ac de seringa nou, chiar in puroi si l-am stors putin, pana n-a mai iesit mai nimic(in somn si nici n-a simtit), dupa care iar rivanol, apa calda cu sare, iar a doua zi nu mai avea nimic. E foarte buna si tinctura de propolis aplicata acolo, care are si multe antibiotice naturale in compozitie. Daca mai ai timp de astea si nu e prea tarziu, ue sunt sigura c-o sa se rezolve! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Vezi in subiectul despre tratamente neconventionae la tratamentele cu ceapa. Autoarea subiectului spune ca ceapa trage foarte bine. Acum citeste si vezi daca trebuie coapta sau nu. Eu stiu ca ceapa coapta trage bine infectia si la furuncule(asta a probat-o).
Sanatate multe la puiut,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

Cu panaritiu nu este de glumit! Mama mea a tras foarte mult pana a scapat de el. Imi amintesc ca o ajutam sa-si perie sau sa-si spele parul( degetul mare de la o mana era afectat). De dureri nu mai vorbesc! I-a scos unghia, degetul se subtiase incat a fost in pericol sa-l taie si tot nu a scapat de panaritiu.Desi lua antibiotic, isi schimba des pansamentul (bineinteles pansamente cu anumite unguente, nu mai stiu care)nu se vedea nici o imbunatatire. Minunea a aparut cand aceste unguente nu le-a mai gasit, iar o farmacista i-a recomndat Ciupercin. Este un unguent apicol. L-a folosit de cateva ori si a scapat de panaritiu. Ciudat este ca pe unde am mai intrebat de acest unguent, toti mi-au spus ca n-au auzit de el. Iti doresc mult succes in lupta cu panaritiu si atentie, stiu ca se ia!

Mergi la inceput