14 ani, varsta marilor provocari pentru parinti

14 ani, varsta marilor provocari pentru parinti | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cand ati devenit parinti, v-ati retrait inca o data bebicia si copilaria prin ochii copilului dumneavoastra. Inarmati cu multa grija si responsabilitate desigur. Prima criza de personalitate a copilasului de la 2 ani pare deja o amintire acum, cand fetita a ajuns la varsta de 14 ani (apropo, unde s-au dus asa de repede anii astia?...). www.desprecopii.com/info.asp?id=2116" target="_blank">Si totusi, pregatiti-va centura de siguranta pentru criza fetei de la 14 ani pentru ca urmeaza o criza de personalitate foarte puternica pentru care trebuie sa fiti pregatiti. Iata sfatul de la Desprecopii.com:

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk_14 spune:

buna tuturor!!! am o nelamurire mare, mare... comunic deschis cu mama mea in legatura cu prietenul meu si cu scoala si cu toate subiectele extrascolare dar de curand prietenul meu a spus ca ar vrea sa ma sarute iar eu nu am decat 14 ani (si el are tot 14) ciudat este ca si eu as vrea dar mi-e frica de consecinte.... Il plac foarrte mult si el ma place!!! suntem impreuna de mai mult de jumatate de an, avem multi prieteni comuni si ne asemanam din multe puncte de vedere dar totusi ma pune pe ganduri....... ce sa fac??? ajuor!!!! nu stiu daca sa-l sarut eu sau sa-l las sa-si faca mendrele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Draga Raluca (presupun ca este prenumele tau),

Daca prietenul tau ti-a spus ca ar vrea sa te sarute dar nu ti-a cerut asta, si daca si tu spui ca ai vrea, eu zic ca e Ok. Probabil va va bate inimuta mai tare la amandoi ceea ce este perfect normal. Nu este nimic nociv daca amandoi simtiti ca ati vrea. Nu sunt consecinte speciale sunt doar efecte emotionale. Asa incat parerea mea este ca e Ok. Faceti doar ceea ce simtiti si va simtiti in stare sa faceti. Si mai ales sa nu va fie niciodata jena sa puneti intrebari oricat de ciudate ar putea sa vi se para. Mai bine intrebati de o mie de ori si primiti o mie de raspunsuri decat sa faceti erori care pot fi usor evitate.
Uite parerea mea este ca poti sa discuti oricand cu mama ta, mai ales ca aveti o relatie deschisa, este foarte bine. In mama ta sa ai intotdeauna incredere, va fi alaturi de tine oricand si pentru totdeauna.
Poti sa pui si aici intrebari, sunt o multime de foste fete de 14 ani, actuale poate mamici care te vor sprijini cu mare placere. Doar sa intrebi.

PS
Traieste-ti viata, insa fa-o corect.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_Mihi73 spune:

Buna, Raluk
Daca ai o relatie atat de deschisa cu mama ta, ar fi pacat sa nu impartasesti si asta cu ea. Primul sarut e un moment frumos, de care probabil o sa-ti aduci aminte cu drag peste ani, iar momentele speciale merita sa fie impartasite cu persoane speciale, in cazul tau cu mama ta. Si asa poti sa fii sigura ca o sa primesti intotdeauna raspunsul la orice intrebare care te framanta.
Felicitari pentru relatia minunata pe care o ai cu mama ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysulika spune:

Am un baiat de 15 ani si am vazut (am simtit) ca a crescut deoarece chiar daca sunt foarte deschisa cu el si cand are o nelamurire ma intreaba, are momente in care se inchide. Au nevoie de intimitate si trebuie lasat. Daca au ceva de zis (adolescentii)vin singuri. Trebuie tratati ca cei maturi si mai ales respectati in hotararile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Trebuie sa avem grija mare cu copii in aceasta perioada. este cea mai delicata perioada din viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Am si eu o fata de 14 ani si incerc pe cat posibil sa invat sa ii acord "spatiu" , sa ii acord incredere dar in acelasi timp sa fiu si parinte. E greu.

Asa cum spunea cineva aici are zile in care vorbim "ca fetele" cu orele si zile in care pur si simplu nu iese din camera.

E varsta schimbarilor si odata cu ei trebuie sa ne schimbam si noi atitudinea.

Cel mai greu ne este sa le acceptam dorinta de independenta....nu mai este puiul mamii pentru multa vreme si asta doare ! Dar, am fost si noi copii si apoi adolescenti si trebuie sa incercam sa nu uitam ce simteam noi atunci fata de atitudinea parintilor nostri si sa incercam sa nu facem ca ei.....

Mergi la inceput