Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Andre, cateva intrebari:

- dupa ce ai curatat pardoseala cu solutia de curatat pe jos facuta de tine, ai clatit? Ai curatat gresie, dar si parchet?

- detergentul de vase - vad ca in ingrediente sunt 600 ml de lichid (apa, otet). Banuiesc ca iese mult. Cam cat iese pana la urma si cat timp te tine? Si in masina de spalat vase, cam cat pui? 1/2 de pahar mic? Inteleg ca din detergentul asta adaugi putin si in solutie pt pardoseala, asa e?

- la masina de spalat rufe: ce rol au sarea si bicarbonatul pe care le pui in detergentul lichid bio?

- Tea Tree: care e principiul activ? ca sa caut si eu pe aici.


Am inteles ca azi ne oprim cu laudele, dar nu pot sa ma abtin: 7-8 ore de somn pe zi??? Cum reusesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Lili, bravo pt premiera! Si la noi iese rar de tot doar tati cu fetita, dar iata ce instructiv poate fi.

Simina, cred ca de la extenuare ti se trage. Va trebui sa incerci sa te mai menajezi, prea multe doresti sa faci. Sanatatea e tare fragila, stii bine, asa ca mai ingaduie-ti si cateva ore de relaxare. Asa cum zice Raluci, semnele par a fi de sinuzita. Sper sa nu fie asta, ca tare pacatoasa e.

Shtephy, .

Dankutza, nu stiu despre gelurile de dentitie. Legat de jucariile de morfolit cu gel, am si eu una si scrie pe instructiuni ca necesita doar spalare, nu sterilizare cu aburi, nu fierbere si nici la congelator nu e voie. Interesant subiectul cu ROR-Rudivax, astept opinii, eu nu sunt deloc in tema. Deocamdata.

Licurici, reteta aia de la Lidia (spuma de cioco cu avocado) e tare gustoasa. Dar tot are calorii multe… de la miere si avocado majoritatea. Oricum, fata de cioco-cioco e de preferat pt ca nu are E-uri, nu are colesterol si eu am gasit-o mult mai refreshing, asa, ca senzatie de gust.

Ralu sau cine stie dintre voi, la ce ora e protestul maine? Care ar fi locul de intalnire?

Many, sper sa treaca repede oboseala, sa reusesti sa gasesti 1-2 ore pt tine, sa tragi un pui de somn bun.

Coque, la hotel aproape sigur au patut, intreaba-i. De carucior, impresia mea e ca e de mare ajutor in aeroport, asa ca l-as cara pe cel de acasa. Bine, nu stiu ce model aveti voi, cat e de greu, cat e de usor manevrabil. Legat de medicamente, eu am salvat o lista care s-a vehiculat tot aici, pe forum, mai demult. O sa o caut si o postez. Din cate imi amintesc, e descurajant de lunga. Eu am luat de fiecare data cand am plecat doar Panadol, spray-ul de nas si pompita de nas. Cred, insa, ca Diana ne poate da sfaturile cele mai bune in aceasta privinta.

Licurici, eu maine merg la control, la neurolog. O sa intreb de arcuirile astea, daca are rst sa ne ingrijoram. Banuiesc ca nu, dar orisicat, tot intreb. Si fetita mea se arcuieste, exact cum zici tu, ca Nadia Comaneci, ba uneori mai si urla, de te intrebi ce poate s-o deranjeze intr-atat. Ca si rechinasa, si Ana fixeaza uneori peretele gol, in timp ce deasupra patutului sunt agatate cele mai colorate jucarii…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Sper ca am raspuns tuturor, daca am uitat pe cineva, e fara intentie. tuturor!

Plec acum la o aniversare, o sa stau acolo toata ziua. Cred ca va fi tare frumos, in aer liber, cu multa pustime.

Va las, spre studiu, lista de medicamente de care ziceam. Sunt curioasa ce parere aveti, poate o periem putin impreuna si facem o trusa mai mica, dar eficienta.

FARMACIA DE VACANTA!

Pentru raceala:
Paracetamol sub forma de : *supozitoare pediatrice de 125mg, * sirop
Panadol Baby, pastile de paracetamol sinus pentru noi adultii

Nurofen pediatric , nurofen raceala si gripa pentru noi adultii.

Algocalmin pastile pt noi adultii, novocalmin supozitoare pt copii

Sirop de tuse -Stodal (homeopat)

Ser fiziologic -Sterimar ( microspray cu apa de mare)

Vitamina C (fiole de 5 ml)

Solutie pentru frectie - ori speciala de la farmacie ori un amestec de otet de mere, spirt si apa

Pentru nas infundat/ mucozitati

- Rinathyol sau Sinupret
- Vibrocil gel sau picaturi
- Wick baby masaj sau Karvol

Pentru alte accidente:

- Betadina ( dezifectant foarte bun care nu ustura)
- Crema de galbenele/ arnica
- Baneocin pudra
- Rivanol
- Comprese sterile
- Fasa si Plasturi

Pentru diaree

- Smecta
- Ercefuryl
- ceai de afine/ menta ( cateva pliculete)
- Biotics baby

Pentru alergii

- Claritine
- Fenistil gel
- Mixtura mentolata

TERMOMENTRU digital de ureche si un antibiotic de urgenta prescris de
pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

'elo!

Aveti noroc ca inca doarme Rares, ca rufele sunt la spalat....si ca mancarea e facuta de ieri ...asa ca, o sa-mi dau si eu iar cu parerea

Dozz, bine te-ai intors de la munte si multam ca m-ai observat!
(so, nu esti fan sfecla ....cum nici eu nu-s cu spanacul . Eu i-am dat ieri sfecla si mai in mila, mai in sila, a papat ceva-ceva. Restul, l-am papat je ..as manca sfecla goala...cel putin alea din salata......dar te inteleg, stiu cum e sa nu-ti placa ceva. Nu stiu cum ii voi face eu spanac lu' fi-miu. Cred ca cel mai bine apelez la mama )

Licurixu, nush ce sa zic...e drept ca nici eu nu-s Ciuhuleasca ...nici al meu nu e Muresan.....dar oricum....eh, hai sa zicem ca au ei timp sa se inalte...si noi motive sa ii dam la sport
(sa stii ca si Albastrel se mai arcuieste uneori, dar je n-am dezvoltat asa o paranoia cu neuro-psihopupu asta.....hai ca poate o fi asa, o chestie bebeliceasca

Raluci, uite, o alta oferta unde stiu sigur ca iti dau patut - http://www.baruthotels.com.tr - a fost o prietena acum vreo 4 ani, cu bebe mic de 7 luni si stiu sigur ca aveau patut, pt ca i-am vizitat.
Iar din sursa sigura (testata de noi in hanimun), iti pot recomanda Lares Park - Kundu, zona Lara, Antalya...am descoperit ca acum se cheama Rixos Lares (http://www.kusadasi.ro/hotel-rixos-lares-h449.html). Este super. Noua ne-a ramas inima acolo (entertainment pt copii, pt omenii mari in fiecare seara, gradini superbe....totul la superlativ. Cum de altfel e peste tot in resorturile turcesti )

Many, ...eh, nah..ca acum am citit unde mergeti. Iti garantez ca nu veti regreta. Iar daca trupa de entertain-eri mai este aceeasi ca acum 4 ani....veti avea niste amintiri super super. Daca vrei detalii, vorbim .....vaaaiii...ce dor mi s-a facut

Cuscri, io ti-as trimite pachet cu cel mai mare pup si bratic ever...dar mi-e ca da atlasibu' "falement" si apoi, prin cine mai trimitem veveritele?...Apai asa, pot sa-ti spun clar si raspicat ca te pup si te imbratisez, ca ma gandesc mereu ca poate in viata asta vreodata ne-om intalni si noi la un limoncello sa punem tara la cale cu nunta copkiilor .....si iti mai spun doar atat. Mami e mami..si indiferent de ce ne spune acum, maine ne va lua in brate si ne va iubi neconditionat. Si ii va parea rau pentru momentele cand ne-a facut sa fim triste. Pentru ca e mami. Si atat. . Iar tati sa faca bine sa nu se mai ia atat de noi ca habar n-are el cu bucataria si curatenia ....si sa ne laude mai des la pretini. Ca doar de-aia ne-a luat de soata, ca a vazut tot ce-i mai bun in noi si s-a "dragostit" de noi! Gata, am zis. Asta sa transmiti!

Dankutza . Eu am trecut progresiv de la LP1 la LP2. Adica azi o masura de LP2 si restul LP1, maine 2 masuri LP2 si restul LP1...si tot asa. Despre jucariile de dentitie nu ma pricep, pt ca al meu copil e mai interesat de propriile degete si de snurul de la suzeta decat de jucariile alea...asa ca si-au cam afalt sfarsitul intr-un sertar....
Mersi pt info despre BE. Noi cred ca mergem. Am primit 2 invitatii, asa ca de data asta intram pe moca . Apropos de noutati..fete, io-s satula pana peste cap de carutul asta Stokke. Are vreuna dintre voi asemenea OZN? Sper sa nu va supi pe mine, dar nu mai pot cu Stokke asta. Nu-mi place deloc. Simt o antipatie de neexplicat pentru el. Si parca se umplu parcurile din ce in ce mai mult cu el. Gata, m-am descarcat si eu ...e drept, cu o suparare puerila

Azi i-am dat si eu papaya in premiera. Combinat cu nectarina. A mancat. A fost ok. Doamne ajuta sa il tina si la masa de pranz..care, de obicei, e cea mai pacatoasa. Mananca in 70 de mii de reprize, cu cantari, cu avioane, cu invarteli, cu maimutareli....nu vreti sa stiti

Apropos de fructele astea exotice...citeam pe un alt site de profil..cum ca cica (moama, cati de "C") toate exoticele astea nu ar fi ok de dat la bebei asa mici, caci exotic ar insemna si o mai mare predispozitie catre alergii......hm, asa sa fie?

Lyly, pupilici si tie, distractie placuta la nunta si succes in continuare cu D. Merge beibicucu, merge?
Succes si la cumparaturile de la BE!

Ca mi-am adus aminte....Tina, incearca si fa primul pas inspre impacare. Poate mami a ta nu indrazneste din cauza ca e tati mai capos (vezi cazul licurixului ) si se macina si ea, la randul ei, in suflet). Noi avem un mare "avantaj"....copii astia ai nostri induioseaza orice om cu suflet. Asa, ca un off-topic, pe vecina mea a busit-o plansul cand ni l-a vazut, ca si-a adus aminte de fi-su cand era mic si se gandea "oare o sa-mi faca si mie un nepotel?"....Eh, eu sunt sigura ca, daca il vor vedea pe bebe, se vor induiosa si vor trece peste orice neintelegeri sau animozitati. De dragul tau si al nepotului. Pana la urma, idiferent cu cine ai ales sa iti construiesti o familie, tu esti copilul lor, iar bebele este copilul copilului lor.

No, gata..s-a trezit gimnastu' familiei!

Pupix voua!

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am aruncat ambalajele de la jucariile de dentitie, si nu stiu cat trebuie sa le tin in frigider. Asa ca . Spuneti-mi si mie cat sa le tin in frigi.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz
Andre, cateva intrebari:- dupa ce ai curatat pardoseala cu solutia de curatat pe jos facuta de tine, ai clatit? Ai curatat gresie, dar si parchet?- detergentul de vase - vad ca in ingrediente sunt 600 ml de lichid (apa, otet). Banuiesc ca iese mult. Cam cat iese pana la urma si cat timp te tine? Si in masina de spalat vase, cam cat pui? 1/2 de pahar mic? Inteleg ca din detergentul asta adaugi putin si in solutie pt pardoseala, asa e?- la masina de spalat rufe: ce rol au sarea si bicarbonatul pe care le pui in detergentul lichid bio?- Tea Tree: care e principiul activ? ca sa caut si eu pe aici. Am inteles ca azi ne oprim cu laudele, dar nu pot sa ma abtin: 7-8 ore de somn pe zi??? Cum reusesti?
- nu am clatit, se usuca perfect. Am curatat gresie, ca n-am parchet, dar daca te intereseaza pentru parchet, sa-mi spui ca am notat undeva in caietul meu "miraculos". -detergent de vase iese cam un litru, care ma tine aproape o luna. In masina de spalat vase umplu cutiuta aia pentru detergent. Da, din detergentul asta adaug in solutia pentru pardoseala o picatura, plus un ulei esential sa taie mirosul de otet. Ma repet aici, detergentul trebuie mixat f f f bine pana devine crema, altfel obtureaza sifonul. Eu la robotul de bucatarie fac, cu cutitul. - sarea mentine culorile, e foarte utila de exemplu la blugi si la hainele inchise la culoare. Bicarbonatul inmoaie rufele ca sa nu mai folosesc balsam. Dar nu le inmoaie dupa prima spalare, e nevoie de cateva ture. - tea tree a gasit Raluci un site asta Nu 7-8 ore pe zi, pe noapte. Ziua nu dorm deloc. Dimineata gatesc, curat, spal, calc, la amiza lucrez vreo 6 ore, apoi stau cu fata, apoi merg la sala si somnel. (treaba dimineata o incep pe la 6 mai nou). Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Buna dimineata dragelor, frumoaselor si harnicutelor! (ca toate sinteti asa, in frunte cu Andre pe care o pupacim cu drag pt calitatile enumerate mai sus + sfaturile ei bune + optimismul exemplar)
Sa incep cu ceea ce mi-a atras atentia mult de tot: licuriciu si fi-mea face exact ca rechinasa, mai nou o iau din nou in pat cu mine ca sa stea potolita ca altfel din ora in ora incepe sa urle si sa mearga pe spate sprijinita in cap - si pe mine m-a dus paranoia la niscai probleme neurologice, mai ales ca a mea e si cazuta in cap la propriu, dar acu' daca zici ca si rechinila face la fel, ma gindesc ca n-o avea nimic nici una Pina acu' m-am tinut tare si n-am cautat pe net, special ca sa nu-mi hranesc imensa paranoie
monis iti zic si aici pupici pt Santiagu zburator.
Eu cred ca ar trebui sa inauguram rubrica de avertismente de tipul ce nazbitii mai pot face piticii nostri ca sa fim pe faza. Si ca sa inaugurez inaugurarea, am prins-o pe asta mica ca rodea frenetic la cablul de la interfon, ca i-l tineam in patut ca sa se auda bine ce face.
dankutza gel de gingii eu n-am luat, nici nu ma inghesui, doar s-o vad ca sufera tare. Laptele se inlocuieste treptat - daca ii dai o masa de 90 ml, pui o masura de 2 si 2 masuri de 1. In functie de cit lapte nr. 1 mai ai, lungesti perioadele de trecere.
K ce bine-mi pare sa-ti revad scrisul purpuriu! Marea D cred ca e obositoare pt toata lumea, printesa mofturici a mea maninca tot mai putin si trage tot mai mult la tzitzi dar eu ma consolez cu gindul ca pina la 20 de ani trebuie sa invete sa manince o ciorba
Di mi-e dor de tine, unde esti?
Shtephy de cind scrii mai rar, parca si mai pretioase au devenit postarile tale si le pindim cu si mai mult interes Cum "merge" minuta?
Alexa nu trebuie sa ai noutati ca sa intri sa ne spui de tine/voi. Toata gasca(gashka) de matusi asteapta cu maxim interes orice info despre burtica noastra draga
many mi-e tare dor de motanelul Vlad
Hmmm, sint strigata de catre o anumita persoana care se rostogoleste pe burta in patut (izbindu-si sadic diverse parti ale corpului in gratii) deci nu mai apuc sa mai raspund, mai zic doar doua chestii:
raluci,lylyana,monis, cristina, coquelicot si cine mai vine la miting, vreti sa ne intilnim la gura de metrou de la Victoriei - aia care e linga guvern, unde incepe Bd. Aviatorilor?
si 2, off topic, dupa ani si ani, vorba cintecului, a venit vremea sa ne luam si noi aragaz nou. Din obisnuinta, am zis ca luam si cuptor si plita pe gaz, dar aruncind o geana prin magazine am vazut ca sint mult mai multe modele electrice. Ma puteti lamuri si pe mine care sint diferentele (in afara de costul folosirii care presupun ca e mai mare la electric)? Saru-mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui kreliaCuscri, io ti-as trimite pachet cu cel mai mare pup si bratic ever...dar mi-e ca da atlasibu' "falement" si apoi, prin cine mai trimitem veveritele?...Apai asa, pot sa-ti spun clar si raspicat ca te pup si te imbratisez, ca ma gandesc mereu ca poate in viata asta vreodata ne-om intalni si noi la un limoncello sa punem tara la cale cu nunta copkiilor .....si iti mai spun doar atat. Mami e mami..si indiferent de ce ne spune acum, maine ne va lua in brate si ne va iubi neconditionat. Si ii va parea rau pentru momentele cand ne-a facut sa fim triste. Pentru ca e mami. Si atat. . Iar tati sa faca bine sa nu se mai ia atat de el ca habar n-are el cu bucataria si curatenia ....si sa ne laude mai des la pretini. Ca doar de-aia ne-a luat de soata, ca a vazut tot ce-i mai bun in noi si s-a "dragostit" de noi! Gata, am zis. Asta sa transmiti!
Tu stii ca te iubesc. Tati ma lauda foarte mult, pe la spate. Cand ies in oras mi se cer retete, femeile ma intreaba "auzi, da' aia cum ai facut ca ne-a povestit si pfoooooooaaaaaaaaaaaaaai!", etc. Acasa imi spune ca nu am facut atmnosfera de duminica sau ca femeile de aici nu ies la distractie, nu se cer la pizza, etc. Buni imi insira toate "prostiile" pe care le fac. La prietene defileaza ca o paunita ca ce fiica are ea. Deh, avem cu totii o cruce de dus Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

na ca ieir bananaiam singura pe aici, azi nu am timp sa citesc....
am aruncat doar un ochi si trimit si eu un mare catre Andre si catre toata lumea si vroiam sa zic ca eu tin jucariile cu gel in frigider tot timpul. cand e nevoie, ii dau una si apoi o spal si o bag iar la frigi. de ce tb tinute timp limitat? ca doar nu se strica (vorbesc de frigider, nu congelator )

pup you all, ma intorc sa citesc si eu cate chestii interesante ati scris

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

multumesc fetele pt detalii a la turchia, notat acum vedem oferte

DECI MAINE LA PROTEST ora 10.45 ca si ora de intalnire, loc....de unde vin cele mai multe, eu oricum ajung mai devreme ca trebe sa descarc pancartele, ne putem vedea pe trotuarul vis a vis de sediul BRD, ce ziceti ?

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput