Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

E un subiect atat de sensibil,in timp ne atasam de ei si impartim atatea lucruri bune si rele si sunt membrii familiilor noastre.
Ma bucur ca ai reusit sa-i gasesti donator si ca se simte un pic mai bine si ii doresc numai sa nu aiba parte de durere caci nu merita,au niste suflete atat de pure si de calde incat chiar nu merita nici o durere in viata.
Ma uit la Daisy acum ,doarme incovrigata pe covor in fata bucatariei,ea tot timpul se afla unde sunt si eu.
Cu trei copii si la bloc un caine inseamna mult mai multa munca insa zau daca imi pare rau cand ma gandesc cata dragoste si bucurie a adus in vietile noastre,cat de haioasa e cand fuge de Brosky(testoasa) ,sau cat de cuminte statea cand cei mici o luau la smotocit,sau cum incearca sa-i consoleze cand ii pedepsesc pe pitici si face ca toate cele numai sa-i vada zambind ....

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ooofff Vikinga

Stiu atat de bine prin ce treci. "Baiatul" meu s-a dus acum 2 ani si un pic... si inca imi vine sa plang cand il vad in poze. Nu am fost langa el - nu l-am putut aduce in UK din pacate, in nici un caz nu as fi putut sa-l las 6 luni in carantina cum cereau legile - si multa vreme m-am simtit vinovata ca am fost departe de el.

Si el era caine de talie mare (ciobanesc german) si deja de la 10 ani incolo... nu a mai fost bine. Inima... Cu tratamente intensive, vitamine, medic veterinar care venea sa-l vada regulat si mai ales grija si iubirea familiei a rezistat inca aproape un an...dar in martie 2008 a plecat L-am iubit cu totii mult...si el a stiut asta. Cooper stie si el ca il iubiti, si asta il face fericit, fii convinsa.

Multa sanatate ii urez batranelului vostru, si multa putere voua sa puteti trece peste zilele grele care vor urma ... e atat de greu cand ei se pregatesc sa ne paraseasca

Ti-am trimis si un PM



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu l-am adus aici ilegal, asa il si alintam uneori ilegalul mamei:)In germania nu e nevoie de carantina, pe care cu siguranta nici el nu ar fi trecut-o, atit de inumana masura!!! in schimb citeva rase printre care si american stafordshirii nu au voie sa emigreze aici pe linga stapini, ori cumparati/adusi din afara.au incercat sa controleze rasele astea, inteleg si eu masura lor..mai bine sa fie cit mai putini ciini din rasele astea decit multi si sa ajunga pe mina unor oameni fara minte ori suflet.si chiar si dintre ciinii deja existenti in interiorul germaniei, inafara de controlul lor li s-a interzis si inmultirea, trebuiau sterilizati ori nu stiu doar in ce conditii era permisa nasterea lor. parca acum ceva timp, vreo 2-3 ani masura a fost ridicata din cauza protestetlor si judecarii prin instante. nu mai stiu sigur cum s-a sfirsit. oricum sunt f rari de vazut pe aici. am fost atit de des oprita pe strada si unii care au avut ori indragesc ciinii de gen il iubeau si dragaleau in mijlocul strazii. o data o politisa in vacanta pe aici a oprimt masina in mijlocul strazii si mi l-a admirat si laudat, zicea ca intr-un timp au lucrat in politie cu astfel de ciini si ca ea a fost extrem de incintata de ei, insa din cauza figurii lor stricau imaginea politiei plus propaganda anti din ultimii ani si au renuntat la ei.in 3 ani nu m-a reclamat nimeni. am avut noroc de oameni buni in jurul meu, vecini, alti oameni cu ciini cu care ne intilneam pe strada.in danemarca insa accesul e permis asa ca ai mei cu cooper au zburat pe ruta bucuresti-amsterdam-copenhaga, a intrat in danemarca, e inregistrat acolo, vorbisem in prealabil cu dr veterinar din aeroportul respectiv si mi-a zis de ce e nevoie si m-a asigurat ca totul e ok. f relaxati si de treaba danezii astia.si din copenhaga i-am luat cu masina si l-am adus in germania pt ca granita din nord se trece fluierind.am incercat sa rezolv situatia la judecatoria de land, imposibil. is cunoscuti prin strictetea regulilor. insa cind e vb de copii ori ciini nu am jene deloc.veterinarul e prieten de familie, l-a evaluat din toata punctele de vedere la venire si-a dat ok-ul ca e un ciine dresat, blind si ok in preajma oamenilor si ne-a zis ca in caz de ceva probleme macar ne va sustine zicind ca, ciinele e netransportabil inapoi in ro, din punct de vedere medical fiind prea batrin si bolnav pt asa ceva. asta acum trei ani cind inca era bine:)asa e , mare mare noroc ca am gasit un donator! exista o banca de singe undeva in sud pe linga münchen si de acolo trebuia comandat dar in cazul bolii lui singele trebuia sa fie proaspat recoltat si trimis prin curier special aici, mai mult de 2 zile neavind voie sa fie conservat. dar donatori sunt rari si nu se stia daca el mai apuca sapt viitoare, ca s-a mai nimerit si we lung acum aici.donatorul trebuia s afie un ciine de peste 35kg si in jur aveam numai ciini mici si deodata ne-am amintit de alti prieteni cu un labrador puternic, masiv, bine facut, in plina putere la cei 6 anisori ai lui. i-am sunat si fara sa stea pe ginduri au venit in 15 min la dr. le sunt atit de indatorata....m-am simit asa vinovata sa-l vad pe labrador venind bucuros si vioi, a trebuit sa i se administrezeo narcoza usoara, l-am asteptat cu stapina pina a adormit si tare rau mi-a venit sa-l vad din vioi cum incet se inmu.i.a, l-am carat in brate amindoua in masina si pe urma acasa la el. cica o sa fie slabit in urmatoarele 3-4 zile. oameni extraordinari pt ca desi nu e peroculos e totusi imoral sa ceri asa ceva, e parca ai cere sa doneze singe un copil. la ciini sunt 26 de tipuri de singe, exista probabilitatea de 1 la 26 ca sa nu fie tolerat, nu stiu exact cum e ca de atita zapaceala ce a fost nu am mai intrebat mai mult. in cabinet ii era frica lui coopar sa stam, narcoza nu se punea problema sa i se administreze si asa m-am foit cu el prin parcare ba la soare ba la umbra cu singele agatat cu tot:). daca era ceva incompatibil ar fi trebuit sa tremure in primele 5 minute, am stat cu sufletul la gura, a fost ok ba chiar lingea citeva picaturi cazute pe blanita lui si se pare ca aveau gust bun, dr zice ca aah se vede ca e ciine din tara lui dracula:), incercam si noi sa destindem atmosfera..pe urma dupa vreo 40 min a vomat tot ce mincase inainte, io in genunchi si pe jos linga el tot timpul ca sa-l tin calm o ora si ceva cit a durat transfuzia.ce zi...ieri seara a dormit bustean, dar intre noi, nu izolat afara. nu mai era un somn si acea sfirseala in singuratate si frig ca atunci cind isi cauta un loc linistit sa moara. ci un somn parca de recuperare a fortelor. pe la 2 noaptea s-a trezit si a mincat o supa de carne si ficat de vita.si azi a mai inviat. nu mai sta departe de noi, nu se mai refugiaza.doarme dar parca e altfel.el e pe cortizon de citeva luni, acum ia o doza imensa, ne luptam cu acea boala autoimuna. dr a zis ca daca e numai asta cortizonul in doza mare plus singele nou i-ar da un sprint, care l-ar ajuta daca el mai are putere sa lupte.insa daca are si vreo tumoare, in 3-4 zile si singele nou va fi "mincat" si va arata ca cel a lui, adica fara celule rosii. la el acum 3 zile celulele rosii erau ca si inexistente, putea muri oricind intr-un somn mai adinc.asa ca acum asteptam.daca pina ieri ma pregatisem moral ca el o sa moara, printre lacrimi ii gasisem si un loc unde sa-l ingrop in gradina, ma gindeam ca o sa-l infasor in paturica lui preferata, o sa-i pun mingea lui preferata, o piatra de riu cit pumnul pe care o iubea si o rontaia. Acum incep timid sa sper...Macar suntem toti mai pregatiti in caz de ... Eu tot am zis aici doar de mine, dar de fapt ar trebui sa folosesc "noi", e un ciine iubit de toti, familia mea cu parinti, sot, frate am fost in soc.Chiar de azi e mai cald si usa de la gradina deschisa, nu-si mai cauta afara un loc in frig si liniste, a venit chiar acum linga mine la locul lui facut linga birou. Intotdeauna cind eram pe DC il aveam alaturi. Acum il alint "scheletonul" lu' mama drag:), tare-i slabanog si vai de el. Sa vedem...leucemie ori tumori vizibile la ecograf nu are. Insa ca si la oameni ar putea fi o groaza de alte probleme.Si chiar de batrin, organele interne, inima, arata bine pt virsta lui. O mica sansa zic eu ca mai are. Dr e mai sceptic.Sa vedem daca e instinct ori doar speranta.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Dragul de el, avem aceeasi boala amandoi:)

va sunt alaturi, sa fie bine pentru el, sa nu se chinuie deloc, sa isi petreaca cat i-a mai ramas, ani, luni, zile, in sanatate pe cat posibil si fara niciun chin.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei
E un subiect atat de sensibil,in timp ne atasam de ei si impartim atatea lucruri bune si rele si sunt membrii familiilor noastre.Ma bucur ca ai reusit sa-i gasesti donator si ca se simte un pic mai bine si ii doresc numai sa nu aiba parte de durere caci nu merita,au niste suflete atat de pure si de calde incat chiar nu merita nici o durere in viata.Ma uit la Daisy acum ,doarme incovrigata pe covor in fata bucatariei,ea tot timpul se afla unde sunt si eu.Cu trei copii si la bloc un caine inseamna mult mai multa munca insa zau daca imi pare rau cand ma gandesc cata dragoste si bucurie a adus in vietile noastre,cat de haioasa e cand fuge de Brosky(testoasa) ,sau cat de cuminte statea cand cei mici o luau la smotocit,sau cum incearca sa-i consoleze cand ii pedepsesc pe pitici si face ca toate cele numai sa-i vada zambind ....Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!
stiu ca nu e usor. macar de aveai gradina.te admir sincer. mai ales cu iarna asta grea, 3 copii plus poate sotul la munca. usor nu este.si noi cu trei copii.dar intotdeauna noi vom avea ciini.chiar ma gindeam acum, e greu sa-i vezi traind si murind devreme dupa cum raportam si simtim noi, e al naibii de greu si doaaare..si stiu multi care zic ca mai bine fara alt ciine, zic ca e greu, te atasezi de ei, ii iubesti si suferi dupa aia.si au dreptate pe de o parte, asa e.insa pe de alta parte cind se trece de iubirea fata de un animal doar pt sine si-l iubesti pt el, intelegi ca desi pt noi e grea despartirea, pt ei e altfel. au avut o viata buna si fericita alaturi de noi, au fost iubiti, au daruit iubire. pt ei asta e viata, e totul. scurta pt noi, dar pt ei e atit cit e. daca au fost fericiti si ii vezi cum isi accepta moartea, ii vezi ori ii simti ca ei stiu ca e gata, dar totusi iau totul asa cum vine, necomplicat ca noi, parca zici la urma ca totusi durerea pierderii s-a meritat. pt ei, de dragul lor.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Vik, of saracul Cooper...ii doresc zile senine, atat cat ii mai sunt date...multe daca lupta si invinge.

Sunt cu voi acolo, eu nici nu vreau sa ma gandesc ce ne asteapta peste an cu motanul nostru Morgan, deja il iubim ca pe copilul nostru...e tare greu cand te atasezi de animalele astea de casa sa te gandesti ca te vor parasi la un moment dat... pentru sufletul tau mare, Cooper a avut o viata frumoasa.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Dragul de el, avem aceeasi boala amandoi:) va sunt alaturi, sa fie bine pentru el, sa nu se chinuie deloc, sa isi petreaca cat i-a mai ramas, ani, luni, zile, in sanatate pe cat posibil si fara niciun chin.Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii
da sabina...vai daca ai sti de cite ori am fost cit pe ce sa te sun, pt ca pina sa primeasca transfuzia de singe era doar pe cortizon in doza imensa.si exact ca la tine, tremurul si o anumita stare.de ex cum statea el in frig afara de unul singur, are acolo cosul lui dar il inveleam cu paturi macar, cu forta nu-l aduceam decit pt scurt timp si se cerea afara, are si ochii aia umani si te ruga cu asa o tristete sa-l lasi ca nu aducea nimic bun sa-l tin cu forta. unui animal trebuie sa-i respecti moartea chiar daca doare.si cum ziceam cu patura in cap afara, tremura de la cortizon de se misca patura pe el. nu era tremur de frig, de la paturile pe le corpul ii era cald.dar el fiind si sfirsit nu-si exteoriza energia asta artificiala data de cortizon. era intr-o ameteala-somn-sfirseala cu tremuraturi.vroiam s ate sun s ate intreb daca nu cumva el vrea afara poate de cald, poate de la cortizonul in doza mare il iau si niste calduri ciudate. bea multa multa apa si asta stiam ca e de la cortizon.dar imi era jena sa te sun si sa-ti zic ca din aceeasi boala ca a ta ciinele meu cel mare si puternic moare...chiar si acum parca as vrea sa te tin departe de subiect..dar tu esti tinara si sanatoasa, da? adica pe linga boala asta nenorocita macar nu ai si altceva si asa sa ramina!!!dar daca tot te-am prins, tu ca pacient ce zici de transfuzii? ai simit imediat forta revenita in tine?problema e ca in cazul lui, singele nu poate fi luat decit de la acelasi ciini, in stadiul lui actual ar fi periculos un singe nou cu alti anticorpi. la ciini nu se fac analizele singelui transfuzat ca la oameni. si dr zicea ca totusi numai o transfuzie nu il salveaza, e ca o picatura intr-un lac, nu ocean.e doar un sprint si daca el mai are putere trebuie sa-si revina pe forte proprii.cu clinici mai mari si mai dotate nu vreau sa-l chinui, daca era cu 2 ani mai tinar si in stare mai buna altfel s epunea problema.insa asa cum e el acum, nu l-as respecta si nu l-as iubi de l-as forta peste puteri tragind cu dintii de viata. ar fi un gest egoist. m-as tine ocupata evitind plinsul meu, atita tot. dark bendis, si de ai fi fost cu el intr-o tara care ofera mai multe sanse unui animal, tot greu ar fi fost sa decizi. imi imaginez cit de greu a fost pt voi totul.. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Vik, of saracul Cooper...ii doresc zile senine, atat cat ii mai sunt date...multe daca lupta si invinge. Sunt cu voi acolo, eu nici nu vreau sa ma gandesc ce ne asteapta peste an cu motanul nostru Morgan, deja il iubim ca pe copilul nostru...e tare greu cand te atasezi de animalele astea de casa sa te gandesti ca te vor parasi la un moment dat... pentru sufletul tau mare, Cooper a avut o viata frumoasa. fii alaturi de Mihaita vorbe de copil... Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor
calator de profesie
merci mihaela.dar ce e cu morgan anul viitor? nu am intrat sapt asta la nazdravanii nostri, evit subiectele de sufel cind am asa o inima grea. mai degraba intru sa ma cert cu careva:) iese cortizonul lui cooper si prin mine, nu alta.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dupa 2 transfuizii eram mult, mult mai bine.
Dupa prima...imi disparusera multe simptome si dupa p[rima, dar pot spune ca dupa a doua a fost revolutie.
In general trebuie acelasi sange, da,e f important sa nu aduca alti anticorpi straini daunatori.
Nu trebuia sa te jenezi sa ma suni, eu sunt optimista tare
Da, de la dozxa mare de cortizon mori de cald, mie imi era cald tare si transpiram noaptea si inchideam caloriferele , desi afara ningea.
Sa stii ca si eu, desi energizata ca pe cocaina, aveam momente de sfarseala si oboseala. Alternanta extremelor, asa se manifesta corticoterapia.

Dragul de el. Ufffff.
va pup inca odata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Vik, of saracul Cooper...ii doresc zile senine, atat cat ii mai sunt date...multe daca lupta si invinge.

Sunt cu voi acolo, eu nici nu vreau sa ma gandesc ce ne asteapta peste an cu motanul nostru Morgan, deja il iubim ca pe copilul nostru...e tare greu cand te atasezi de animalele astea de casa sa te gandesti ca te vor parasi la un moment dat... pentru sufletul tau mare, Cooper a avut o viata frumoasa.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie



merci mihaela.
dar ce e cu morgan anul viitor? nu am intrat sapt asta la nazdravanii nostri, evit subiectele de sufel cind am asa o inima grea. mai degraba intru sa ma cert cu careva:) iese cortizonul lui cooper si prin mine, nu alta.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.




Nu e nimic, cred ca s-a intamplat ceva cand am tastat si nu am mai verificat...voiam sa spun "peste cativa ani" acolo unde am inrosit...
Dar cand Morgan s-a pierdut in toamna, am crezut ca a murit...si il aveam de numai 2 luni...cred ca dupa cativa ani e tare greu....

Nazdravanii sunt acolo, te aspteapta cand trece momentul si Cooper va fi mai bine.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput