Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Of Ilinca imi pare rau..te inteleg.Noi in preajma Craciunului privim filmulete inregistrate in anii trecuti, si am dat de 3 filmulete a 20-30 min fiecare, filmate acum 2-3 ani, cind Nadja facea primii pasi, Aldo stilcea cuvintele si vorbea pe trei limbi odata, acum e numai cu germana. Si ne uitam topiti si deodata intra in cadru Cooper, sanatos, implinit, pleznind a buna dispozitie, cu chef de joaca si iubit. Era sa mor. Mi-au dat lacrimile instantaneu.Gaby prin cite ati trecut si voi..Multa sanatate puiului de pisic si cateilor! Cred ca e frumos la voi acasa!Deus, mi-e si frica sa intreb de Oskar, la fel e si Ricky..nu mai se sufoaca, dar are altele noi intre timp. Plus ca ieri s-a innecat cu ceva, dar atit de rau si asa pe muteste, ca eram doar la 1 m de el si nu am simtit nimic, ok la mine e si galagia de fundal specifica atitor copii. Si nu stiu cum ma intorc si-l vad deodata cu labutele in sus, zvicnindu-se ca altceva si cu ochisorii cersind ajutor! Am zis ca-i gata, moare! ca asta e un stop cardio ceva, mai ales ca-i bolnav de inima. L-am luat rapid in brate sa vad unde-i limba , era pe o parte, si in mom alea nici nu stiu cum de-mi pica in minte ca poate i-o fi stat ceva in git. Gura intepenita, o deschid cu forta, ii bag doua degete pe git si-i scot bucata de carne si-si revine ca un resuscitat.F f nasol moment..! Astia mititei fac numai prostii, serios:)) A reusit el sa treaca prin atitea si sa moara drept ca un prost cu mincarea in git! Noroc ca nu eram dusa prin casa la schimbat un pampers, ceva.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Sunt foarte tulburata, scriu aici sa ma "exorcizez" cumva. Acum vreo ora imi spune maica-meaca nu stie ce tragedie s-a intamplat dar a vazut pe geam pe fiica unor vecini din blocul de vis-a-vis plangand disperata si infasurand cainele intr-o patura si bagandu-l in masina...am mers la geam si am vazut plecand masina cu fata la volan...si in fata garajului lor, langa scara blocului, o pata imensa, imensa de sange...am izbucnit intr-un plans in hohote fara sa pot rationa sau zice ceva, nu mi s-a intamplat asa ceva de cand a murit Manole. De atunci maica-mea tot repeta ca stia ca nu trebuie sa-mi spuna, ca-i pare rau ca mi-a spus...dar eu ma tot gandesc daca eu m-am simtit asa ce-o fi in sufletul celor din familia respectiva?! Nu pot sa-mi dau seama ce s-a intamplat: a fost lovit de o masina? Dar chiar acolo, langa garaj?...O fi fost coborat din casa spre a fi dus la vet asa insangerat? Nu stiu...era un basset superb. L-a cunoscut si Manole, cand inca iesea el afara era pui, ultima data cand s-au jucat impreuna bassetul avea 9 luni...un carnat haios si plin de viatza, iubaretz...imi amintesc si acum ziua cand a murit Manu, spre seara am iesit undeva si jos m-am intalnit cu bassetul...si cand l-am mangaiat am izbucnit in plans si atunci si-a dat seama stapana ca a murit Manu...stia ca e bolnav. Nu mi-as fi imaginat cat de curand va muri si el. Oricat stau sa calculez, nu-mi iese ca ar fi avut mai mult de 2 ani...poate nici atat. Inaintea lui familia respectiva a avut un cocker auriu pe care l-au iubit foarte mult. Cu cateva luni inainte sa se imbolnaveasca Manu au fost unde-si construiau o casa si inca nu aveau gard. Acolo pe cocker (care avea 10 ani si se tinea foarte bine) l-au atacat niste caini si pana sa intervina era atat de muscat si a pierdut atata sange ca veterinarul nu a mai putut face nimic. Au fost distrusi toti. Intr-o zi dupa asta imi povestea vecina cat a suferit si cum fiica ei (era studenta inca) a primit de la prietenul ei bassetul, ca un fel de consolare si cum ea (vecina) se gandea ca n-o sa-l poata iubi niciodata dar acum e asa de cucerita de el si-l iubeste, ca si pe cocker...si uite ca n-au trecut nici 2 ani...si trec iarasi printr-o drama. Nu-mi pot imagina ce durere e acolo acum...
Nu stiu de ce am scris, sa scap de starea ce ma apasa de atunci...mi-e dor si de Manole, mi-e gandul si la frumusetea aia de catzel...aveti grija de cainii vostri, ce sa mai spun mai mult?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

sper sa fie bine dragul de el!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nu stiu ce sa zic, dupa ce mi-am mai revenit dupa shocul de a fi vazut sangele respectiv asta am intrebat-o si eu pe maica-mea:"dar mai era viu???" si ea a zis ca nu...adica l-au pus in patura ca pe un caine mort...cat mi-ar placea sa nu fi putut ea intelege prea bine scena de la geam Tot acolo-mi sta gandul si ma intreb cat o fi suferit, la atata cantitate de sange varsata...stiu, sunt masochista, imi fac singura rau...si imi dau seama ca fac rau ca va induc si voua o asemenea stare...din egoism, numai fiindca simt nevoia sa scap de cosmar transformand imaginile in cuvinte
Deus, nu stiu daca ti-am mai zis cat de invidiez (intr-un mod pozitiv, daca pot spune asa:) pentru Oscar...16 ani... Mi se pare ireal, wow, aproape dublu cat Manole...16 ani- atat de mult fatza de alti caini si totusi atat de nedrept de putin pentru o viata Asa longevivi sunt teckeli sau ai avut noroc? Cateodata ma gandesc la urmatorul caine (nu stiu cand voi fi pregatita), la ce rasa mi-ar placea...toate rasele care-mi plac in mod deosebit (mollosoizi de talie mare sau mica) au speranta de viata mica si multe probleme de sanatate legate mai ales de craniul brahicefal...M-am gandit si la teckeli, imi plac mult, dar ma sperie eventualele probleme ale trenului posterior sau ale osaturii in general...au avut cainii tai asemenea probleme?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Oscar sr. a avut 17...juniorul are 16 si se tine bine:-)
adevaru-i ca cel putin 10 ani au fost hraniti doar cu mancare gatita in casa plus ca ,, cateii de talie mica sunt mai longevivi...Da am avut noroc de ei...dar am vazut si trait si multe drame! ma mir ca mai gasim putere sa o luam de la capat cu alte animalute aflate in suferinta

sa ne spui ce-i cu catelul

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Am aflat ce s-a intamplat: cainele era pe un teren de joaca, pe vremuri era viran, acum este si o biserica pe o suprafatza mica si o parcare improvizata de locuitori din jur. E terenul pe care sunt scosi zilnic multi caini din cartier care se cunosc intre ei, si eu il mai duceam pe Manole din cand in cand. Terenul e intre blocuri si intr-o parte e invecinat cu un drum ingust, o stradutza. Cainele a iesit in drum, l-a lovit un Jeep care nici macar nu a oprit, l-a facut praf, a murit aproape instantaneu, macar n-a zacut mult in chinuri. Eu tot zic ca a fost un accident neprevazut, sotzul ii invinovateste pe cei din familie fiindca atat acest caine cat si cel anterior erau scosi mereu fara lesa, de multe ori erau muuuuuult in urma stapanei, muuuuult inaintea ei sau chiar afara din raza ei vizuala si atunci erau strigati. Mie lumea imi spunea ca sunt exagerat de grijulie cu Manole, ca nu-l scapam din ochi, nu-l lasam din lesa pana nu "scanam" imprejurimile, nu-l lasam din lesa pe langa drumuri, de mic l-am invatzat sa intepeneasca atunci cand rag eu etc. In fine...cred ca nu poti sa elimini orice risc intotdeauna dar nu strica sa fii prevazator. Adevarul e ca si eu observasem ca stapanii cainilor se luau la povesti si socializare si uneori isi aduceau aminte la intervale destul de mari sa vada ce mai fac cainii...ei, sunt si mamici in parc care fac asa, ce sa facem.
Deus, da, cainii mici traiesc mai mult in general dar de ex. peckinezul meu a murit inainte de 12 se pare din vina unui veterinar (adica am vazut ca tuseste, ca e cam bolnavior, l-am dus la vet, 7 zile i-a facut niste injectii si a zis ca-i gata tratamentul, tre sa fie ok. Era intr-o vineri, sambata seara a murit) deci tu ai avut si noroc si mai mult ca sigur i-ai ingrijit in mod deosebit. Urmatorului caine nici eu n-o sa-i mai dau hrana industriala, asta sa fie clar!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

:(

Macar nu s-a chinuit, bietul de el.



31 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

saracutul...atata de tanar

si ai mei au fost nebunatici dar am avut noroc! mama se plimba cu ei (3) si grupului i se alaturau Fetita si Negrutul d ela bloc si astfel mama era cunoscuta prin cartier ca fiindca "dna cu 5 catei"


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Cred ca durata vietii depinde mult si de caine. Al meu Teg are 12 ani si aproape 3 luni, e de talie mare, un collie, si hrana lui de baza e formata din bobite. Din cand in cand mai primeste mancare gatita, maxim de 20 ori pe an.Ieri am gasit pe scara o pisica neagra, cu par lung, cu o coada imensa. Era a cuiva, avea o zgarda rosie la gat. Mi s-a facut dor de siameza mea, cea pe care asta-vara am pierdut-o dupa un cancer.DianaD & Alexandru 12 04 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Astazi a plecat si Teg, dupa un an si jumatate de lupta cu o tumoare la vezica urinara. A trait 13 ani, 9 luni si 13 zile.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput