Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Deus, Vikinga,multumesc frumos de urari fetelor!

Deus, asa e, au o blana moale si miros asa de fain, fac ce fac si o i-au in brate, imi bag fata in blana ei, si ea abia asteapta sa ma muste de de nas, urechi, obraji ,cum prinde.

vikinga, ai dreptate, primul catel ramane pt totdeauna in inima si amintiri.
Sincera sa fiu am vrut goldenita sa fie alba, Phoebe a fost roscata, si am vrut sa fie unica, speciala.
Chiar si azi dimineata, o dragalea sotul pe Fifi, si incepuse sa planga dupa Phoebe, probabil e furios ca a plecat asa devreme de langa noi, ca a suferit atat de mult, mai ales ultimile 5-6 ore, saraca plangea, latra de durere.
Poate cand are sa mai creasca asta mica poate isi mai revine sotul din plans, azi dimineata imi spune sotul:parca a mai crescut Fifi!
Tina deja s-a obisnuit, azi dimineata le-am gasit amandoua dormind una in alta in patul lui Phoebe, sotul a stat azi noapte cu asta mica, ca eu eram prea obosita,plus ca am reusit sa racesc, si am avut nevoie de odihna.
Acu el e chior de somn si eu sunt fresh.
In ziua cand a murit Phoebe ii spuneam sotului ca nu imi mai trebui caine, dar a dorul de ea si golul din casa si-au spus cuvantul, si am decis sa luam alta goldenita.
Am cautat in zona noastra la adaposturi, nu au goldeni si nici nu au avut vreodata(cine a avut golden nu-l va da la adapost, ii va gasi el alta familie sa-l adopte, dar niciodata nu-l va pune in shelter), am cautat pe net alte adaposturi de prin Japonia, nu au goldeni si nici nu au avut vreodata.
E imposibil pt cineva sa abandoneze golden, cel putin aici in Japonia, toti vor golden, numa ca nu au spatiu sa-l tina.
Am cautat pe net sa luam din adaposturi din America, ne costa 1200$ cheltuielile de transport, plus cat sta in carantina aici in Japonia, ne ajungea undeva la 2000$, asa ca am cautat aici.
E drept am platit pt Fifi 1500$, dar daca as fi gasit la adapost aici chiar si daca era de 3-4 ani goldenita o luam, da nu am gasit.

Probabil cand veti simti ca acu e momentul sa luati un alt catel, il veti lua.
Succes sa gasiti catelul mult dorit!

Fug ca s-a trezit Matei, si asta trebui sa-si ia doza de lapte ca altfel e scandal mare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

nati te referi la golden retriever, nu?cei care abandoneaza un ciine nu cred ca o fac din cauza rasei, o fac din cauza rasei lor de neomeni ce sunt, atita tot.la fel cum nu cred ca e tinut un ciine din cauza asta, ok cind is luati pui mici, oamenii pot avea preferinte, e oarecum normal.cum si eu am o legatura mai speciala cu cinii de talie mare, is pe jumate oameni ori mai degraba varianta imbunatatita a omului lol:))ori sotul care-i gaseste pe astia mititei ca fiind pt el, s-a indragostit de oscar al lui deus:)), ii plac mititei si haiosi, glume de catei cum le zice el, nevinovati si fricosi si galagiosi si de tot hazul.una peste alta, copiii au liste cu nume de catei, sa va zic si voua citeva din preferinte:cooper si kupfer, se intelege:)diesel, ca locomotiva de la trenul thomasmozart, ca aud la kleine einsteins ori in masina la klassik radiochiwawa, va imaginati un dulau de talie mare cu numele asta lol, asa cum o doamna aici avea un chiwawa si-l chema tysonda, nume si dorinte avem, numai un ciine ne lipseste.mi-e frica sa nu-l uit pe cooper avind un alt ciine, inca nu pot si nu vreau asta.stiu deus ce ai zis si chiar cred ca asa e..dar tot mi-e tare frica.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

nati cum e prin japonia referitor la atitudinea localnicilor fata de catei, pisici? se poate zice ca-s mari iubitori de animale?cum e cu legile pentru protectia animalelor? ca eu una-s blocata in imaginile cu japonezii care vineaza balene, pe urma incercarea lor de a resuscita consumul de carne de balena prin introducerea ei in fastfooduri, ca sa atraga tinerii, urmatoarea generatie de eventuali consumatori.cum e de la fata locului?Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

vikinga, da la golden retriever ma refer.
eu ma refeream la japonezi, ca nu ar lasa un golden in shelter, is inebuniti dupa goldeni si poodle.
Legile aici in privinta animalelor si protectia lor e undeva ca in state, nu ai voie cu catelul afara fara lesa, cureti dupa el, altfel primesti amenda.
Japonezi sunt inebuniti dupa caini si pisici,e o intreaga industrie aici pentru animalute,mancare, haine, accesorii, tot tacamul, si nu sunt ieftine deloc.
Cand Phoebe a murit, la crematoriu, tipul care se ocupa de incinerarea ei, a aprins niste betisoare parfumate, o lumanare, a pus niste biscuiti, si a sunat dintr-un clopotel.
a zis o rugaciune scurta, a pus-o intr-un cearsaf alb si a bagat-o inauntru unde o arde(cum s-o numi?).Noi o pusesem intr-un cearsaf mov-lila, dar probabil asa e ritualul la ei.
Au un respect deosebit pt animalute, iar prietenii apropiati trimit flori si carti de condoleante familiei care a pierdut animalutul.

referitor la balene si consumul lor in societatea japoneza chiar nu stiu nimic, dupa cate vad eu, generatia tanara consuma mai mult mancare europeana, preferata lor e mancarea italiana si franceza.
Inca nu am vazut in meniul unui restaurant balena,dar probabil o fi scumpa si numai in restaurante cu specific japonez, eu una nu mananc mancare japoneza.

De uitat pe Cooper nu ai sa-l uiti, de cand o avem pe asta mica tot facem comparatie intre Phoebe si asta mica,mereu o aducem in discutie pe Phoebe, e imposibil sa-l uiti pe cooper, numai in cazul in care te lasa memoria:)), altfel nu ai nici o sansa.
Si toata dragostea pe care ai avut-o pt cooper ai sa o reversi peste cel nou, mereu cu gandul ca parca ai fi putut sa-l iubesti mai mult pe cooper,poate te-ai fi jucat ,sau plimbat mai mult cu el, si uite asa noul catel va primi dublu din dragostea si afectiunea voastra.
Zic si eu, ca asa procedez cu Tina si cea mica acum, tot am senzatia ca nu am iubit-o si dragalit-o pe Phoebe suficient, traind cu impresia ca va trai vesnic, ca nimic nu i se poate intampla.
De asta am si numit-o pe asta mica Fifi, asa ii pronunta baietelul numele lui Phoebe(Fibi).
Sper sa gasiti catelul mult dorit, si te asigur ca nu ai sa-l uiti pe Cooper, va ramane vesnic in inima si memoria voastra.

Sanatate maxima!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pana la 36 de ani, mi-a disparut un catel, mi-au murit 3, am unul batran, am salvat vreo 10, am 1 pisica batrana si oarba, am salvat vreo 20...si sufar pentru fiecare in parte si o sa mai sufar, dar stiu ca suferinta mea...nu conteaza, conteaza ceea ce le pot oferi

sa am eu curte...cred ca as avea 3 catei si 3 pisici

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Nati uite ceva simpatic:-)



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Haha Deus ce dulce si haios e clipul!Ma amorezez de glod retriever, simt:), Daca mai pune Nati si o poza cu fifi cea mititica, sa vedeti voi cum is pe net la cautat pui de gold retriever:)). Cite saptamini are?Adevarul e ca avind trei copii trebuie sa am grija la rasa si neaparat sa fie pui, ca sa se plieze din mers familiei si sa fie rabdator cit de cit cu copiii. ma cam invirt in cerc mic incercind sa salvez.Acum nah, cu rasele astea, intre unul mititel si un ciine de lupta, clar is mai muscaciosi si imprevizibili aia micii:)), deci e incurcata treaba.Nati e adevarat ce zici, chiar cred ca la al doilea ciine esti mai bun, daruiesti mai multa iubire, rabdare, intelegere. Tocmai pt ca iti zici ca poate n-ai facut din toate destul cu primul.E la fel ca la copii, altfel de mama am fost cind era fiul meu mic si altfel la mijlocie si acum cu cea mica. Am invatat, is mai rabdatoare, mai toleranta, simt ca-s o mama mai buna acum. Si cum cu fiecare copil mai creste inca cite o inima in piept:), energia pozitiva si fericirea de a-i avea imi iese prin ochi de multa ce e:)Si comparatia poate merge mai departe. Pentru ca chiar eu ziceam ca imi e frica sa nu cumva sa pot iubi mai putin un alt ciine.Asa ziceam cind il aveam doar pe Aldo. Imi venea IMPOSIBIL de inteles cum e sa iubesti doi copii, Aldo era totul pt mine! Cind eram insarcinata cu Nadja imi era atit de teama ca ba nu o sa o pot iubi la fel ca pe Aldo, ba ma simteam vinovata ca o sa-mi injumatatesc iubirea pt Aldo, ca nah trebuia sa impart, asa-mi ziceam.Numai ca era total fals! E simplu: cu fiecare copil mai creste inca o inima in piept, nu se pierde si nu se injumatateste nimic!Imi si amintesc ziua cind am nascut-o pe Nadja, balaie, rozalie cu ochi albastri, am simtit cu o operatie pe viu cum imi crescu BLuuuP inca o inima acolo in mine! O iubire puternica pe care am simtit-o fizic in fiecare colt al corpului meu! Am ramas fara suflare si mi-am zic, Oh cit de prostuta am fost facindu-mi atitea griji. Si asa trebuie sa fie si cu iubitii nostri catei. Ori pisici:) Pentru sufletul nostru e o bogatie, nu o pierdere, doar e o inima plina de iubire in plus. pentru ciinele cel nou oricum e TOTUL, pentru cel dus ramine inima aia crescuta acolo cu ani in urma care inca mai plinge si care pilpie ba durerors, ba caldut in amintiri frumoase.Acum sa vedem fiecare cit spatiu locativ avem in piept:) Eu cu siguranta nu o garsoniera, lol. Copiii m-au invatat, ca nici eu nu stiam ca pot. si mai ales cit pot.Cred ca imi rezolvai problema asta care ma tot apasa. Simt ca asta-i raspunsul corect, cel putin pentru mine.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mor de drag:www.retriever.de/Aktuelle%20Golden%20Welpen%20Sissi.htm" target="_blank">Pui frumosi si dragastosi.is nascuti in noiembrie si-s de undeva din nord pe aici. si mai au si culoarea si ochii lui cooper.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Deus, e super haios filmuletul, e adorabil goldenul.

vikinga, golden retriever si labrador sunt pe primul loc ca, caine pt familie cu copii mici,amandoi sunt foarte toleranti si rabdatori la ciupituri, tras de blana si bagat degetele in ochi de catre copii:)).Mai ales ca sunt usor de dresat.
poze cu Fifi si Phoebe in ultimile ei zile
http://www.flickr.com/photos/nati76/

Fifi are doar 6 saptamani si jumatate, m-am si mirat ca a dat-o asa devreme de la mamica ei, da e ok pana acum.
Veterinarul ne spunea ca daca sta apatica si are diaree sa o ducem inapoi la mama-sa ca-si revine in cateva zile, dar nu a fost nevoie
ca e alerta, se joaca, o alearga pe Tina, roade tot ce ii vad ochii:))
Iar de iubit noul catel ai sa-l iubesti si ai sa-l rasfeti mai rau de cat pe Cooper.


Mai vroiam sa mai zic ceva, da trebui sa pregatesc cina .
Mai vb!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

vai ce frumusete de pui pufos si cum se uita tina din cos:))sa va traiasca amindoua! e minunat pentru ele ca se au una pe alta si poate de asta s-a si acomodat fifi asa de usor si fara probleme cu toate ca-i atit de micuta.si ce copilas dragalas am vazut acolo!am dat de un citat scurt si cuprinzator: "omul poate trai fara ciini dar nu se merita." pe germana suna mai bine, insa ideea e cam asta. si da, e adevarat.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput