Batrinei cu barba alba..in fata sfirsitului..

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nati, sa stii ca si pe mine ma macinau dubiile in legatura cu hrana asta industriala (sau cum naiba se numeste) pentru caini. Dar ma "ushuiam" singura, ziceam ca-s paranoica, doar peste tot se spune cum e hrana ideala, cum e cea mai echilibrata dieta, studii, cercetari, vitamine, pe talie si pe varsta, pentru diferite afectiuni draci laci pitpalaci. Si totusi ciudat cum de atatia caini sfarsesc prin a avea cancer. O fi o legatura? Tot ce se poate, cred ca ce introducem in noi e principalul factor declansator, asa ma gandesc eu cu mintiuca mea. Pekinezul meu care-a apucat sa prinda "ante-revolutionar" gustul carnii (inclusiv carne cruda de vita, asa era recomandarea in cartile de specialitate pe atunci) n-a putut fi obisnuit sa puna botul pe boabe, nici pe conservele de caini, desi mie mi se pareau de-a dreptul apetisante, dar pe el il lasau rece. O fi stiut el ceva?...
Dar acum, cu atatea avertizari asupra carnii crude (vaca nebuna, gaina gripata, trichinella, mai stiu eu ce) parca mi-ar fi frica sa-i dau unui caine...Adica pe de-o parte e controlata sanitar-veterinar acea carne, clar...dar nu stii niciodata.
Nati, dar Tina cati ani are? Ma bucur ca noua dieta ii prieste asa bine!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

da, de cand cu alimentatia asta rea pt catei/pisici intalnesti tot mai des diabet, epilepsie, blocaje renale si cancer la ei...
exista si mancare controlata da-i scumpa rau!

eu una, la pisica si la catel, cand pot le fac cate o cura de vitamine, le pun in mancare cate un ou de prepelita crud, le gatesc...nu tot timpul dar incerc

nati imi pare rau de goldenita...

la mine in casa este ca la azil:-) catel batran, pisica batrana si oarba(ea a fost otravita si creierul ii este afectat)...sunt atata de simpatici, de iubareti si tolomaci!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Ilinca_M, Deus mersi mult pt gandurile voastre!

Ilinca, Tina are varsta de 5 ani impliniti, goldenita era mai mare decat ea cu 2 luni.
Tina mereu vomita cand era pe boabe, kk moale, plus ca facea si ea si goldenita cu tona, le mirosea gura de nici nu iti venea sa te apropii de ele, le cadea la par ceva de speriat, si asta nu cand era sezonul de naparlire.
Din ce m-am documentat, cainii au acidul gastric puternic, distruge cam tot ce e bacterie, paraziti, asta daca e sanatos animalutul si nu e slabit din cauza unei boli.
Am avut frica la inceput cand citeam sa-i dau carne tocata cruda, da m-am mai linistit cand am citit de aciditatea lor din stomac.
Plus ca ei au tractul intestinal mai scurt decat la noi oamenii si nu ajunge bacteria in sange, de asta luam masuri de prevenire noi oamenii, ne spalam bine cu sapun cand pregatim carnea cruda pt gatit.
Eu spal cu apa fiebinte si detergent de vase farfuria ei, ustensilele pe care le-am folosit pt prepararea mancarii, le clatesc si apoi dau cu otet sa fiu sigura ca distruge orice bacterie.
Daca ii dai carnita, oase(sa fie crude, nu fierte, prajite,pur si simplu crud osul) sa te speli pe maini bine.
Cauta pe net, daca stii engleza si mai bine, te documentezi si daca crezi ca merita, schimba pe dieta cruda.

Deus, ou e bine venit in dieta lor, chiar si daca nu e crud.
Da, mancarea controlata e scumpa, vad ca B.A.R.F,Evo, Wellness sunt cotate ca cele mai bune.
Da am decis sa-i pregatesc eu acasa, macar stiu ce am pus, daca e sa se intample ceva macar imi dau palme singura, e vina mea si nu a altora.
Eu pun vreo 500gr carne tocata de vita,2 oua crude doi morcovi,dovleac(care plin de magneziu)un fir de telina(aici nu se gaseste radacina de telina)conopida ori broccoli(neaparat fiert ori facut pe abur 2-3 minute),spanac si el facut pe aburi,un mar ori para,o mana de migdale, sfecla rosie(asta ajuta la curatarea colonului).
Totul in moderatie si e ok.
Toate legumele si fructele puse la robot, apoi amestecat cu carnea tocata si apoi in containere ziplock si la congelator.
oasele si ele la congelator, seara inainte de culcare scot cate un container si dimineata are mancarea gata.
Adaug in mancare si 2 pastilute de ulei de peste de macrou(omega3), si o lingura de iaurt ori branza proaspata( ce am atunci in frigider) si gata masa de dimineata pt ea, dupa amiaza oase.
Da sunt o groaza de legume si fructe care sunt benefice pt caini si pisici, bani si timp sa ai sa le oferi.

Nu e greu deloc, iti ia vreo ora si jumatate toata pregateala asta, asta daca faci cantitate mai mare, dar eu fac doar pt o saptamana, ca schimb carnea tocata de vita cu cea de pui,si tot asa.
Carnea de porc inca nu am bagat-o in mediu, mai cercetez pe net daca e ok sau nu.

De 2 zile tot caut chia seminte ori flax oil, da nu gasesc aici, aveti idee in Romania se gasesc usor seminte de chia?

Aveti grija de voi si de animalutele voastre.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Din pacate eu nu mai am cui sa-i schimb dieta. Nu stiu daca ar fi avut vreo importanta in cazul lui Manole al meu, caci oricum si-a depasit durata medie de viata a rasei sale (crud de scurta!!) dar poate nu mai se topea de pe picioare din cauza cancerului, poate ar fi facut un infarct in timp ce alerga fericit fara sa tina cont ca e batranel cu barba alba (la figurat, ca la propriu nu incaruntise deloc). Chiar azi-noapte m-a busit iar un dor incredibil de el, au trecut 8 luni si tot simt ca ma sufoc cand ma gandesc la el si ma apuca plansul oricat incerc sa ma controlez.
Sigur vom avea alt caine, prea ii iubesc sa-mi imaginez viata fara ei si fiica-mea clar mi-a luat-o pe urme, ii adora; dar inca nu ma simt pregatita, am impresia ca ar fi o tradare fatza de memoria lui Manu, nu ma simt in stare inca sa primesc alt caine in viata mea.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Ilinca, imi pare rau ca Manole nu mai este cu voi, te inteleg cat de mult doare si cat ii simti lipsa.
La noi e inca proaspata durerea, abia pe 1 noiembrie a murit,si inca nu ne-am potolit din plans.
La fel cum spui si tu cu tradarea, ne-am gandit si noi, sa nu luam inca un golden, dar Phoebe va ramane mereu in inima si amintirile noastre, avem tone de poze cu ea,filmulete, si vreau sa cred ca ea si-ar dori ca noi sa avem alt golden, un alt sufletel sa ne aline durerea.
Goldenita a iubit-o pe Tina, erau nedespartite, iarna cand curatam terasa de zapada amandoua latrau la mine sa le las zapada in pace, si o lasam cand le vedeam ce fericite erau jucanduse cu zapada.
Probabil goldenita vrea un alt partener de joaca pt Tina, oricum ea parca e pierduta in spatiu fara Phoebe.
Probabil cand veti fi pregatiti sa aveti alt catel, el va veni, si il veti iubi si petrece timp cu el, stiind ca orice se poate intampla, macar i-ati oferit o viata plina de iubire si dragalasenie.
Numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Uraaaa!!!!!

Ieri sotul de ziua lui a primit cadou o goldenita, e mica pufoasa si plangacioasa, nu e roscata ca Phoebe, e alba, da ce conteaza,o avem cu noi acasa.
Nici nu ne asteptam luna asta la vreo sansa sa gasim, da uite ca amicul asta crescator de caini ia gasit, nu s-a lasat pana nu a gasit o goldenita, si nici nu stia ca era ziua de nastere a sotului.

Parca Phoebe ar fi asteptat chiar de ziua lui sa-i ofere inca odata o surpriza si sa-i arate cat de mult la iubit.
Imi plange sufletul dupa Phoebe, dar Dumnezeu a avut alte planuri pt ea, mititica.
Cu toate ca ieri a fost o zi asa de faina, am plans amandoi in hohote dupa Phoebe.

Am dus-o imediat la veterinar pe pispirica, la umflat rasul pe veterinar cand a vazut ce nume i-am ales,Fifi.
I-am spus veterinarului ca o trecem pe mancare cruda dupa vaccin, si spre supriza noastra, a zis ca ok, si el isi hraneste animalutele lui cu mancare cruda, si ne-a explicat cum sa pregatim, exact informatia de pe net despre raw food diet.Am ramas surprinsi de reactia lui, ne asteptam sa ne inchida usa in nas si ne spuna sa ne cautam alt veterinar.
Ia dat niste medicamente, un fel de pudra pt stress, da cred ca trebui sa-i dam lui Tina, ca e speriata de bombe de Fifi, asa a facut si Phoebe cand am adus-o pe Tina, doua zile nu a mancat si nu a intrat in camera unde era Tina.
Dar cel mai in extaz e Matei,o strage, o mangaie, o pupa, ii zice ca e ok cand incepe asta mica sa planga.
Is chioara de somn, se trezea asta mica din 2 in 2 ore, se joaca vreo juma de ora si cade lata la somn, e haioasa rau.

Gata, tac ca v-am batut suficient la cap, da is fericita de parca is insarcinata pt prima data.
Multumesc fetelor de intelegere si pt vorbele voastre bune!


Sanatate maxima va doresc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Sa va traiasca blanoasa si sa va bucurati impreuna multi, multi ani ce-mi plac puisorii, miros asa de placut ca-ti vine sa stai cu nasul in blana lor toata ziua

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

nati sa va traiasca fifi cea mititica! ma bucur pentru voi!vecinilor mei le-a murit ciinele anul trecut, schtrupie il chema, un ciine deosebit de inteligent, frumos si mergea el tare mindru in toate, era un chow chow roscat cu niste ochi frumosi si o privire inteleapta. a trait si el mai mult de cit media rasei lui, a ajuns pina la 12 ani. exista o legatura speciala intre ciine si stapin, exact ca si cooper al meu, mergea alaturi dar cind si cind ridica capul ala frumos in sus si-si privea stapinul drept in ochi. asa facea si cooper la vreo intersectie, ca si cum ma intreba, azi pe unde mai mergem, drumul obisnuit ori pe altundeva:)?si la 2 luni si-au luat alt ciine, cooper era inca in viata, era ciudat cind ma intilneam cu vecinii si ei erau cu alt catel, pentru ca mie imi ramasese in cap legatura aia deosebita pe care o aveau cu schtrupie.ei ziceau ca nici un alt ciine nu-l poate inlocui pe cel dus, insa e mai bine pentru ei de cind il au pe cel mic. decit serile plinse cu fotografii in fata mai bine un sufletel mic si jucaus printre ei.si cel mic intre timp a crescut, e ciine de talie mare, culmea ca il cheama kupfer, adica cooper pe nemteste:), e altfel decit schtrupie, nu e un asa macho cu aere si nas in vint:) e mai gingas, mai timid, ii plac copiii. nici nu stiu ce rasa e, stiu ca e adus din sardinia, l-au gasit acolo mic si prapadit, abandonat la un centru de animale.si e o poveste frumoasa si el.insa inclin sa cred ca primul ciine, cum a fost cooper al meu, ori manole pentru ilinca ori schtrupie pt vecini, totusi ramine deosebit cumva in amintirea noastra. nici nu stiu cum sa zic ce simt. imi e parca si teama ca nu o sa-l pot iubi la fel de mult, ca-mi pare imposibil acum. de asta poate si caut o altfel de legatura, incercind sa salvez un ciine. am vazut intr-una din zile un pui de labrador...frumoooooos foooc si dulce! ce l-as mai fi dragalit si pupacit pe toate partile si parca am regretat ca nu l-am luat pe cel din vacanta.insa ieri am vazut un amstaff, de cind a murit cooper e a doua oara cind vad unul, aici is rarisimi, si era sa lesin. un pumn in stomac a fost, mi-a fost atit de dor de cooper de m-a durut fizic..of of of dragul de el.greu.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Vikinga - si cand o sa ai dintii in pahar tot o sa-ti amintesti cu mult drag de Cooper...dar nu uita ca ai asa multa dragoste de oferit incat este pacat sa nu o faci! un sufletel are nevoie de tine

inaintea lui Oscar seniorul, cu mult timp inainte (aveam 3 ani), am primit primul meu catel - un sorecar negru. Cand am implinit 7 a disparut...si acuma dupa 29 de ani ma gandesc cu drag la el, am suferit ani de zile, l-am cautat ani de zile...nu trece durerea, doar se transforma in melancolie.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

deus, multumesc. m-ai impresionat cu amintirea catelului de pe vremea cind erai copil!deocamdata is pitita dupa o scuza: ricky si respectul pentru batrinetile lui.nu i-au placut niciodata copiii, nici cind era pui, ma rog, e vorba de frica fata de imprevizibilitatea celor mici, si saracul s-a trezit cu droaia de copii, nu unul ci trei plus ce mai vin de prin vecini ori colegi!pe urma nu i-au placut cine site ce alti ciini, nu a fost tipul jucausului, ci asa tipul serios, el e al' de marcheaza de zor si latra tot ce prinde la gard, si a avut o antipatie speciala fata de ciinii mari, puternici, care tot frica e pina la urma, dar sa fie vorba intre noi asa:) bine ca nu ne aude, ca s-ar simti jignit:)si se trezi saracul de el cu un ciine de lupta la el in birlog!pina la urma ei doi s-au inteles, noi oamenii inca le subestimam puterea si intelegerea.acum, ca si la tine deus, la noi e ca la azil. ricky e de vreo 3 sapt pe pastile de inima, tuseste mai ales cind are motive de agitatie, cum ar fi prinzurile, mesele lui, ori de gatesc si se deschide frigiderul des.si un pui cred ca l-ar baga rapid alaturi de cooper.ori ma rog, e motiv si pt sufletul meu, sa mai amin. sotul zice ca ricky e un supravietuitor, el nu-si face asa mari griji.dar sunt deschisa totusi, mai ales ca am copii si chiar cred ca pt toti ar fi minunat.scuzati lipsa majusculelor, evident am o bebelina in brate.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput