helppppp la gramatica

helppppp la gramatica | Autor: grati.ela

Link direct la acest mesaj

"Merge cu grija." -cu grija, din punctul meu de vedere este locutiune adverbiala avand sensul de merge atent. Prof de romana de la clasa a afirmat ca e substantiv precedat de prepozitie. Fetei i-a fost frica sa ceara lamuriri desi si ea impartasea parerea mea. Cum este corect???

Raspunsuri

Inceputul discutiei Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

iti multumesc pt raspuns numai ca as prefera o sursa cu mai multa greutate. Am gasit si un curs universitar unde apare tot substantiv precedat de prepozitie numai ca in Stefania Popescu apare un exemplu "vorbi cu blandete" - substantivul la acuzativ cu prepozitie a devenit locutiune adverbiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Gratiela, cartea mea de capatai la gramatica a fost Stefania Popescu, deci am aceesi parere...dar cum in zilele noastre se schimba totul de la o zi la alta si manualele sunt un haos, nu m-as mira sa apara schimbari in gramatica, chit ca nu-s corecte.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

"Merge cu grija." -cu grija, din punctul meu de vedere este locutiune adverbiala avand sensul de merge atent. Prof de romana de la clasa a afirmat ca e substantiv precedat de prepozitie. Fetei i-a fost frica sa ceara lamuriri desi si ea impartasea parerea mea. Cum este corect???


Pana vede mesajul de la clopotei vreuna din zuzele noastre profe imi dau si eu cu parerea. Daca eram in Ro sunam repede la Conf. dr. Motica la catedra de lb romana de la Universitatea de Vest, Timioara si ne lamurea el. Ar intelege Ozi tot...stiu ca ei ii e frica de gura mare a profei ei de romana dar trebuie sa intrebe, sa se lamureasca.
Trebuie! Dar....din ce am mai ramas eu de la scoala si de la meditatile cu dl Motica.
"Merge cu grija" -cu grija e clar substantiv precedat de prepozitie dar cu rol de locutiune adverbiala pentru ca.... Motica incerca sa ne explice logic: cu grija inseamna cum ai zis si tu "atent", "ca pe oua", "pas-pas" sau cum vrei sa interpretezi tu sensul. Asta e el la figurat. Daca spunea: "merge acasa cu grija zilei de maine pe umeri" era tot la sensul figurat, fiindca nu ii atarna de umeri grija. Pentru ca raspunde la intrebarea cum? cu grija ar trebui sa fie cu rol de adverb? pentru ca sta pe langa verb? zic eu.
Zau ca mi-ai dat tema sa imi reimprospatez gramatica. Daca am dat-o in bara asta e, e vina mea. Dar mie asa mi se apre logic. Dupa logica mea. Daca vreo instanta in gramatica limbii romana zice altceva o sa iau si eu aminte.
Noroc ca astia mici de aici nu cred sa mearga pana in panzele albe cu gramatica.....o sa intreb insa fiindca daca e pe asa atunci trebuie sa incep sa aprofundez gramatica limbii germane. Daca ai nedumeriri la lb germana am in fmailie doi profi....

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

E substantiv precedat de prepozitie, cel putin asa as analiza eu. Locutiunile adverbiale alcatuite din substantiv si prepozitia "cu" sint de obicei articulate (cu binisorul, cu toptanul, cu totul), fie bine sudate si cu inteles de sine statator (cu de-a sila). Evident ca e interpretabil, dar inclin spre varianta "substantiv+ prepozitie". Gramatica Academiei da ca exemplu: Prietenul meu a intrat in viata cu indrazneala, in care "cu indrazneala" este substantiv precedat de prepozitie.

Mergi la inceput