Sarcina si sexul ...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui name4camy

buna
sunt gravida in 8 saptamani, iar la eco mi-au descoperit si 3 fibroam 2 mari si 1 mic
ce se poate intampla daca fac sex in timpul sarcinii?

Mai bine nu incerca sau intreaba-ti doctorul

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Eu intru in 7 saptamani maine si inca facem sex destul de des. Daca nu zilnic atunci macar la doua zile. Nu am fost niciodata asa iubareata pana la sotul meu. Imediat ce-l simt langa mine mi se face pielea de gaina si asa a fost mereu.
Nu stiam ca nu e asa de indicat sa faci sex in sarcina. Azi am ecografia de confirmare de sarcina si o sa vorbesc cu doctorita sa ma lamureasca. Nu vreau sa facem rau la bebe. Dar nici nu-mi pot imagina restul de pana la 40 de saptamani fara sex deloc. Nu suntem niste disperati dar il iubesc si apropierea de el ma linisteste.


Eh, nu e indicat, de ce sa nu fie? Adica sunt cazuri in care e de evitat, mai ales in primele si ultimele saptamani, dar asta in cazul sarcinilor cu risc (obtinute prin FIV, placenta jos inserata etc etc) dar in rest...go ahead! Mie in primele 3 luni nu-mi ardea de nimic, numai as fi dormiiit muuult (intre 2 reprize de voma:)) dar de prin saptamana 16, ehehe, eram cel mai infocat pinguin (ulterior balenutza) din lume:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana_B spune:


Mie mi-a spus dr. Vladareanu care ma urmareste ca sarcina se aseaza cam pe la 13-14 sapt insa pana atunci pot usurel asa, si sa nu cauzez contractii foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Eu am practicat pana in sapt. 39. Acum mi s-a deschis colul, si am pus lacatul! Dar nu ma plang, in sapt 40... Si nu a fost mai soft. A fost la fel, doar ca mai schimband din pozitii, a fost mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmaIoana spune:

buna fetelor, tot va observam de la "distanta" in sensul ca mereu citesc site-ul dar de curand mi-am facut si cont...sunt in 26 de saptamani.
Referitor la acest subiect vroiam sa stiu daca voua, atunci cand faceti dragoste cu jumatatile voastre, imediat dupa ce aveti orgasm, vi se intareste burta,pentru ca mie da. Probabil este ceva normal, datorita incordarii si relaxarii muschilor vaginali...pe net nu am gasit ceva concludent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Dupa orgasm uterul are contractii, care sunt amplificate de oxitocina din sperma. Asa ca acum, cu uterul marit, poti fi mai constienta de contractarea lui. Daca sarcina e ok, contractiile nu-ti vor face rau( tie si / sau bebelului), dar daca sarcina e cu probleme, e mai bine sa NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmaIoana spune:

buna!
mersi pentru raspuns,ar fi o problema, dar nu are nici o legatura...deci free to do it :D,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry_1704 spune:

EU CRED CA SEXUL ESTE NORMAL IN SARCINA,IAR UNEORI NECESR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalisa74 spune:

trebuie sa va impartasesc neaparat experienta mea care este iesita din tiparul acestei statisticii a cazurilor cand sexul nu e recomandat prezentate aici.

Eu sunt la a doua sarcina, in prezent in 24 - 25 saptamani, de la inceputul sarcinii si pana in luna a 4-5 am avut relatii sexuale cu sotul meu la fel de frecvent sau normal ca si inainte de sarcina. Sanrcina mea nu a fost una cu risc, nu am avut nici un fel de problema legata de placenta, am mai avut o sarcina anterioara acesteia fara probleme si dusa pana la termen asa ca nu ne-am gandit ca ar fi vreo diferenta in cazul acesta.

La 19 saptamani, in urma unui contact sexual ( trebuie sa va precizez ca nu suntem niste idioti, suntem niste oameni normali cu comportament sexual normal ) am inceput sa am sangerari foarte grave, o hemoragie serioasa incat am plecat de indata la cel mai apropiat cabinet. Intrucat stam aproapte de Medlife, am mers direct la camera de urgenta. Cand m-au urcat pe masa au spus ca pierd sarcina si ca nu se mai poate face nimic si m-au spus ca nu ma pot tine acolo intrucat "nu au ce sa faca cu produsul fetal dupa avort" asa ca sa ma duc la un spital....toate astea desi eu aveam hemoragie, nu mi-au dat nici macar un No-spa ...asa de bun simt.
Cu sangele curgand pe picioare, am plecat singura cu sotul meu la spitalul Giulesti unde m-au tratat de urgenta cu scobutil si no-spa injectabil, mi-au spus ca am sufit o decoletare de placenta si ca trebuie sa raman in spital intrucat exista risc major de avort.

Nu vreau sa va spun prin ce am trecut in momentele alea, nu stiu care plangea mai tare, eu sau sotul meu dar ne-a ajutat cel de sus si dupa 4 zile de spitalizare totul a fost Ok, hemoragia s-a oprit iar dupa o luna placenta se lipise la loc.

Nici macar cu gandul "nu mai pacatuim", am evitat pana si statul in sezut mai mult de 2 ore, am stat la pat aproape o luna intreaga fiind speriata de orice mica durere abdominala sau mi-era teama si sa tusesc sau sa stranut mai tare.... nu glumesc, am trecut prin momente groaznice.

De aceea va recomand tuturor, ca Stan Patitul, sa fiti cu FOARTE mare bagare de seama, ceva ce pare normal si care nu a dat nici un semn de alarma anterior, va poate costa viata bebelusului si va poate traumatiza pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucyana1982 spune:

Atunci cand ai PLACENTA PRAEVIA...este interzis sa "iti faci de cap"......asa a stat sotul meu pe stand-by ceva lunite....dar ce nu face el ptr fetita lui scumpa.

Saptamana 38 de sarcina cu printesa Andreea......si mamica de printesa Ana-Maria(4 ani si 6 lunite)

Mergi la inceput