Sarcina si sexul ...

Sarcina si sexul ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Deci... sa discutam si despre acest semi-tabu: sexul si sarcina. De fapt, este sau nu sexul in timpul sarcinii un tabu? Hm...pentru unii da - si pentru altii nu - dimpotriva! Pentru orice femeie gravida, oboseala, migrenele, nervozitatea si faptul ca se simte atat de greoaie il pot transforma sexul în ultimul lucru la care viseaza. Cu toate acestea, cu putina grijã si premeditare, va garantam ca lucrurile nu stau chiar asa. www.desprecopii.com/info.asp?id=436" target="_blank">Iata sfaturile de la Desprecopii.com pentru a va convinge ca nu aveti motiv pentru a va priva de aceasta placere in timpul Odiseei Sarcinii.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kellyabbot spune:

Da, se poate face sex in timpul sarcinii, asa am auzit si eu, dar am gasit un bookmark interesant: Unele femei cu sarcini care prezinta risc sunt sfatuite sa evite sexul in timpul sarcinii. Medicul tau iti va spune daca faci parte din aceasta categorie de femei. Nu este recomandat a se intretine relatii sexuale in timpul sarcinii in urmatoarele cazuri.

- Sangerari vaginale

- Dureri abdominale

- Placenta previa

- Posibilitatea declansarii premature a travaliului

- Risc iminent de avort

- Risc de nastere prematura

- Istoric cu sarcini pierdute sau nasteri premature

- Insuficienta cervicala

- Cervix dilatat sau prea scurt

- Daca partenerul tau are herpes genital

- Daca suspectezi ca partenerul are o boala cu transmitere sexuala.

Adica... ok, ramai insarcinata si hormonii joaca feste. O mama este responsabila de sanatatea copilului, deci eu cred ca mai bine se merge frumusel la doctor, se fac analize si daca totul e bine, ai grija si de dorintele tale sexuale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Noi la capitolul asta...am cam uitat ce inseamna... La inceput nu am avut eu chef, iar acum nu am nici eu nici sotul...ii ie frica sa nu loveasca bebele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

buna fete!!eu sunt insarcinata in 5 sapramani si 3 zile. astazi am fost la dr si mi-a spus sa evit sexul pana ii auzim inimioara. la voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

eu am intrat in 9 luni si nu am facut pauza deloc pe perioada sarcinii. bine, recunosc ca nu am exagerat. mai rarut decat in mod normal dar am avut activitate

35+ cu Bogdan- Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

La prima sarcina am avut iminenta de avort, pana la trei luni interdictie la sex, dar apoi doctorul ne-a dat unda verde si i-am dat batai.Ba pe la sapte luni moaaama ce pofte aveam
Acum iarasi sunt la abstinenta, tot iminenta de avort,de data asta si cu recomandare de repaus la pat,dar sincera sa fiu ,nici nu simt lipsa.Oare am imbatranit? Sau ma apuca iar pe la sapte luni




Fiindca Despre copii a devenit parte din viata noastra ,am decis sa participam si noi la concursul "I Love DC".Daca va place poza noastra ne puteti vota www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=5" target="_blank">aici : vio1 si vio2



O nastere cu prelungiri
minunea care ne-a luminat viata
Caietul cu retete



Violeta ,mamica binecuvantata de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008) in asteptarea unei surioare 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ucam spune:

Buna fetelor....sunt si eu insarcinata in 6 luni si si pana la 5 luni i-am dat bataie dar de aproape o luna nu mai simt nevoia de sex, credeti ca am vre-o problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carm3nutza spune:

eu am auzit ca sexul e foarte indicat in timpul sarcinii, deoarace sperma barbatului contine nu stiu ce substanta foarte benefica pentru bebe. Nici noi nu mai facem sex asa de mult ca inainte, mai ales acum cand burtica creste tot mai mult :), dar nici nu facem pauza totala.
Se zice ca e bine sa faci sex pana in ultima zi de gravidutza, pentru ca nasti mai usor. Asa ca sa nu ne evitam sotii pe timpul sarcinii.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORI spune:

scuze dar nu am putut sa ma abtin - am ras 20 de minute la ce a spus carmn3nuta. olala ce tampenie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirra27 spune:

buna..eu sunt insarcinata in 5 luni jumatate si desi pare straniu apetitul sexual este mai dezvoltat decat inaintenu stiu de ce dar asta simt.Ideea e ca si sotul meu se mai teme sa nu-l ''deranjeze'' pe bb dar avem o viata sexuala relativ activa, medicul nu mi-a zis nimic despre asta ca ar fi o problema dar bineinteles ca nu vreau sa sar calul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

LORI-trebuie sa-ti spun ca nu e deloc cazul sa razi,carmenutza are dreptate.sperma contine oxitocina,substanta care practic vine pusa in perfuzii ptr a ajuta dilatarea,deci nasterea.daca nu ai probleme medicale e intradevar foarte indicat sa faci sex pana in ultima zi,ajuta nasterea.
si,revenind la subiect,si eu am fost tare pofticioasa,dupa 4 luni cand sarcina s-a stabilizat.el era mai retinut,credea ca-l deranjeaza pe bb.apoi i-a venit randul sa vina la spital,la cursul pe care l-am urmat inainte de a naste si i s-a explicat ca bb e protejat de invelisul lui si e destul de departe,asa ca nu exista riscul de a-l ..bate la cap,ca sa zic asa.

Mergi la inceput