terapii pentru un retard psihomotor

terapii pentru un retard psihomotor | Autor: vn_edelweiss

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamicilor,
Am mai postat pe forum si am scris despre problema noastra. Sunt mamica unei fetite diagnosticata cu un retard psihomotor. Cauza : o anomalie genetica fara sindrom asociat, cateva cifre care ne-au schimbat viata 5q21.3q22.3, o parte de cromozom care lipseste, o microdeletie. Am avut norocul sau ghinionul sa gasim cauza. Noroc pentru ca stim ca este ceva, nu ne mai intrebam de ce si-a tinut capul asa tarziu, de ce nu merge inca, de ce nu o sa vorbeasca cand trebuie, de ce exista acest decalaj, stim ca este ceva genetic, nu mai cautam...Ghinion, pentru ca in ziua in care am avut acest diagnostic am simtit ca soarele a apus pentru mine, pentru ca mi-am pierdut putin credinta, pentru ca ni s-au taiat aripile, nu mai putem spera, stim ca este ceva care o sa lipseasca mereu, o parte de ADN, dar nu stim totusi cum se va manifesta mai tarziu, daca va recupera, daca va rationa, daca ...Neurologul ne-a dat un pronostic sumbru : acest decalaj va exista si la varsta adulta dar va evolua, nu va regresa. Noi pastram speranta ca nu se va cunoaste atat de mult incat sa ii afecteze cotidianul si ei si noua.
Luptam, dar cum zicea cineva, trecutul e o rana, prezentul o povara si viitorul o neliniste.
Noi locuim in Franta, aici se practica psihomotricitatea, mai tarziu, daca este cazul, putem sa avem un ortofonist (sau logoped), ergoterapeut, kine...
Din cate am citit, in Romania, se utiliseaza mult kine...o sa incercam si noi sa facem in vara asta desi doctorii de aici nu prea sunt de acord.
Fetita mea are 18 luni si merge de-a busilea, nu se tine inca pe picioare. O sa incercam sa o ducem si la o piscina speciala pentru copilasi, am inteles ca apa este buna ca si terapie.
Sunt un pic dezorientata, pierduta, tot citesc pe diverse forumuri romanesti si straine ce fel de metode se utilizeza pentru dezvoltarea motorie dar si psihica, cognitiva.
Astfel, am tot citit despre Vojta, Devany, Bobath, Padovan, Montessori ABA (in Franta acestea sunt cele mai utilizate, sunt si altele).
In ceea ce priveste limbajul, cela mai utilizate ar fi Makaton, Pecs si Padovan.
Vorbeam si de ABA pentru ca fetita mea are un comportament ciudat cateodata care ma duce cu gandul la autism, sau note autiste desi neuroloaga neaga, dar e prea mica ca sa fie diagnostica acum.
Neuroloaga ne-a spus ca ar fi legata de problema genetica care ar provoca tulburari de comportament.

Stiu ca sunt copilasi atinsi de un retard psihomotor sau hipotonie cum ni s-a spus noua la inceput, cauzele sunt multiple dar nevoile sunt aceleasi. As vrea sa impartasiti daca puteti din experientele voastre. Cum va stimulati copilasii ? Care este cea mai buna metoda, in cazul vostru ? La ce terapii ati recurs ?
Intotdeauna vor fi pareri pro si contra metodelor si terapiilor, desi poate nu ii putem vindeca, dar cu multa stimulare ii putem ajuta sa avanseze, sa fie autonomi, independenti, sa aiba o viata mai usoara.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.