Epilepsie (2)

Epilepsie (2) | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1

Multa sanatate tuturor!



"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefanut-08 spune:

Buna dimineata,

Nana - multumim ptr capitolul nou si pentru raspunsul la intrebarea mea. Stefanut sta in picioare sustinut dar nu face pasi deloc si nici nu stie sa se tina de ceva. Am invatat sa am rabdare si sa nu imi fac planuri de viitor dar la vise nu pot sa renunt. Ca toate mamicile de aici visez si eu ca problemele vor disparea si voi fi o mamica fericita.
Vio - foarte frumos mesajul de ieri. Eu chiar aveam nevoie sa aud o incurajare, aici pe forum gasesc ajutorul si suportul moral de care am nevoie. Ieri am avut o vizita care mi-a stricat toata ziua.O verisoara indepartata care nu a fost de cel putin 5 ani la mine a aparut ieri cu cei 3 copii pe care ii are, cel mic de 11 luni care merge deja. L-a analizat pe Stefanut pe toate partile si mi-a dat "sfaturi" care m-au scos din sarite si m-au enervat.Imi spune ea ca nu a vazut pana acum copil care "nu merge si nu vorbeste la varsta asta". M-am abtinut foarte tare sa nu o dau afara si sa fie cat de cat civilizata. A inceput sa il duca pe puiul meu de maini prin casa, ii taraia ea piciorutele ptr ca el nu paseste deloc.Dar ea este mama cu experienta care a crescut 3 copii, ce stiu eu...Unii oameni nu prea merita sa fii civilizat cu ei, dar sa nu aud dupa aia discutii m-am abtinut. Oricum nu pricepea nimic din ce i-as fi spus asa ca am lasat-o sa povesteasca ea vrute si nevrute.Cel mai tare m-a deranjat cand mi-a spus ca " cine stie ptr ce te pedepseste D-zeu asa pe tine?? Sigur ati facut unul din voi un pacat mare!!".Credeam ca am devenit imuna la vorbe spuse aiurea, dar m-au durut aceste cuvinte.
Aseara cand am citit mesajul tau de incurajare deja ma simteam mai bine.
Si la noi Stefanut a venit intr-un moment de liniste si confort in viata noastra si ne-a dat totul peste cap.Imi doream al doilea copilas, Irina era tare incantata ca va avea un fratior, de fapt toti eram incantati si fericiti. Nu regret ca a aparut in viata noastra chiar daca asta a schimbat totul.Este de ajuns sa ma uit la fetisoara lui, sa ii vad zambetul si capat putere sa trec de fiecare zi.
Imi propun sa nu ma gandesc la intamplarea de ieri dar tot imi aduc aminte. Cand l-a vazut pe Stefanut, prima exclamatie a fost "Ce pacat ca e asa de frumos dar nu are minte". Sotul meu este plecat ptr cateva luni, daca era acasa in mod sigur o dadea afara, mai ales ca e ruda lui.Nu sunt deloc apropiati, cred ca a venit din curiozitate.
Dar sa nu mai pierd timpul cu amintiri urate.
Va doresc o saptamana frumoasa alaturi de puiutii vostri!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Offf,Stefanut, si incearca sa uiti secventa de ieri cu verisoara sotului,vorbim mai tarziu ca-mi mor copiii de inanitie.

Nanuca,multumim de capitol nou,te alesesem deja lider de grup!

Anca,simteam eu ca lipsa ta e motivata.Sanatate multa lui Tudor,sa ajungeti acasa cu bine si sa va linistiti!

O zi buna pentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

nana of sistemul nostru medical, ai pus punctul pe i
robi e umpic racit nu foarte tare dar are muci, i-am facut dimineata un aerosol si acum doarme, in rest e bine, a inceput sa se invete cu mesele de dieta. energie inca nu are dar scrie si in cartea cu dieta asta ca dureaza 2-3 sapt sa revina la nivelul de energie dinainte.
fetelor, imi pare rau ca si voi aveti intamplari urate cu oamenii mai ales neamuri batuti in cap, asa ca va povestesc si eu o intamplare sa ma alatur gastii, doar una din ele ca am destule, pot sa scriu un roman intreg
deci, venisem cu robi din italia si am intrat in spital cu febra mare, iar mama cumnatei mele care e infirmiera(sa nu zic femeie de servici) a venit in salon si l-a vazut pe robi care se juca cu o zornaitoare si s-a uitat cu ochii cat cepele si a spus "vai, da io credeam ca e deformat" am inceput sa rad ca o proasta ca de nervoasa ce eram nici nu mai aveam lacrimi si am scos-o afara din salon, dupa care mi s-a dus vestea prin oras ca m-am certat cu neamurile
asa ca, fetelor, lumea e rea si eu personal m-am saturat sa le ascult comentariile prost gandite, faceti si voi la fel si o sa fie mai bine.
doina pe unde mai esti?

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

doina azi am reusit si eu sa ii fac ciorbita, ieri i-am dat si peste, ma mai desteptatesc si eu parca nu mai e asa de greu de calculat, imi fac tabelul si jonglez cu ele de-mi ies si caloriile corect si lipide si toate sunt bucuroasa, mi-am revenit si psihic inca n-am inceput sa lucrez la 2 tigai odata ca ii fac la fiecare masa diferite lucruri dar in curand o sa lucrez si in stilul asta ma fac "chef" chiar sunt bucuroasa. tu ce mai faci?
ah, carnitina si tiamina ai luat din farmacii sau de pe net? eu m-am dus la farmacii si iar s-au uitat ca la SF dar deja sunt obisnuita i-am luat vitamine fier si calciu+vit.D.

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Pisselino,Carnil am gasit in farmacie.Ti-am zis ca aduc doar la comanda.....si e ieftiiiin.Si Tiamnina la fel.Ma bucur mult ca ai trecut peste pragul psihic si ca ai intrat in ritm.Treci la 2 tigai cat mai repede,sa vezi ce timp mult iti ramane!Si mai tare ma bucur ca Robi papa tot fara mofturi si ca nu mai face crize!Da-i inainte.
Nana,nu durerea m-a impiedicat sa scriu mai multe despre dieta,ci faptul ca se aplica atat de personalizat...chiar nu pot sa dau o reteta valabila pentru toti copii...dar daca te hotarasti sa incerci,te ajut cu mare drag.Vezi modelul Pisselino,care ma intrece!
Multa sanatate piticeilor!

idoina
http://ro.netlog.com/idoinai/photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Doina, nu te-am acuzat de nimic. Si nu sunt inca hotarata sa incerc aceasta dieta, dar vroiam sa stiu exact cum arata meniurile, cam ce mancare se poate face concret.
Merci mult!

Stefanut, nici fluturasul nu vroia sa puna picioarele in pamant, parca il frigea. Cum il luam de subrat, el ridica si el picioarele, ca si cand trecea prin apa.A fost belea. Si ca sa inceapa sa puna picioarele jos, il tineam de subrat ca si cum sarea in pat si din cand in cand il atingeam cu picioarele de canapea. Si usor usor a inceput sa testeze.

Va las.
Sanatate multa!



"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

mi-ai zis doina da am uitat ce sa fac daca neuronu' asta al meu mai trebe resuscitat
vreau sa spun ca tocmai am facut ciorba la 2 castronele, am facut la amiaza intr-o cratitza si i-am dat si acum robi doarme asa ca m-am gandit sa-i fac si portia pe diseara si maine ca doar o tin la frigider...a iesit asa de buna ca a doua cratitza am mancat-o io da ce gustoasa si cu smantana si io ca proasta ma gandeam ca n-o iesi buna mancarea copilului...e super
multumesc ca iti faci timp sa raspunzi la toate intrebarile mele cred ca te-am zapacit de cap...pana ma dau si eu oleaca pe brazda


POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Ziua buna mamici!
In seara asta cred ca ne internam la Robanescu si am intrat sa va salut!
Am trimis mail la Centrul de medicina Hiperbara Constanta si asteptam raspuns sa vedem cand ne programeaza.Im fac planuri ca daca o sa stam prin Constanta sa caut si un kinetoterapeut bun pe acolo.Poate stiti voi sa imi recomandati pe cineva.
Nana iti multumesc tare mult pentru cuvintele din postarile tale! Imi transmit mult optimism de care chiar am nevoie!
De cand s-au mai oprit crizele Raisei am observat ca atunci cand o las pe spate, se incordeaza si ridica capul ca si cum ar vrea sa se ridice in fundulet.Sper sa nu fie un gen de criza ca mie acum mi-e teama de orice gest pe care il face.Desi nu cred ca ar fi crize pt ca face asta doar cand o las pe spate si sper ca vrea sa se ridice inapoi.Tot din pozitia asta daca o tin de o manuta se incordeaza si se trage spre mine pana se rostogoleste pe burtica.Singura nu o poate face dar pare ca vrea...
Catalina succes in continuare cu dieta!Ma bucur tare pentru voi!
Stefanut
Va pup pe toate, cu mic, cu mare si piticii din dotare!

RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Katteryna,mult succes la recuperare,drum bun si sa va intoarceti cu achizitii!Ridicarea caputului din pozitia stand pe spate este semn bun,sunt copii care stau in sezut direct fara sa manifeste dorinta de a se ridica singuri in aceasta pozitie ceea ce nu este considerat corect.
pe tine si pe Raisa!

Cata,sa inteleg ca dieta nu substituie tratamentul medicamentos?
Sanatate multa lui Robi!

Stefanut,atitudinea verisoarei sotului este de neiertat,o vad ca pe-o imagine in care un copil rasfatat si needucat savureaza o acadea in fata altui copil care nu-si permite decat s-o priveasca in vitrina iar dupa ce o consuma pe jumatate o arunca satisfacut la gunoi.
Nu vreau s-o judec dar ma intreb: ce-o sa-nvete bietii copilasi de la o astfel de mama?
Cand am citit mesajul tau am simtit nevoia sa-i spun atatea acestei femei pana va intelege raul pe care ti l-a facut,poate din nestiinta sau poate din rautate,oricum ar fi nu are nicio scuza si sper sa nu mai vina pe la tine in urmatorii 5 ani.

Sa va povestesc si eu o patanie de genul asta:in primavara anului trecut nu stiam ce sa mai fac sa-mi distrag atentia de la necaz,faceam naveta la Bucuresti cu Irina la recuperare,pe o parte si alta a drumului se comercializau flori(sunt topita dupa flori,in special dupa cele traditionale, romanesti),am cumparat mai multe pe care le-am plantat in jardiniere,erau o mare frumusete,deja ma influentau in bine.
Tot o ruda care ma ,,sustinea" f. mult(prin mila si compasiune pe care le urasc de moarte),le-a vazut si m-a intrebat:Cum,Vio ,iti mai e aminte de asa ceva?...Mi-am dat seama ca sunt oameni carora le place sa te vada la pamant si sa-ti si aminteasca acest lucru,numai ca noi vedem dincolo de zid,zid care pe ei ii face sa fie limitati,marginiti.
Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

vio dieta daca merge ii scot tratamentul mediacmentos, dar asta peste mai mult timp, la inceput trebuie si antiepileptic
stefanut ce mai face filip? saraca femeie e terminata are o energie extraordinara copilul ala eu nu am mai vazut nici la copii cu adhd asa ceva e un smecheros
nana da andreius ce mai face? am mai citit cate ceva da n-am retinut nimic, iar dau vina pe neuron
kateryna bafta la terapii
doina

POZE ROBI
BAZAR COPILASHI&ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput