Blat de tort simplu, foarte simplu, help !!!

Blat de tort simplu, foarte simplu, help !!! | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati cu un blat de tort simplu, foarte simplu, dar care reuseste 100% sa cresca, sa fie pufos, frumos, gustos.

Imi trebuie pt un tort maricel (tava cred ca are 25 x 45 dar o masor diseara) si trebuie sa o tai in 3 felii, astfel incat sa umplu doua straturi de crema de ciocolata (frisca+Milka, reteta testata si necomplicata).
Tortul va fi acoperit de pasta de zahar (daca ma ajuta DD si-mi iese, evident, voi cere ajutorul prietenei mele care e experta si voi profita si de obiectele ei pt decor - floricele).
Va fi tortul de 6 ani a`lu`fi`mea, varianta - gradinita , pe 1 iunie.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

mamagiuliei ,cauta pe culinar forum, si acolo vei gasi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anita, daca vroiam sa caut acolo, cautam, ca activez si acolo.
Eu astept fetele DC care au incercat asta.
Daca nu e cu suparare mare.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Blat de tort:

9 oua
1, 1/2 cana zahar
3 pliculete zahar vanilat
6 linguri ulei
6 linguri apa
1 praf sare,
1 varf parf de copt
1, 1/2 cana faina

Se separa ouale. Galbenusurile + praful de sare + 6 lg ulei + 6 lg apa.
Se bat albusurile + 1, 1/2 cana zahar + zaharul vaniliat = spuma tare.
Peste albusuri se adauga galbenusurile + praful de copt stins cu zeama de la jumatate de lamaie + faina care se incorporeaza , foarte incet.
Tava unsa cu unt si tapetata cu faina, copt la 180 grade.(iese mai bine daca ungi tava si o tapetezi...eu am facut si cu hartie cerata si nu mi-a placut cum a iesit).

Secretul cresterii blatului, sunt albusurile batute tari, pana intorci castronul si nu cad.
Cand adaug faina, inainte o cern ca sa fie aerisita, si folosesc o lingura de lemn, cu, care amestec de sus in jos.

Reteta mie imi iese garantat si se poate taia de 2 ori ca sa obtii 3 blaturi.

La multi ani pentru Giulia si petrecere frumoasa!

P.S. Iti pot trimite pe mail poza cu tort facut cu blatul asta, daca vrei sa vezi exact cum arata si cat de bine creste.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nana, multumesc !!!
Suna bine si usor si cantitativ sigur e ok cu 9 oua sa iasa mare
Multumesc frumos !!!

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ti-am dat si pe mail 2 poze cu torturi facute cu blatul asta.
Pupici

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

daria nu stiu cat te ajut eu ca nu-s mare bucatareasa dar la ultimul tort pe care l-am facut si care avea tot crema de frisca plus milkaca asta o fac si eu si e buna tare,am facut blatul de la prajitura krem a la krem(ala cu 6oua 6lg zahar si un plic de krem ole dr oetcker) tu normal ca adaptezi la dimensiunile tavii tale,eu fac din 12 oua dar nush de cat e tava

si nici nu trebuie insiropat ca e destul de moale el

de David si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

La dimensiunea ta de tava: 8 oua, 8 linguri zahar, 8 linguri faina. Separi albusul si il bati spuma cu zaharul, adaugi galbenusurile si faina, amesteci pentru incorporare si torni in tava unsa cu ulei si tapetata cu hartie. Coci cca 40 de minute la 200 C. Iese super. Se taie frumos, si poti insiropa usor daca doresti. Spor.





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

8 oua, 16 lg de zahar, 16 de faina.
sau in tot cazul, la fiecare ou, 2 lg zahar, 2 lg faina (nu cu virf)
albusurile batute spuma cu mixerul (pina aproape de bezea), adaugate galbenusurile pe rind, apoi faina usurel. totul din mixer.
pui in tava cu hirtie de copt pe fund, la cuptor 5 min la mare si 20-30-40 de min la mic, depinde de cuptor. nu deschizi cuptorul in primele 20 min. daca vrei sa fii absolut sigura poti pune un pic de praf de copt pt crestere, eu nu pun pt ca ii detectez gustul si nu-mi place.
poti adauga esenta de vanilie, rom, portocala, ce vrei. eu as pune portocala si as mai taia si niste felii subtiri si mici si le-as pune peste crema.
uitam de sirop. un sirop usor din apa cu zahar si esenta pe care ai pus-o in blat.
succes si petrecere faina

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria, si eu as face blatul de pandispan ff simplu:
x oua + o lingura de apa, x+1 linguri faina, x+1 linguri zahar, 1 plic praf de copt. galbenusurile cu lingura de apa si cu zaharul batute spuma mult de tot, apoi pus faina+praful de copt, cate o lingura, si la sfarsit albusurile batute tapan cu un varf de cutit de sare. la cuptor la 180 grade pana se desprinde de pe marginile tavii.
in cazul tavii zise de tine cred ca x poate sa fie 8.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Il vreau simplu ca anul trecut am mers pe mana Giuliei si facui un ghiveci blat cu cirese, 3 creme a mancat gradinita cu cate doo maini dar tot ghiveci a fost

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput