enteroviroza-ajutor

enteroviroza-ajutor | Autor: geta_florina

Link direct la acest mesaj

buna

sunt cam disperata ca baietelul meu de acum o saptamana nu se simte bine. a inceput cu voma, fara diareea sau febra, am fost la medicul de familie, ne-a spus ca e o indigestie si ne-a dat metoclopramid picaturi si regim. dupa vreo 2 zile parea ca se simte destul de bine, n-a mai vomitat deloc. nu i-am mai dat doar mancare de regim. a inceput atunci sa se planga de dureri de burtica, din cand in cand, nu tot timpul.de joi dupamasa a inceput diareea. ieri dimineata am fost iar la medic, l-a consultat si a zis ca probabil e o enteroviroza, iarasi regim, biotics si biseptol.
ce ma dispera e ca azi noapte a avut 3 scaune moi de tot, iar acum tocmai a facut unul cu mucus transparent si firisoare de sange. sunt disperata, n-am mai patit asa ceva cu el. nici nu stiu ce sa fac, azi e sambata, sa merg la spital? el e vesel, doar din cand in cand se plange ca-l doare burta. dar ma dispera firicelele de sange din ultimul scaun.....
va rog, dati-mi un sfat ...

Geta, mami de Alex

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ar trebui sa mergi din nou la dr sa nu se deshidrateze sau sa se agraveze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

1.Ce regim alimentar tine?
2.L-a respectat 100%?
3. Daca 1 si 2 sunt OK eu as zice sa mergi si la alt doctor (daca nu mai face febra, luni cred ca e OK)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Ar fi bine sa mergi cu el la spital, asa cum spune si monu problema e sa nu se dezhidrateze. Mai vomita? I-ai dat debridat pt burtica si saruri de rehidratare? Da' vezi, nu lua de buna ce zic eu, tot medicul trebuie sa spuna. Nu te speria, o sa-i treaca fara probleme. E epidemie de enteroviroza; gem spitalele de cazuri. Asta e, multa sanatate!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cum spun si fetele, trebuie sa mergi din nou la doctor! NU te baza pe ce spunem noi aici, ne dam doar cu parerea!
Fetele mele au avut acum 1 luna si s-a manifestat diferit virusul, una a avut varsaturi si diaree, fff. greu i-am oprit scaunele apoase. Cealalta a facut febra si avut dureri mari de burtica, crampe puternice. Debridat-ul a fost bun la crampe.

Daca ai reusit sa-i dai papi de regim si sa-i opresti scaunele, urmareste-i in continuare scaunul, sa vezi daca se repeta firicelele. E posibil sa fi fost doar o data, fiid scaunele atat de dese...

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Daca e o enteroviroza, e posibil ca virusul sa "ciupeasca" din mucoasa tractului digestiv, de aici si firisoarele de sange. Asa ni s-a spus si noua, cand am patit asta, acum cativa ani.
Regim, respectat cu strictete si daca nu vomita si nu are prea multe scaune, cred ca poti sa astepti pana luni. Pentru diaree, eu le-am dat copiilor mei si smecta sau hidrasec. Ceai de menta mai concentrat, ca sa-l hidratezi.
Ambii mei copii mai mari au avut genul asta de enteroviroze, destul de mici fiind (in jur de un an). Si de baza a fost regimul.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Hm, noi am trecut prin doua episoade de enteroviroza si medicii ne-au spus acelasi lucru, daca e cu sange, la spital!
Eu, sincer, dupa ce epuizasem acasa toate metodele, m-am simtit usurata in spital, desi nu e locul unde iti doresti sa ajungi.

Sanatate puiului tau!

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Si pt mine, si pt tine, si pt el, si pt ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:



La noi a inceput de aseara cu voma si diaree.De la ora 18 pana la 22 a avut de 15 ori voma si scaune apoase, asa ca am plecat la spital.Aici am primit o solutie concentrata de Oralpädon de cca 50 ml din care i-am dat la cate 5 minute cate o seringa mica.
Sfaturi primite..
-sa nu-i dam sa bea nimic in cantitate mare,doar cu seringa si 5 in 5 minute
-sa nu-i dam mancare nimic cu grasime
-sa-i dam cola fara prea mult acid,la fel cu seringa
-are voie stiksuri sarate fara interdictii
-daca bea si nu mananca nu-i nici un bai,important e sa se hidrateze
-in apa sa-i punem saruri
Toata noaptea i-am dat cu seringa apa cu saruri,biata copila cera cu sticla,de vomitat nu a mai facut-o,a mai avut azi 2 scaune moi,nu apoase.Azi a facut si febra,peste 39,i-am dat nurofen,apa cu saruri,cola si altceva nu a vrut.

E prima data cand gusta cola si-i place

Multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Salut,

Am si eu o intrebare, eu i-am facut fetitei mele Rotavirus, vaccin, care am inteles ca e contra acestei epidemii. Stiti pe cineva care s-a infectat, totusi? Sa folosesc aceleasi masuri de precautii?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

scuze, vaccinul se numeste Rotarix, nu Rotavirus ( acesta e virusul) :) ( noptile de nesomn isi spun cuvantul...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

buna dimineata

va multumesc mult pt sfaturi si pareri. acum e mult mai bine.
sa va povestesc ... el nu a facut febra deloc, doar a vomitat o zi dupa care s-a oprit, apoi a inceput cu crampele la burtica si diareea.
sambata dimineata am reusit sa o gasesc pe pediatra lui, am fost la ea si l-a consultat, i-am dus si mostra de scaun s-o vada, si parerea ei a fost ca e o enterocolita bacteriana, dupa simptome si dupa cum arata scaunul. asa ca am primit tratament cu antibiotic - Cedax, smecta si hidrasec, plus debridat pt crampe si regim f sever, adica nimic cu lactoza, nimic dulce, doar paine prajita, grisine, biscuiti, covrigei simpli cu sare de rontait, piept de pui fiert sau la gratar, orez si banane la greu.
am aplicat tratamentul si regimul plus ceai de menta si musetel si se simte deja mult mai bine, a trecut diareea, mai face doar scaun putin moale, iar crampele aproape au disparut si ele, doar putin se mai plange.
sper ca si puiutii vostrii care au probleme sunt mai bine.
va multumesc inca odata, imi pare rau ca n-am ajuns mai repede sa va si raspund.
rog moderatorii sa mute subiectul la forumul cu parintii intreaba, daca cineva mai doreste sa scrie acolo.

sanatate multa

Geta, mami de Alex

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"

Mergi la inceput