Spania sau España

Spania sau España | Autor: ang_21_costi

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor este cineva pe aici care locuieste in Spania?
daca da, hai la

ptr. toate
angi

Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana28 spune:

Salut! Foarte buna initiativa ta de a deschide un subiect si pentru romanii din Spania. Poate asa putem purta un dialog la fel ca si ceilalti romani din alte tari, de ex. Canada sau SUA.

Tu unde locuiesti?

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

ceau Roxana, scuze intarzierea in raspuns
abia ieri am ajuns acasa din Romania (facem transport de pachete in Ro si mergem cam tot la 2 sapt si revenim)
deja m-am cam saturat de atata dar macar ii tin companie sotului

eu locuiesc in Castellón (intr-un sat aproape)
acum e o nebunie la noi pe strada ... a castigat Barça
tu locuiesti in Madrid sau in apropiere?
cum merg treburile pe acolo? (presupun ca si in zona noastra... )
de cati ani esti in Spania? Noi suntem de 10 si cateva luni

na, Yo te digo: Buenas Noches si usor

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

Nu mai este nimeni din Spania pe aici?????
sa mai si noi putin ca si alte comunitati de romani
va pe toate

angi

Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

besitos fetelor
apsara am vazut pe profilul tau ca locuiesti in La Coruña, Roxana in Madrid iar eu in Comunidad Valenciana (Castellón)
am facut (de moment, speram sa ni se alature si alte fete din Spania) un fel de diagonala pe Spania
pe unde munciti fetelor?

angi

Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Hola!

Eu intr-o "Academia", profesoara de engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Buna fetelor, noi nu locuim in Spania, dar ne gandim la modul cel mai serios sa ne stabilim acolo. Ce ne sfatuiti...sa riscam acum, sau sa mai asteptam?E chiar asa rau situatia cu job-urile? Eu imi doresc foarte mult sa locuiesc in Madrid sau prin zona. Pupici!

mamik fericita de Denisa Maria (20.07.2007)



A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Buna, Brazuca. Mda, e cam complicata situatia cu locurile de munca. Poate prin Madrid oferta e mai mare decat aici in nord. Ma feresc sa dau sfaturi in ceea ce priveste emigrarea. Ce sa zic? Poate te ajuta celelalte fete, in zona lor comunitatea de romani e mai puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang_21_costi spune:

Buna Brazuca adevarul e ca situatia cu munca fata de acum cativa ani s-a schimbat mult (din pacate in rau)
noi avem o mica firma de transport si pot sa zic ca (bat in lemn) de moment merge
intradevar prin zona noastra INCA sunt multi romani (spun inca ptr. stiu familii intregi care s-au repatriat)
nu ma incumet sa dau sfaturi nimanui, dar in situatia in care e Spania cred (o parere de-a mea) ca ar trebui sa cunoasteti pe cineva aici (sa-l cunoasteti bine de tot)
Roxana prin zona ta cum e?


angi

Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mittzzi spune:

Buna ziua fetelor!
Profit de faptul ca aici gasesc fete care locuiesc in Spania si vreau sa va intreb si eu cate ceva despre viata de acolo.Spre exemplu de cati ani sunteti acolo, v-ati acomodat greu (cu spaniolii, cu limba, cu clima)? Si nu in ultilul rand problema copiilor, cum ati facut cu transferul copiilor la scoala? Sunt multe formalitati?
Acum sa va spun si de ce vreau sa stiu aceste lucrui. As vrea sa ne mutam in Spania (eu, sotul si cei 2 baieti de 10 si 4 ani). Stiu ca nu este o perioada buna pentru emigrare in Spania dar Romania consideram ca pe termen scurt, mediu si lung nu ofera nimic bun. M-am saturat de atatea "generatii de sacrificiu" si nu-mi doresc ca si copii mei sa simta la fel. Locul de munca nu este o problema urgenta pentru ca avem resurse financiare pentru o perioada mai lunga de timp si oricum dorim sa infiintam o firma dupa ce vom face un pic "studiul de piata".
Si inca ceva: cum va petreceti acolo timpul liber cu copii? Ce faceti, pe unde va relaxati?
A... am uitat sa va spun ca vom locui cel mai probabil in Valencia (daca ne place).Apropo care este diferenta intre piso si apartament?
Of... vreau sa va intreb atat de multe incat pentru inceput ajunge, sa nu va zapacesc


Mergi la inceput