Rahitism copil = "infometare" ?

Rahitism copil = "infometare" ? | Autor: cllaudia

Link direct la acest mesaj

De multe ori aud persoane care asociaza instantaneu termenul de rahitism cu lipsa alimentatiei sau infometarea. Ori eu stiu ca este din cauza carentei de vitamine. Recent baiatul meu a fost "diagnosticat" cu rahitism, drept pt care acum este pe suplimente de extracte din muguri de brad si mesteacan. Are 2 ani si 9 luni, si pana la 2 ani i-am dat Vigantol. Cu fontanela nu am avut probleme. Deci pana la urma de unde acest rahitism? El este un mare mancacios si de cand s-a nascut nu am avut probleme cu mancarea. De multe ori ma cuprinde paranoia si ma autoconsider vinovata pt asta. Adica ma gandesc ca poate nu i-am asigurat eu o alimentatie sanatoasa, desi v-am zis ca el mananca f bine. Chiar de multe ori imi fac scenarii in minte si ma gandesc ca daca as ajunge la divort ( nu este nicidecum cazul) sotul ma poate invinovatii pt ca mi-am "infometat" baiatul si pt asta mi-l poate lua. Stiu este pura paranoia. Dar de cand cu tot stresul asta cu suplimentii parca am luat-o razna....

Deci, rahitismul asta are sau nu legatura cu alimentatia?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Rahitismul nu inseamna lipsa de vitamine. Rahitismul se datoreaza absentei vitaminei D care ajuta la absorbtia Ca in oase. tatea cea mai mare de vitamina D se sintetizeaza la nivelul pielii cu ajutorul soarelui. De aceea in lipsa lui(pentru lunile de iarna-primavara-toamna) se recomanda vigantolul sau vitamina D injectabila. Prin alimentatie aportul de vitamina D este foarte mic, astfel incat nu poti sa faci legatura intre alimentatie necorespunzatoare si rahitism.

Insa eu stiu ca este o vorba si se spune "copil rahitic" unui copil slab, prost alimentat. Nu stiu daca se foloseste medical termenul asta, eu l-am auzit la parintii mei dar nu avea legatura cu boala rahitism.

Cam asta stiu eu...

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am dat o cautare pe net si iata ce explicatii am gasit :


"""""Rahitismul se caracterizeaza prin insuficienta mineralizare a osului care devine foarte fragil si sufera modificari structurale (deformari). A nu se confunda cu osteoporoza, in care exista o reducere a tesutului osos normal mineralizat.

De obicei, debutul este dupa varsta de 4 luni. Rahitismul copilului in primele 6 luni se manifesta prin semne de spasmofilie (hiperexcitabilitate neuromusculara, uneori convulsii sau spasm laringean), transpiratii la nivelul capului si deformari osoase (craniu, membre, torace). Dupa varsta de1 an manifestarile sunt mai severe (deformari ale coloanei vertebrale, scaderea tonusului muscular, tulburari de mers). In general, exista aspectul unui copil moale, cu intarzierea dezvoltarii neuromotorii (reflexe, sustinerea capului, sezut, mers).

Deformarile osoase apar initial la nivelul capului si toracelui: frunte bombata (olimpiana), craniu mare, moale (craniotabes), fontanela anterioara larga la varsta de 8 luni si persistenta dupa 18 luni; torace cu baza largita, stern infundat, matanii costale (nodozitati care se simt lateral de stern). Deformarile la nivelul membrelor au aspectul unor bratari, iar genunchii se deformeaza in X sau paranteze. Mai tarziu pot apare deformari ale bazinului sau coloanei vertebrale.

Modificarile osoase sunt vizibile radiologic si sunt precedate de modificari ale constantelor biochimice (calciu si fosfati in sange si urina). Rahitismul se asociaza cu anemie carentiala si sensibilitate crescuta la infectii in special respiratorii.

Profilaxia raxitismului se face prin administrarea vitaminei D existenta sub doua forme: orala si injectabila. Alegerea modalitatii de administrarea se face de comun acord cu medicul de familie, in functie de complianta pacientului. In cazul administrarii orale este obligatorie respectarea necesarului zilnic de vitamina D care este de 500 U.I. ceea ce se poate realiza prin administrarea zilnica a preparatului ales incepand de la 2 saptamani pana la 1 an. Forma injectabila se administreaza in doze mai mari odata la 2 luni in primul semestru de viata apoi se continua oral.

De la 1 an si 6 luni pana la 5 ani se administreaza doza zilnica numai in anotimpurile reci, din septembrie pana in aprilie (lunile cu "r"). Pentru ca efectul sa fie cel asteptat, este necesar si un regim igienodietetic echilibrat care presupune alimentatie diversa, bogata in lactate (in special branza), expunere la soare, cure heliomarine, camera aerisita si insorita, exercitii de gimnastica. De obicei, un copil sanatos si alimentat corect nu necesita administrarea concomitenta de calciu in timpul profilaxiei rahitismului.

In cazul aparitiei bolii se trece la tratamentul rahitismului care presupune administrarea vitaminei D in doze mai mari asociata cu calciu, in functie de stadiul bolii, pana la vindecare, dupa care se continua schema de profilaxie.""""""



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui cllaudia
Recent baiatul meu a fost "diagnosticat" cu rahitism, drept pt care acum este pe suplimente de extracte din muguri de brad si mesteacan. Are 2 ani si 9 luni, si pana la 2 ani i-am dat Vigantol.


Pe langa Vigantol, trebuia sa ii dai si Calciu.
In rahitism, se dau calciu si vitamina D in fiecare luna cu 'r'.
Eu nu am mai auzit sa se trateze rahitismul cu muguri de brad si mesteacan.
Cine ti-a recomandat suplimentele astea ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In mod normal, intr-o alimentatie corecta nu este necesara suplimentarea cu Ca decat in cazul recomandarii medicului pentru diagnosticul de rahitism. Altfel risti sa ajungi la extrema cealalta, cu prea mult Ca care nu apuca sa se elimine si se depune in organism...

Vigantolul sau vitamina D sub alte forme este insa necesara pe perioada cu soare putin, tocami pentru ca organismul nu poate sintetiza singur aceasta vitamina fara ajutorul soarelui. Daca aportul de Ca este suficient din lapte si derivati(iaurt, branza...) nu se da Ca suplimentar.



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Sunt copii, al caror organism nu asimileaza calciul, chiar daca sunt alimentati ca la carte, si atunci, doctorul le recomanda calciu + vit D. Poate asta este si situatia copilasului cllaudiei.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Bineinteles, dar asta se stabileste in urma analizelor medicale si se recomanda de catre medic.



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Bineinteles, dar asta se stabileste in urma analizelor medicale si se recomanda de catre medic.


Exact.
De aceea am si intrebat-o cine i-a recomandat tratamentul naturist.
Sa asteptam sa ne raspunda.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Tratamentul m-i l-a recomandat pediatra. Cum ziceam, extract de muguri de brad 15 pic/zi dimineata inainte de masa, si extract din muguri de mesteacan 15 pic/zi seara, inainte de masa. Amandoua timp de 3 luni. Am citit si pe net, scrie si in prospect ca aceste 2 extracte se iau asociat in tratamentul rahitismului la copii. Din septembrie voi continua cu Vigantol + calciu natural. Copilul este mancacios,si culmea , de produse lactate. Lapte cam 500 ml / zi, branza de vaci sau bivolita cam 1kg in 2-3 zile, iaurturi cam un kg in 3-4 zile . Astea asa, orientativ, pt ca sunt si zile cand mananca mai mult sau mai putin. Dar nu a fost nici o zi in care sa nu fi mancat cel putin unul din aceste alimente mentionate. Are 2 ani si 9 luni , 15 kg si 94 cm. Ca semn vizibil al rahitismului este doar sternul infundat si f putin vizibile matanile costale. Fruntea nu este bombata, craniul nu este marit, cu fontanela nu am avut probleme, picioarele sunt in forma obisnuita pt varta lui ( nu as putea spune ca sunt perfect drepte, pt ca se stie ca nici un copil pana la 4-5 ani nu are picioare drepte. Toate astea spuse de pediatra, nu observate de mine... Poate am gresit eu si sigur am gresit, ca nu am continuat administrarea vigantolului sau a calciului si dupa 2 ani. Totusi , nu au trecut decat 9 luni de cand am incetat administrarea, si doar o iarna in care teoretic ar fi trebuit sa-i dau. El nu a avut probleme pana la 2 ani ( cel putin pediatra nu mi-a spus) cu rahitismul, dar nici nu i-am dat supliment de calciu. Ca si boli, a avut doar o otita, acum 2 luni, ocazie cu care i-am facut si o hemograma, iar rezultatele au iesit bune, rezultand ca nu este anemic.

Singura problema cu el am avut-o in primele 3 saptamani de viata, cand, alaptat exclusiv a luat in greutate doar 100 de grame, avand atunci aceeasi greutate de la nastere. Dar a recuperat cu supliment de lapte praf, si a ajuns sa ia cam 1 kg/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mai, eu nu sunt medic, vorbesc strict din experienta personala. Fetita mea cea mica a avut aceleasi semne ca si baiatul tau, cam tot dupa 2 ani. Fara probleme cu fontanela, sau alte semne. Ca sa ne dam seama ce e mostenire de la tati, cea cu coaste evazate si stern putin infundat...asa ca am lasat copilul in pace si e OK, are aproape 7 ani acum. Parerea mea neavizata este ca si analize pentru Ca ar fi indicate.
Eu am avut noroc de o pediatra buna(nu spun ca a ta nu ar fi, ea vede copilul si stie mai bine ca oricine ce si cum) si a pus in balanta toate astea-stern infundat si coaste evazate cu fontanela inchisa, frunte nebombata, nu transpira, etc si a hotarat sa nu suplimentam calciul ci doar vigantolul pentru o perioada si sa urmareasca copilul. Nu mai tin minte daca i-am facut analize de Ca, cred ca da...oricum nu erau ingrijoratoare caci altfel mi-as fi amintit. Oricum, a fost bine...nu a fost vorba de rahitism.

Mie imi era frica(asta tot de la pediatra stiu) sa suplimentam si calciul si sa ne trezim in extrema cealalta...

Eu zic sa mergi cum spune doctorita, eventual sa ceri analize de Ca si sa o intrebi subtil daca acestea sunt in limite normale, daca e OK sa suplimentezi si Ca din toamna. E doar parerea mea.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Asta si mi-a recomandat. Sa-i fac niste analize mai amanuntite. Dar cand am fost la ea abia ce ii facusem hemograma si a considerat ca e mai bine sa-i facem analizele la sf lunii august, si in functie de rezultate va primi calciu sau nu din luna septembrie. Pana atunci e pe tratament naturist. Care banuiesc ca rau nu are cum sa-i faca. De atunci eu am devenit oarecum paranoica, tot citind pe net de efectele rahitismului. Baiatul este la limita inferioara a inaltimii, desi fizic seamana cu tatal 99% care are 1,90m, iar pe net este specificata intarzierea in crestere, rezistenta slabita, etc. I-am cumparat o bicicleta, si de 4 zile se chinuie sa invete sa pedaleze. Iar eu pun binenteles rezistenta asta slabita tot pe seama rahitismului. Mi-e frica sa nu esuez ca parinte si sa nu-i ofer un start cat mai bun in viata. De asta iau f in serios problema . Poate prea in serios.

Mergi la inceput