Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pisi pis, ce nu intelegi? de cand e lumea pana in timpuri mai moderne, mama nastea intr-o camera cu o moasa, el statea in alta camera si astepta. acum, cand lumea s-a mai deschis la minte, unii tati vor sa participe si ei, sa ajute. femeile trebuie sa fie pregatite sa nasca pt ca doar ele pot face lucrul asta. fizic vorbind. pregatita sau nu (ca nici femeile nu sunt toate pregatite - am incercat sa ma uit la o cezariana pe net, da nu am putut, nu pot sa vad nici macar o injectie) copilul la un moment dat trebuie sa iasa.

dar, daca ai un sot slab de inger, cat de tare te ajuta sa il vezi langa tine, ingrijorat sau speriat? sa-l vezi palid si tremurand. nu toti pot sa fie calmi si cu sange rece, sa isi vada sotia ca se chinuie, sa vada o epiziotomie, chiar daca percep nasterea ca pe un miracol.

uite, eu pana sa intru in operatie, am asteptat cateva ore. o parte din timp l-am petrecut cu sotul meu, si zau ca el era mai speriat ca mine, desi si eu eram speriata de sarea copilul prin burta mea. si am prefert sa fiu in sala doar cu oameni pregatiti, pe care sa ii vad increzatori, sa vad ca stiu ce fac... daca era si el acolo, si-l vedeam pierit si speriat nu ma ajuta la nimic. asa l-am vazut calm cand am trecut pe coridor, apoi in camera unde a stat cu mine tot restul zilei, dar era deja linistit ca noi suntem bine.

si din fericire s-a recules la timp, ca atunci cand chiar am avut nevoie de el, a facut lucruri de care nu-l credeam in stare - sa ma duca aproape in brate la veceu si sa ma tina acolo pe vine, sa ma ajute sa ma spal de sange, sa verifice sonda urinara (avea un fix cu ea, sa nu se umple), sa imi schimbe asternuturile. cand a fost nevoie, atunci a dovedit ca ma pot baza pe el.

dar da, daca un tata vrea sa participe, ar trebui sa aiba dreptul sa o faca, daca amandoi vor lucrul asta. la cezariana mi se pare mai complicat, ca trebuie invatat si el sa se spele si sa fie igienizat ca pentru operatie, la naturala chiar nu vad de ce nu ar avea dreptul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La Maternitatea Brasov, daca au absolvit cursul Scoala Mamei, taticii pot participa la nastere, indiferent ca-i vaginala sau cezariana. Daca vor, pot poza si filma. Cumnatul meu a fost prezent la travaliu si nasterea fetitei lui, fara niciun fel de problema. Si asta in 2005, desi am inteles ca tatii pot fi prezenti la nastere cam din 2000.

Eu am nascut vaginal in clinica privata. Sotul a stat cu mine in sala de nastere pe toata perioada travaliului, insa fix 20 de minute cat a durat expulzia propriu-zisa a preferat sa stea afara, desi a fost invitat de asistente/medici sa ma asiste. Este mai sensibil, nu suporta vederea sangelui, il inteleg. Ajutorul lui pana atunci si imediat dupa a contat enorm pt mine (fizic si psihic). A vazut copilul imediat, cu tot cu lanugo.

Si sa fiu sincera, nici eu nu vroiam sa ma vada in pozitia respectiva. Chiar m-am bucurat cand a preferat sa iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

la cezariana mi se pare mai complicat, ca trebuie invatat si el sa se spele si sa fie igienizat ca pentru operatie, la naturala chiar nu vad de ce nu ar avea dreptul.


Ei, zbang, asta este, invata sa se spele, e folositor in viata.

Acuma sincer, asa cum pot atatia oameni, or putea si cativa romani sa participe la cezariana, ca n-o fi foc. Oricum sta dincolo de campul operator, nu-si baga mainile in burta femeii daca nu e el chirurgul.

In orice caz, pot exista situatii - doamne fereste - in care e musai sa ai sange rece. Poate trebuie sa acorzi primul ajutor copilului, poate e si ceva sange pe acolo, poate pur si simplu trebuie sa te aduni si nu iti permiti sa lesini pentru ca viata cuiva tine de capacitatea ta de a face fata situatiei de urgenta respective.Si cred ca multi dintre barbati (cat si femei) le pot face fata acceptabil.
Asa ca eu zic sa crestem mari si sa gasim alte explicatii, mai realiste, pentru neparticiparea barbatilor la nastere.



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ina - nu am zis sa nu aiba voie la cezariana, doar ca poate ezita spitalele din cauza ca e o operatie serioasa.

cauza principala o vad totusi in traditie, asa am fost crescuti sa credem, ca nasterea e ceva strict feminin, la care barbatii nu au ce sa caute. bine macar ca in zilele noastre a fi parinte nu mai e vazut de toti ca ceva strict feminin, si ca vezi tot mai des cupluri care merg impreuna la ecografii, ca vezi tot mai multi tati implicati in cresterea copilului din primele zile. o sa se ajunga la un moment dat (curand cred) si la asistarea la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

CDP, intzeleg ca ai fost obligat sa asisti la nastere, dar … nimeni nu te-a obligat sa te uiti. La taiatul cordonului, iarasi, puteai sa spui : non merci. Cred ca ai fost traumatizat si datorita neprofesionalismului echipei medicale, pe care el nu l-am intzeles. De fapt povestea ta nu a fost clara deloc aici, si mi s epare un punct important.
Eu sunt de acord ca tatzii sa asiste la nastere. Nici nu-mi pot imagina ca sotzul meu sa fie absent, sa petrec singura lungile ore de travaliu (bine, la mine s-a intamplat foarte repede, am nascut in 4 ore), sa nu fie acolo sa ma tina de mana. Noi hotaraseram ca el sa stea « la cap », ca nu avea rost sa-i ramana cine stie ce orori in minte, si el nu dorea sa taie cordonul. Oook, toate bune si frumoase. Moasa ne anuntza ca a sosit timpul, cheama medicul si incepe o faza ca cea descrisa de CDP, cu incurajari in mai multe limbi. La un moment dat, moasa : se vede capul, haidetzi sa vedetzi. Il apuca de mana, si hop, sa i-l arate. Ei, al meu sotz a fost impresionat pana la lacrimi. Nu a vazut altceva decat capul copilui, atat, numai miracolul nasterii unei vietzi. Printzesa mea, pe la mijlocul drumului se hotarase sa faca o pauza, asa ca a fost trasa cu ventuza. Bine-nteles a taiat si cordonul , dar era ca in transa.
Acum, eu am nascut cu peridurala. Nu stiu ce sunt alea durerile nasterii. O prietena care a nascut natural, a preferat ca sotzul sa iasa in momentul expulziei. Nu pot sa ma pronuntz pentru astfel de situatzii, dar cred ca prezentza tatalui este extreme de importanta mai ales in travaliu.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

In State, primesti niste haine de hartie (unica folosinta) asa cum au chirurgii, o boneta pentru par si stai cuminte la capul mamei, acolo unde poti ajuta in timpul cezarienei. Totul foarte linistit si in ordine. Imediat dupa ce se naste copilul, tatal il insoteste (cu o nurse) la alt salon, pentru procedurile care urmeaza - e oricum singurul parinte care poate asculta/urma instructiuni atunci.

Ajutor DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu am avut 2 cezariene.Prima in Ro cu tatal tintuit pe hol si numarand clipele...iar a doua in Germanica cu tatal langa mine, la cap si incercand sa giceasca ce vreau eu, si a fost primul care a vazut copilul, apoi a plecat cu asistenta de la copii, in salonul de primire copii, a filmat cat il spala asistenta si-l masura...tot ce se face in aceste situatii, si apoi la preluat pentru jumatate de ora a ramas singur cu copilul pana am fost adusa de la sala de opreatii in reanimare.Dar in acest timp i-a spus la povesti, de frica sa nu inceapa sa planga, ca avea un glas...asta e ce-si aminteste mai mult, cu ce forta putea sa planga un nou nascut.Dar daca inainte de nastere cand ii spuneam ca va asista si el la nastere zicea nu categoric, atunci nu a dat inapoi nici o clipa chiar daca ii cam tremurau picoarele dupa cum spunea el ulterior.Dar daca lui ii era frica si nu trebuia sa faca nimic, si a avut emotii toata ziua, operatia fiind seara , dar ne-am internat de dimineata, eu ce sa mai spun.Asa ca sa faca bine si sa nu mai fuga ca lasii, ca doar nu nasc ei, macar cu o vorba buna sa contribuie.Nu doar cu berea de dupa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

nici mie nu mi-ar fi placut sa asiste sotul la nasterea fetitei noastre.teoretic...ar trebui sa fie acolo si sa fie un moment magic,dar totusi...imaginea este destul de neplacuta si socanta.
eu,femeie fiind,am asistat la o scena legata de nasterea nepoticai mele si ma urmareste si acum imaginea aia. e ceva destul de...neplacut,din punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@mcoca:
Stai sa vezi cum a fost.
Dupa travaliul prelungit, medicul a purces la contractii controlate, dilatatia a mers bine si a zis: gata, se intampla. Pe usa au navalit o asistenta si o moasa, oamenii isi pregateau instrumentarul and stuff. Eu, imbracat in haine de strada ma duc asa spre usa, sa-i las sa-si faca treaba. Mai ales ca deja capatasem mare incredere in medicul chinez. Si atunci, asistenta, singura care ne mai baga in seama in timpul travaliului m-a luat de o aripa: Hei unde pleci? avem treaba. M-am conformat. Mi-am luat picioirul drept in primire, asistenta pe stangul si dai si lupta :)
Acum nu pot sa zic ca m-a legat de pat dar nici nu m-a intrebat. Mi-a ordonat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Eu am nascut in UK prin cezariana de urgenta - cu tati lui bebe langa mine. Nici nu se pusese problema sa nu asiste sotul la nastere, chit ca mai glumea el si ma anunta ca daca o ia la fuga sa stiu ca se opreste in primul pub si-mi face galerie de acolo, nu ma lasa el de izbeliste. Dar ma rog...ghinion! apa s-a rupt la 3 dimineata, nema puburi deschise la ora aia, asa ca a ramas cu mine de la inceput pana la sfarsit Drept e ca in momentul in care mi s-a pus epidurala a cam ingalbenit el la fata ca deh, acul ala cica era cam mare dar a stat mereu langa mine, m-a tinut de mana, m-a tinut de povesti, a avut grija sa imi fie cat de bine se putea. Asa cum zice Beren, si sotul a primit halat, bereta si cipici, si a stat langa mine in timpul operatiei - nu a vazut nimic, asa cum nici eu nu am vazut nimic, erau cearsafuri "strategice"peste tot. El l-a luat primul in brate pe bebe, el s-a dus cu asistentele si neo-natoloaga (si cine mai era pe acolo) sa-l spele/cantareasca/vaccineze pe bebe Pozele le-a facut la vreo ora dupa... ca imediat dupa nasterea puiului eram amandoi prea emotionati sa ne gandim si la poze... emotionati si nitel socati ca deh... stiam ca vom avea o fetita si de fapt bebe era baietel

Am discutat cu el "dupa" si mi-a spus ca ii fusese tare frica pentru mine (mai ales cand medicul a spus ca e nevoie de cezariana caci se temea ca bebe intrase in suferinta fetala), ca fusese ingrijorat ca nu va sti/putea sa ma ajute la nevoie desi amandoi fusesem la cursuri ante-natale, citise, ne documentasem, dar ca realizase ca locul lui e langa mine. Si acum se lauda la toata lumea ca el a fost cel care si-a tinut prima data in brate copilul (eu fiind imobilizata, nici nu as fi putut ) si nici nu concepe sa nu fie prezent cand va veni si bb2

Asaaa... in UK daca tatal copilului vrea (si bineinteles mama e de acord), el poate sa stea langa mamica si sa o asiste la nastere, fie ca e vorba de nastere naturala/vaginala sau prin cezariana. Asta in orice spital. Doar daca e nevoie de cezariana cu anestezie generala, taticul asteapta afara. Nu de alta, dar mamica fiind adormita, nu are cum sa o ajute/incurajeze. Dar imediat dupa ce bebe se naste, taticul il ia in brate si insoteste asistentele care curata/cantaresc noul-nascut.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput