Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucajosan spune:

Eu am nascut la Spitalul Judetean din Suceava prin cezariana, considerata urgenta medicala. Nici nu s/a pus problema ca tatal sa asiste la nastere. Exclus...
Ceea ce vreau sa aduc in discutie este faptul ca, la noi in oras, nici dupa nastere, pe toata perioada spitalizarii, tatilor nu le este permis accesul in sectia de neonatologie, unde sunt nou - nascutii, si nici in salonul mamicilor.
Astfel, a fost nevoie de interventii si parainterventii pentru ca tatal sa isi vada, timp de 5 minute, fetita dupa nastere. Eu am avut oarecum noroc ca mamei mele, cadru medical fiind, i s/a permis sa ma insoteasca pana la sala de operatie si apoi sa ma viziteze in salon, O SINGURA DATA, imediat dupa ce am nascut.
In rest, vizitatorii (inclusiv tatal si familia) sunt tinuti pe holul spitalului, la un gemulet de sticla, unde se inghesuie de fiecare data, cel putin 5 / 6 mamici.
Eu am fost nevoita sa stau in spital aproximativ 3 saptamani, timp in care tatal a putut sa isi vada fata de 2 ori (o data imediat dupa nastere, cand am apelat la o cunostinta si ne/am rugat cu cerul si pamantul sa ii arate copilul si a doua oara la botezul fetei / pe care l/am facut in spital).
In rest, mii de ore de vorbit la telefon - reflectate intr/o factura de vreo 10 mil. si scurtele vizite la gemulet.
Explicatia spitalului este ca, fiind vorba despre sectia de neonatologie, nu se doreste patrunderea vreunui virus din exterior, care pentru mititei ar putea fi fatal.
Toate acestea fac ca experienta nasterii sa fie una extrem de traumatizanta nu numai pentru taticii care nu isi pot vedea copilul pana la externare, dar si pentru mamicile care trebuie sa faca fata singure situatiei, neputand apela la sprijinul familiei in nici un mod.
Cred ca ar fi posibil ca si la Suceava, cum se intampla peste tot in tara, sa se gaseasca o solutie care sa permita si sotului, dar si familiei, sa ia legatura, bineinteles in conditii de igiena maxima, atat cu mamica dar si cu nou/ nascutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cdp
Problema apare cand femeia 'care le stie pe toate si o doare la basca de restul' inlocuieste barbatul 'care le stie pe toate si il doare la basca de restul'. Asta nu e evolutie, e stagnare. Cand ajungi sa negi niste trairi pentru ca ale tale sunt mai puternice nu ai evoluat. Ai facut doar un pas in lateral.


la discutia asta a fost doar un singur caz cum il descrii, desi aparent lua apararea barbatilor. daca te gandesti putin si ignori suprafata argumentelor, faptul ca femeia isi doreste sotul iubit alaturi in cel mai mare moment al vietii ei ar trebui sa fie magulitor, nu insultator cum s-a sugerat, ca ar vrea cineva sa va castreze. a castra un barbat simbolizeaza emascularea. or, te intreb, care este poza traditionala a barbatului? aceea de protectie a fiintelor gingase si slabe cum sunt femeile.

de aceea am si spus ca mie poza de azi mi se pare cea mai aproape de idealul uman, desi s-a ajuns la ea de pe pozitii beligerante, via feminism: la nastere, femeia e femeie, barbatul e barbat. ea naste, el e langa ea, protejandu-o si protejandu-si copilul. nu e pe maidan vanand cai verzi pe pereti (aia e fuga, nu e masculinitate). sper ca a fost mai clar acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui cdp

@ concita: nu e vorba ca uiti nasterea in sine. Uiti durerea. Ramane doar: da, a durut rau. Dar majoritatea femeilor uita senzatia in sine. Raman doar cu descrierea in cuvinte. Exista studii pe tema asta. In cazul sotiei mele e la fel. Da, stie cat s-a chinuit cu primul si prin ce a trecut. Dar nu rememoreaza feelingul ci are o descriere 'abstracta'.

Da, si saracul barbat care participa la nastere ramane nu numai cu amintirile "abstracte", ci rememoreaza acut si durerea nasterii, soc post-traumatic veritabil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

E haios tare ca si in cele mai grele dureri femeia tot la barbat se gandeste, sa il menajeze ca are nevoie...in loc sa fie invers.

Noi ne-am casatorit ca sa facem totul impreuna, la bine si la greu si nu eu nasc si tu stai si te uiti la meciul/filmul din holul spitalului!(la noi la spital si la clinici sunt televizoare in sala de asteptare)



Ei uite ca de unde stau eu se vede haios tare ca "in cele mai grele dureri" femeia sa aiba grija "oare ce face acum barbatul...nu cumva se simte bine nemernicul?...sa vina aici sa stea langa mine!". Suna ca o pedeapsa, nicidecum legata de legatura emotionala si bla blauri.




Asta in lumea ta nu si a mea. In lumea mea sotul se ofera, vrea neaparat sa participe ca asa i se pare firesc (si mie la fel)

Adriana 22+ si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da mai,de aia pling eu cu vorbe cind vad cite o nastere la TV,din cauza ca am uitat durerile!

Da` ce voi dupa ce va taiati un deget uitati durerea si ati vrea s` o mai experimentati o data,ca sa va aduceti aminte?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

ralucajosan si eu tot din Suceava sunt, si pe baiatul meu cel mare tot acolo l-am nascut.Ce descriere perfecta ai facut la cum se naste acolo.Si eu tot cezariana , tot 3 saptamani in spital, tot acolo botez.Probabil doar perioada si motivele difera.Mi se par asa de prezente in memorie evenimentele de atunci de parca ar fi fost ieri.Revad drumu pe jos pe care l-am facut la cateva ore de la cezariana de la salon pana la usa sectiei , unde astepta sotul si parintii mei, pentru a le spune ca sunt ok, si am ajuns in juma de ora, in conditiile in care faci nici 5 minute.Dar mergeam tinandu-ma de pereti, nimeni nu se grabea sa te ajute.Dar mi se parea ca usa se tot indeparteaza...cred ca stii ce spun.Sper ca e totul bine cu copilul tau si motivele pentru care ati stat in spital sunt depasite.Daca vrei poti sa-mi scrii pe privat, raspund cu placere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucajosan spune:

Draga Roxy, multumesc pentru raspuns. Cu siguranta, drumurile de la salon pana la camera unde se afla Alexandra le visez si acum noaptea ... Erau cam 300 m. pe care la inceput ii parcurgeam in 1/2 de ora, apoi din ce in ce mai repede. Oricum, dezumanizant tratament...
Am incercat sa iti trimit un PM, dar nu am reusit (cred ca nu sunt foarte familiarizata cu forumul).
Daca vrei si iti face placere (eventual sa afli vesti din orasul natal)poti sa imi trimit tu mesaj privat. Sper sa reusesc sa il citesc si sa raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@conchita: noi in esenta spunem acelasi lucru. Diferenta e in nuante.
Vorba unui intelept: diavolul se ascunde in detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucajosan

Am incercat sa iti trimit un PM, dar nu am reusit (cred ca nu sunt foarte familiarizata cu forumul).


Nu poti trimite mesaje private pana nu iesi de sub miderare (12-15 mesaje scrise, nu mai stiu exact).



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Sotul meu a participat la nasterea celei mici. Eu tot cu gandirea romaneasca am fost, sa nu vada dom'le "iesirea". El a zis ca mine si a facut ca el, adica atunci in momentul expulziei nu ma mai interesa cine se uita si unde, putea sa fie si Papa. Asa ca sotul meu a asistat la tot procesul si si-a vazut gargarita din primul minut de viata, mi s-a prut un bonding imens pentru ei doi, niciodata nu mi-a zis ca e prea mica, ca ii e frica sa o tina in brate, sau ca e ceva ce nu se simte stapan pe el sa faca in privinta ingrijirii ei.

De atunci imi spune ca a fost cel mai superb moment din viata lui, ca acum stiind cum este sa asiste la venirea pe lume a puiului nu mi-ar fi iertat-o niciodata daca nu-l lasam sa fie acolo, ca se simte mult mai apropiat de mine si ma iubeste mai profund si mai...cu respect dupa ce a vazut prin ce trec pentru a naste puiul nostru, ca simte ca a fost si el putin util, si ca nu vrea sa uite in veci acele momente pline de trairi fizice si emotionale.

Dupa nastere plangeam amandoi ca prostii uitandu-ne la EA.

Si by the way, sotul meu e inca vanator in familie, desi a transpirat langa mine, nici nu concep cum ar fi fost sa trec prin tot singurica, fara el langa mine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput