Tatici participanti la nastere

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am nascut prin cezariana de urgenta, sotul era la 180km si a venit cat de repede a putut (cam in jumatea timpului pe care il facea de obicei cu masina). Oricum, dupa ce se terminase totul. Da, eram speriata si as fi dat orice sa fie langa mine, sa ma linisteasca. A fost un moment (am fost constienta tot timpul operatiei) cand m-am gandit ca gata, mor ... si el nu e langa mine. Deci da, eu as fi avut nevoie de el langa capul meu , pt suport emotional, pt ca nimeni nu reuseste sa ma calmeze (sau sa ma enerveze ) asa cum o face el, pt a impartasi momentul ala unic cand am auzit copiii scancind prima data. Nu e vorba de pedeapsa, e vorba de legatura intre 2 oameni si de increderea pe care ti-o da cel de langa tine intr-un moment dificil.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Accept, tu ai o problema si anume, consideri ca daca barbatul este martor la minunea nasterii, iti rapeste din glorie.




Nu, nu ai ghicit. Nu am nici o problema, doar alta viziune, nu cred in parteneriatul in toate ci in impartirea sarcinilor in functie de inclinatiile naturale ale fiecaruia. Si imi place ideea barbatului "vanator", nu a barbatului care isi tine nevasta de picioare cand naste si transpira langa ea. E o chestie de gusturi.


Femeia are un mecanism natural de a "uita" nasterea imediat dupa momentul expulziei, prin furtuna hormonala care ii urmeaza. Barbatul...este nud si expus in fata acestei experiente, depinde de fiecare in parte cu ce va ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Accept, generalizezi la greu si aiurea! Unii barbati isi doresc aceasta experienta, sa fie acolo, sa vada TOT din nasterea copilului lor. Un exemplu este cumnatul meu! Sotul meu nu s-a simtit confortabil si nici eu, recunosc, sa il stiu prezent la expulzie. Insa a fost mereu alaturi de mine pe perioada travaliului si imediat dupa expulzie, adica eram inca in sala de nasteri impreuna. Si i se face rau la vederea sangelui, dar il inteleg caci si mie mi-e rau cand vad sange, insa pentru asta tot m-am facut medic.

Sa stii ca nu sunt nici femei prea amatoare sa vada nasteri in direct, nu numai barbati, indiferent ca sunt cezariene sau vaginale. Eu, recunosc, trecand peste poezia aducerii pe lume a unui copil, am cam ramas cu niste imagini mai greu de scos din cap in urma stagiului de la maternitate. Insa sunt ale mele, nu le-am verbalizat in niciun fel, dar m-au influentat in ideea ca nu am vrut sa devin medic OG dupa aceasta experienta. Si nici chirurg, deci nu am nimic personal cu femeile care nasc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Citat:


Nu, nu ai ghicit. Nu am nici o problema, doar alta viziune, nu cred in parteneriatul in toate ci in impartirea sarcinilor in functie de inclinatiile naturale ale fiecaruia. Si imi place ideea barbatului "vanator", nu a barbatului care isi tine nevasta de picioare cand naste si transpira langa ea. E o chestie de gusturi.


Femeia are un mecanism natural de a "uita" nasterea imediat dupa momentul expulziei, prin furtuna hormonala care ii urmeaza. Barbatul...este nud si expus in fata acestei experiente, depinde de fiecare in parte cu ce va ramane.





accept, este doar parerea ta, ti-o accept insa imi permit sa spun ca e gresita. Pt ca e o parere de ev mediu ca imaginea "barbatului care isi tine nevasta de picioare cand naste si transpira langa ea" ar fi de neplacut. Nu vorbim de " nasterea ca o placere", sa ca o imagine mai mult sau mai putin " afrodisiaca" cum se spune in prima postare.
In toate tarile dezvoltate tatii sint prezenti la nastere de multi ani, generatia actuala de tatici vad participarea la nastere ca pe ceva absolut normal si natural, nu concep altfel .
E o chestie de mentalitate . Probabil ca se va schimba si la noi mentalitatea cu generatia/generatiile urmatoare. Sper !!

Noi am nascut impreuna pentru ca sintem o echipa , mi-a fost de un real ajutor si suport psihic, fizic si moral. Eram ca una si aceeasi persoana, contopiti in durerile si emotiile nasterii.
Sotului meu nu ii place sa vada singe, i-a spus asta moasei din start, ea a inteles si i-a zis sa stea mereu la capul meu. Initial a zis ca el nu va putea sa taie cordonul ombilical. Ei bine, dupa ore in sir de travaliu, a fost atit de implicat incit atunci cind moasa l-a intrebat daca nu s-a razgindit si daca nu ar vrea sa taie el cordonul nici nu a mai stat pe ginduri, l-a taiat foarte mindru si emotionat.
Nu a ramas cu "sechele" dupa prima nastere, dovada ca a asistat si la a 2-a si la a 3-a !!
Noi nu am filmat nasterile dar parca acum imi pare rau...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

io venind de la romanika, n-am vrut barbat in sala de nastere, daramite sa mai mai tina si de-un picior. tot asa, cu viziuni romantate despre organul sexual feminin, care tre sa ramana un mister strict erotic pentru barbat. problema e ca n-am avut de ales, eram in incapacitate fizica sa-l dau afara cu matura, asa ca am acceptat stalpul ala de 6.3 ft langa mine, incapatanat ca un catar ca el nu chiuleste de la venirea copilului sau pe lume. este copilul sau, vrea sa-l vada din prima clipa, nu conteaza pe ce poarta intra in lume. si nu regret nici o secunda ca si-a impus dorinta.

pe de alta parte, strict parerea mea, un tata care taie buricul si vede cu ochii lui prin ce trece mama ca sa nasca si vede ce curaj extraordinar pe un prunc sa-si faca loc in lume - asemenea "bond" e de neegalat.

cat despre messy, pai daca nasterea e messy, atunci si schimbarea scutecului de bebe e messy, si cand iti vomita pe umar dupa alaptat, si cand se raneste si ii curge sange. apoi, sa ma lasati cu imaginile afrodisiace, mai ales ca stiu ca sunt o gramada de barbati care inca vor sa aiba sex cand partenera are problema lunara, aia nu-i mai deranjeaza, ce sa spun.

cele care zic ca imaginea nu e tocmai frumoasa, io le zic ca poate n-ati vazut cum sta chestiunea si vorbiti din imaginatie. eu am cerut oglinda si nu voi uita in veci cat de estetico-magic si miraculos a fost totul.

expulzia a fost si erotica pentru mine, a batut toate orgasmele lumii. asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

conchita tare frumos ai spus, la fel simt si eu
..pe de alta parte, nu inteleg de ce se generalizeaza, sunt barbati intre barbati, care vor sa fie acolo, e dreptul lor, doar au participat activ si la conceperea bebelui.. desi nu l-am vrut acolo, acum ma simt f fericita ca am avut sotul cu mine in sala si nu i-am rapit cea mai mare bucurie din viata lui, dupa cum singur spune de cate ori are ocazia.. si mai misto e faptul ca el vorbeste despre asta cu prietenii nostri care asteapta un copil si le recomanda viitorilor tatici sa nu rateze cel mai de pret moment din viata lor, mereu spune ca e de neegalat momentul cand l-a vazut prima data pe Matei si cand i-a auzit primul planset, a fost un privilegiu al vietii...eu sunt mandra de cum gandeste sotul meu, si nici gand sa aiba vreo amintire neplacuta sau sa-l fi marcat ceva in sens negativ

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

daca tatii care participa la nastere sunt castrati, cum se numesc femeile care uita nasterea? asta e cea mai mare duma pe care am auzit-o vreodata, pai mai degraba uit tabla inmultirii si cum ma cheama, dar nasterea in veci nu.

povestea delicatetei intruchipate sau despre frica de seringa la barbatul modern: a fost o data ca niciodata un barbat plecat la razboi, urmand sa sarbatoreasca victoria cu baietii la o vanatoare mica. sadica de nevasta-sa, pe numele ei xantipa, cu sorocul apropiindu-se, a facut vraji si l-a obligat telepatic sa vina in sala de nasteri, unde el a aterizat murdar din cap pana-n picioare de sangele caprioarei, cu un hoit de mistret castrat lasand dare de carne in urma sa. in tolba, avea un iphone cu poze de pe campul de lupta.

parerea mea e ca abia barbatul modern incepe sa se apropie de idealul uman si, da, datorita feminismului se intampla asta. era si timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Accept, tu ai o problema si anume, consideri ca daca barbatul este martor la minunea nasterii, iti rapeste din glorie.




Nu, nu ai ghicit. Nu am nici o problema, doar alta viziune, nu cred in parteneriatul in toate ci in impartirea sarcinilor in functie de inclinatiile naturale ale fiecaruia. Si imi place ideea barbatului "vanator", nu a barbatului care isi tine nevasta de picioare cand naste si transpira langa ea. E o chestie de gusturi.


Femeia are un mecanism natural de a "uita" nasterea imediat dupa momentul expulziei, prin furtuna hormonala care ii urmeaza. Barbatul...este nud si expus in fata acestei experiente, depinde de fiecare in parte cu ce va ramane.





Normal mai ca se ´´impart sarcinile in functie de inclinatia nturala´´, unde ai citit tu ca barbatul expulzeaza fatul?
Femeia NASTE. Barbatul o SUSTINE cum stie si cum poate, sau n-are voie, nu-i barbatesc?

Ce ti se pare nenatural ca un barbat sa planga, sa aiba emotii, sa tremure, sa se bucure,sa transpire, sa etc si etc?


PS nu e chestie de ´´gusturi´´ ce scrii tu. De gusturi vorbim cand ne mobilam casa, cumparam haine. Aici e chestie de nevoi, dorinte.
Deci daca nevoia ta este ca sotul sa mearga ´´vanator´´ in timp ce tu nasti..ce sa zic, asa sa faci.

El ce parere are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

accept,eu am zis ca am plins de frica ca v-a trebui sa nasc "singura",adica fara sot ,cind se apropia sorocul celei de-a doua nasteri si el a trebuit sa plece din tara.Ti se pare ca ma gindeam "eu sufar si nenorocitul se plimba "???
Da,imi era frica pt. ca stiam ce ma asteapta,iote ca nu uitasem nasterea (100% naturala) si pt. ca faptul ca l-am avut alaturi mi-a fost de un mare si real folos.Ca mi-a sters transpiratia de pe fatza si ca mi-a dat apa sa beau cu paiul si ca m-a incurajat,pt ca era singurul meu sprijin cind simteam ca mai bine mor,cind simteam ca iese tot din mine afara si plingeam si de durere si de frica ca nu stiam ce se intimpla cu mine .E adevarat ca am si tipat la el cind mi-a zis la insistentele mele cam cit a iesit capul copilului ca "eii,stii cind te duci la market si cumperi rosii,cam asa cam cit o rosie se vede!"
Exact asa a zis imaginati-va ce logica beton avea de ma luase asa pe ocolite ,dar n-a ,incerca sa imi aduca vestea ca mai am de tras ,putin pe ocolite.

Aici asista toata familia la nastere!sunt familii cu cite 2-3-4-5 copii si toti asista la nastere,in special la expulzie!!!
Poate de asta ajung adulti care nu vad nimic dezgustator in felul in care o viata ajunge pe lume si nici nu lesina la vederea singelui si nici nu ajung sa aiba cosmaruri ca au vazut "zambilika" sotiei in alt rol decit ala de satisfactii sexuale.

Eu una nu am vrut sa vada copiii expulzia,de aia era taica-su cu ele in camera incercind sa le adoarma ,la a treia nastere(deh ,m-a luat la 3 a.m) Cum le stricasem somnul n-au mai adormit la loc in 30 de min. cit am nascut eu,dar au intrat imediat dupa si au vazut pe bebe,am facut toti poza dar nu l-am lasat pe taica-su sa le lase sa se duca intre picioarele mele unde moasele inca "lucrau" cu placenta.
Din nefericire abia dupa nasterea extra rapida a inceput greul pt. mine ,de fapt pt. toti ...

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cdp spune:

@ concita: nu e vorba ca uiti nasterea in sine. Uiti durerea. Ramane doar: da, a durut rau. Dar majoritatea femeilor uita senzatia in sine. Raman doar cu descrierea in cuvinte. Exista studii pe tema asta. In cazul sotiei mele e la fel. Da, stie cat s-a chinuit cu primul si prin ce a trecut. Dar nu rememoreaza feelingul ci are o descriere 'abstracta'.
Sunt de acord cu feminismul. Sincer, sunt de parere ca femeile trebuie sa-si spuna parerea si sa fie active, nu numai in ce le priveste direct, ci in toate zonele societatii.
Problema apare cand femeia 'care le stie pe toate si o doare la basca de restul' inlocuieste barbatul 'care le stie pe toate si il doare la basca de restul'. Asta nu e evolutie, e stagnare. Cand ajungi sa negi niste trairi pentru ca ale tale sunt mai puternice nu ai evoluat. Ai facut doar un pas in lateral.

Mergi la inceput