Regasiri (44)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte si ma duc.... ca ieri am avut niste evenimente.....

Abia astept sa merg acasa, azi e invitata la o petrecere la ziua unui baietel de 5 ani.... cu karaoke.... cu.... cu.... si sunt tare curioasa cum va reactiona. De cand i-am zis ca mergem ma inebuneste.... si-a pregatit rochita pantofi.... abia asteapta....

Maya, dar ce matinala esti...

dastefa, ma bucur ca acum sunteti acasa.... multe lichide.... o sa si manance... ai putintica rabdare....

Stefy ieri a tusit putin, dar s-a gandit tati ca poate are schita inversa ca mami si i-a dat inghetata... noaptea ce a trecut nu a mai scos nici un sunet..... La mine trece gatul cu inghetata....

Mai fetelor, eu am mancat de-a acrituri.... si toata lumea spunea ca va fi baiat.... si a fost .... fata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata!

Dolores, Angi facuse rezervare in Bulgaria, la Duni, hotel Marina Royal Palace. Nu stiu ce s-a intamplat acolo, ei au spus ca au avut o defectiune in sistemul de rezervari si ptr perioada 26 iunie- 10 iulie au facut overbooking. Au anuntat agentiile prin turoperatorii lor si multi cu rezervari facute si achitate in ianuarie-februarie au fost anuntati ca li s-a anulat rezervarea ( si au avut variante: sa-si primeasca banii, sa ia in alta parte...etc) Angi si grupul cu care mergea a fost dintre aceia. Eu am tot perioada aia, de pe 1 iulie , la mine cica totul e ok, deocamdata, sper sa ramana asa , oricum stau cu ceva teama, in cazul in care mi-ar anula si mie, ma gandisem tot la Tsarevo, numai ca n-am gasit nicio parere pe nicaieri.
Voi cand plecati? Cand va intoarceti te rog sa-mi spui si mie cum e acolo.

Lacramioara, voi incerca si eu cu inghetata, sa vedem ce va iesi

Va doresc un weekend placut, nu cred ca mai am timp sa intru dupa amiaza ca am multe de facut ( dus la spital la o matusa, spalat masina ca saraca e nespalata din toamna, facut curat acasa si facut si eclere, m-am specializat in eclere, de 2-3 saptamani numai asta fac, baga ai mei la foc automat, sunt curioasa sa vad cand se satura)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DASTEFA of,mititca de ea ce se mai chiniuie,si tu cat de puternica ai fost tot timpul asta,nu stiu cum mai rezisti ! mUlta sanatate sis a nu mai aveti probleme,sa se refaca Mirunca si sa uitati acest episod !

MAYAIONE daca spun ca as fi vrut si acum,la a treia ,sa fie gemeni..lumea zice ca sunt nebuna.dar gemeni mi.am dorit toata viata,nu gemeni,tripleti ! de-aia am si facut asa unul dupa altul,cu mare efort,dar mi-i doresc apropiati de varsta .dar nu,e unul

maaama,ce doarme soacra-ta aia ca in gara la tine !!!!!! uita si de copil,zizi ca e gravida

DAYANARA haha ce reclama,fata,ai innebuniit,eu si reclama,auzi

DOLORES nu stiu cum faca fatza,cand am zile ca azi si mi-e rau si sunt leguma,ma gandesc cum fac...dar apoi trec si ma simt ca fara burta si pot .Cred ca am noroc de copii cuminti,desi cand imi fac cate una prin casa imi cade parul !las casa mai dezordonata ca niciodata in viata mea ,mancare daca le fac lor e bine daca nu nu.cand am zile bune frec,smotruiesc,mancaruri,alergaturi,cand nu,nu ma obosesc,stau doar cu ei ca o bona din aia lenesa
si cantam si dormim.am renuntat la multe ,si am un calm de arde casa,vorba aia..eu care faceam crize din orice nu mai era la locul lui ..Am ajuns eu la concluzia ca se poate cu trei
Andres e un pic la perioada rebeliunii,dar nu rau.In schimb Sofia intelege tot,afara se joaca asa frumos,el o mai ia la picior sa plece ,ea se duce dupa el si tipa maaamiiiii se pierde Andres !!! si fuge dupa el,el o vede si rade si fuge mai tare,si asa eu dupa ei.noroc ca au pasi mici,nu e nevoie sa alerg eu mult sa il iau de aripa,si parcul e mare,are loc de alergat .am noroc cu parcul chiar in fatza blocului,si am noroc ca dorm mult,nu se trezesc noaptea,cand o fac vin singuri la mine ..stiu de bebe,il mangaie,se bat pe el care il va schimba,care ii da bibe.Sofia imi zicea ca eu o sa dorm cu tati,iar ea il ia pe bebe laea in camera si doarme cu ea in pat sa nu cada din pat,si ii da ea biberon si suzeta..


am pus 4 kg pana acum,sa nu credeti ca nu am vrut eu,asa a fost sa fie,mi-a fost rau rau primele luni,am tras in decembroe cu o raceala o luna ! apoi nu puteam sa mananc..greturi adevarate si voma nu am avut,decat asa senzatii cat sa nu pot sa mananc.abia de ceva vreme mananc tot ce prind,dar de 2 zile iar imi e sila de mancare..

ROXANA ce gluma e aia,la locul de munca??? ce oaaameni !!



din aceeasi cauza ca Bamboletta,de nasteri in august ca ne gasi pe amandou odata DIN NOU,se duce si marea mea din august si Romania.asa ca sper sa isi gaseasca tati liber sa mergem la mare neaparat pana nasc,eventual mai devreme de iulie cand sunt in 8 luni si pe caldurile alea si cu 2 copii care cad pe capul lui tati....

DOLORES hahahaaaaaaaaaaaaaa nu e de ras e de plans,goofyyyy


IULIA hahaa tare faza cu inghetata la voi!!



Sofia azi a plans ca a venit tati la pranz sa manance,si la plecare ea nu se mai dezlipea de el.seara l-a vazut ca se schimba,si a crezut ca pleaca iar si ii zice :"Tu nu mai pleci din casa mea !!!!"

cam posesiva.am vazut ca si cu Andres e la fel,sa nu cumva sa il piarda,sa nu i-l ia cineva.
cand sa plece nasii,Andres lipit de ei in brate ,plangea s anu mai plece,s-ar fi dus cu ei ca de plecat sunt buni amandoi
ar pleca mereu de acasa,atunci uita de noi!
si Sofia pune mainile in solduri ,se incrunta:"Tu nu pleci cu Andres !"

cand era mic,in scoica,pe unde mergeam,cand vedea ca ne imbracam,ea incepea sa traga de cosh,ca ii era mereu frica sa nu il lasam pe acolo,mai auzea dina stia care ziceau "il lasi la mine?" si tragea saraca de cosuletul lui .
cand coboram din masina,intreba unde e,pana inchideam masina,scoteam bagaje,el in scoica jos,ea iar tragea de el sa nu cumva sa il uitam !
daca maraia un pic,bebe fiind,alerga dupa mine in casa maaami maaami si ma ducea acolo dar asa cu fatza de repros ,cum adica il las sa planga??se uita la mine asa pana il luam in brate,apoi se lumina si se ducea iar la jucarii,asa cu fatza aia de " e in regula acum".

si acum imi spune tot ce face,cand varsa ceva pe jos,cand face pishu ,cand tuseste !! il intreaba apoi daca e bine ,isi dau unul altuia pe spate cand tusesc sau se ineaca .

cand o apuca zici ca e in filmele indiene,se arunca la el in brate asa melodramatic:Andreeeeeees ! si el cu bratele deschise si se imbratiseaza.apoi ea iar ia distanta si iar vine spre el Andreeeeeeees si iar imbratisari.zici ca sunt in gara la despartire!

in parc il apara,sa nu se dea cineva la el ca sare ca o closca,il ia in brate si spune " e fratiorul meu !! Andres,vino cu mine" si il ia de acolo imbratisat.
daca el da cuiva cu nisip,ea ii zice cu repros:Andreeees !!
daca el ia cuiva jucaria din mana,chiar daca e jucaria lui,ea i-o trage din mana sa i-o dea copilului inapoi.daca nu poate sa i-o ia,cauta una asemanatoare de la ea si i-o da copilului.chiar daca jucariile sunt ale lor toate,stie ca nu se ia din mana.
si el stie,dar se preface de cateva zile ca nu mai stie..

de bebe mi-a zis ca il culca la ea in pat,ca sa nu cada,si ca eu sa dorm cu tati.






24+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

roxi, noi plecam pe 16 august pana pe 21 august....hotel 4* cu all inclusive....cica e o statiune numa` buna pentru cei cu copii, e mai linistita. hotelul se afla pe plaja...ce sa zic...sper sa fie bine...am prins si o oferta buna cu reducere, am achitat un avans...voi ramaneti la varianta duni?

eu nu pot mai devreme ca pe 17 iulie cunun, pe 1 august tai motz si pe 14 august rup o turta, ceva frumos nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dolores merci

aelita eu am luat bilete pt august , pt romania, de pe 5 pe 19 august !
zic merci ca am luat pe 5 ca pe 2 tre sa.i administreze a doua doza de rotateq si eu nici nu ma uitasem in calendar, pur si simplu s.a nimerit
plec sa.mmi vad parintii, ca altfel as mai calca acolo doar la schimb cu puscaria

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

adica fetele din Spania merg in conced in Romania, iar fetele din Romania fug in Bulgaria? asa intalneala planuiti?

am primit pe mail asta: http://stirileprotv.ro/stiri/international/turisti-romani-ramasi-fara-masini-in-bulgaria.html m-au distrat comentariile patriotilor din josul paginii.

eu nu cred ca apuc la concediu vara asta, vreo 2 zile la munte si gata. sanatosi sa fim, ca si fara concediu ne-om balacii in troaca.

aelita te-ai citit la fulgi experienta cu gradinita. la noi in provincie ii taman invers: la privat is mai militari(ca deh, daca scoti banu la iveala, tre sa-l faca sa vorbeasca 7 limbi la 5 ani, nu?) si faza cu obligatul mancatului nu se poarta nici la privat nici la stat. nu sunt atatea auxiliare cati copii merg la masa. asa ca...o sa vezi c-o sa cineze Sofia mai bineaaaah si tre sa te contrazic(pardon) la chestia cu statul educatoarei la taclale cu parintele: nu se admite ca educatoarea sa stea la taclale cu parintele in orar scolar. adica cum? restul copiilor raman nesupravegheati? sau in loc sa stea 2 don'soare sa stea doar una? ca presupun ca vrei sa se uite la tine-n ochisori cat vorbeste cu tine, nu? ei bine, pt asta , tre sa ceri ora. se recomanda o intrevedere pe an cu fiecare parinte(separat o sa ai una inainte de inceperea anului) dar pe langa asta, mai ceri una, doua, trei, cate ai nevoie, unde va explicatii nemultumirile. De la 3 la 4...sau la 5, dupa nevoie. Doar asa de curiozitate, cat vei plati? si ce include? La noi (la stat) singura chestie impusa si obligatorie este ca nu au voie cu rucsacel de panza, sau plus. Doar punga de plastic ce se arunca zilnic. pt igiena. in rest se fac abateri de la tot. de la ziua fructelor, de la cine canta si cine nu, fiindca nu-i place, aaaah si cine nu-si papa sandvichul(sau ce-i pui tu in punga pt ora 11) e parat. primesti inapoi ce-o lasat pruncu' ca sa vezi cat a papat. Si-am mai vrut sa te intreb: de ce vrei sa stii de la cine-o ia pruncul in freza? la ce-ti foloseste?

m-am intins cat Dunarea...

dayanara mergi cu picii-n Romania? super, eu m-as duce dar vad ca ruta valencia-arad nu se mai opereaza. Zbor su escala nu vreau nici moarta.

ce-am ras la faza cu goofy prostanacul, e tare puiul de om

roxana eu vreau poze si reteta eclerelor! is d'alea pe care le poti taia si asambla ca lebedele?

dastefa cum e Mirunica? o mai alaptezi?

pup

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

aelita,trimite-mi si mie din calmul tau...la primul copil tot asa erai?

cu fugitul..pe mine david ma termina..o ia la fuga, dar fuga nene nu gluma, il strig, el nimic, si mai tare, si fuuuugeee..si nu se opreste si nu se intoarce..nika....nu stiu ce sa fac cu el asa..dispare de langa mine in fractiune de secunda...ceva sfaturi, idei?

cat despre masini furate in bulgaria..sper sa nu fim chiar asa ghinionisti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

diana clar - cu ei merg :)
am luat zbor direct madrid - bucuresti cu iberia

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

M...2kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DBUNNY -Noi inca nu am inceput gradinita,deci toate erau din auzite. si aici sunt gradinite asa cum spui tu,eu am spus doar de cateva de care am aflat eu,la care lucreaza sau au lucrat cei din familie,si mi-au spus cum era acolo.sau de la cea unde e nepotelul..etc.
Nu sunt toate asa.
sunt particulare mai rele decat cele de stat si invers.

cumnata-mea,cea care imi povsteste cele mai multe,lucreaza la una privata f f scumpa.deci eu nu vorbeam despre stat/privat.

eu am gasit una buna pt Sofia,dar va incepe abia in sept.cea de care apartin eu e din cele mai jalnice,asa ca trebuia sa o dau departe de casa,si singura varianta buna pt mine si 3 copii din care unul nou nascut era sa aleg una la care vine autocarul langa casa.astea au fost criteriile mele,nu stat sau particular.

nu ai inteles,eu nu am zis ca ma intereseaza pe mine cine imi bate copilul,eu una nici nu ma gandesc la asta,am asa o mare incredere ca nu se va intampla,nu stiu de ce.

eu vorbeam in general,facusem un conspect din tot ce se discutase,si imi aminteam detalii.
faza cu cine l-a batut,imi povestea cumnata-mea,dar era mai lunga povestea.
ideea nu era cine il bate,ci cum ies ele zambitoare si inventeaza ceva pe loc..si era vorba in povestea ei ca de multe ori profesoara instiga " bate-l si tu" si de aceea nu da nume..

sa iasa educatoarea sa vorbeasca cu mine,iarasi nu vorbeam de mine.eu una nici nu o sa calc pe acolo,deci nu am asemenea pretentii,eu am spus ca o duc la autocar si atat.
spuneam doar cum e,ca din alte povesti stiu ca educatoarele ies sa vorbeasca,sau te lasa sa intri in scoala,in clasa...si spuneam ca aici nu se poate.
nu ca as vrea eu sa fie altfel.
Sau nu am inteles eu la ce te refereai ca nu iese o profesoara sa vorbeasca cu parintii..te refereai la povestea aceea cu profesoara care iese si ii spune parintelui ca era copilul ratacit pe holuri?
deci cumnata-mea ducea in sir indian copiii dntr-o grupa,parintii erau deja la poarta asteptau sa iasa.un copil din sir a luat-o inapoi pe hol,si ea nu l-a vazut.O alta profesoara l-a gasit si l-a dus la poarta la parinti,separat,si a comentat ca l-a gasit singur pierdut,si parintele pt treaba asta a facut scandal la directoare.Apoi directoarea i-a spus aceleia nu ca nu are voie sa iasa ,ci ca nu are voie sa comenteze cand o alta colega a gresit,ca astea se spun numai la ea ,ca niciodata parintele nu trebuie sa stie ce se intampla inauntru,si ca daca se mai intampla o da afara! ca ele se spala pe maini una pe alta.
si orice ar gresi ele cu copiii,nu spun una despre alta.
vad spre exemplu ca se poarta rau cu un copil,si nu au voie sa spuna nimic.


inca nu stiu nici macar daca ne-au primit oficial aici,adica au zis ca da ,dar nu am nimic scris inca.
de plata sunt vreo 210 am inteles,deocamdata nu am platit,nu stiu cat va fi si inscrierea.include:mancare,autocar,program 9-16,30.


aa,si chestia cu mancarea,nu ii obliga pe toti,de obicei unul,doi care fac mofturi..si daca e din ala care vomita,a pus-o cu ele !restul mananca singuri,clar.
sunt care ii lasa daca au mancat doar 10 linguri,cat vrea el.apoi sunt celelalte care nu accepta,care spun ca daca ii lasi asa ti se urca in cap .
tu acum te gandeai la ai nostri,care mananca singuri,dar eu vorbeam si de crese,povestisem ca sora-mea a facut practica la bebelusi pana intr-un an,carora le dadeau sa manance,acolo e o educatoare la 10 copii,plus ea ajutorul in practica.imi spunea cum il lua pe o mana,ii indesa lingurita dupa lingurita,copilul vomita,si ea ii dadea in continuare .
apoi cand plangeau,vroia sa ii ia in brate si nu ii dadeau voie,sa ii lase sa planga pt ca plang pana se obisnuiesc.cei care vomitau erau copiii adusi noi.ceilalti mai vechi,intr-adevar mancau la metoda asta,deschideau adica gura automat.
deci eu povesteam asa in general,din multe informatii,si despre crese si despre gradinite.
la cresa le da sa manance,ii schimba,au voie doar cu 10 copii prin lege.

nu e vorba ca aici sunt intr-un fel si acolo in alt fel,eu stiu doar cateva aici,restul cine stie cum or fi.
m-am dus si eu la prima de care stiu ceva bun despre ea.dar or fi zeci asa bune !

restul cunoscutilor nu isi lasa copiii la masa,si nu stiu sa imi spuna cum e..

poate nu am explicat eu pe larg acolo ce am vrut sa spun..
tu ai inteles ca eu o dau la particular pt ca sunt mai bune decat cele de la stat ????
ca exact asta povesteam despre lumea care a luat hotararea mea ca pe un moft !Pur si simplu e o intamplare sa fie particular,putea sa fie orice,important pt mine e ca e recomandat.
eu o dau acolo dupa cu totul alte criterii,puse in balanta,am mai multe avantaje la colegiul asta concret.
cel de care apartin eu nu imi ofera aceleasi avantaje,iar la altele de stat la care as duce-o pt ca am prietene care imi recomada,sunt prea departe de mine.Plus ca nu aveam nici certitudinea ca ma vor primi,ptr ca neapartinand de ei,e doar la noroc daca ua locuri.
Deci,de stat eu am avut de ales intre doua colegii concrete,nu intre particular sau stat,intelegi?intamplarea a fost sa fie mai multe avantaje aici.daca aveam de ales intre 10,poate iesea altfel.
daca o sa ne mutam de aici ,si apartin de un colegiu de stat,despre care imi vorbesc de bine,normal ca o duc acolo,langa casa.deocamdata nu am de ales.
Le-am intors pe toate fetzele cateva luni...pana am ramas la asta.



DOLORES nu sunt calma mereu,ma apuca uneori din senin,mai ales cand sunt obosita.eu am descoperit ca daca dorm,imi trece .asa ca daca vad ca sunt nervoasa si tip la copii ,ma culc langa ei.azi am dormit cu ei.daca nu am dormit suficient,ma enervez din orice.



24+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Va ofer o fierbinte....

La petrecere a fost fain, a si cantat, a si dansat, a fost si pictata pe fata, avea si balon catel, din ala rasucit... nu-mi vine acum cum se cheama.... Animatorii au fost Printul si Sinbad si au facut echipe, cu jocuri.... a fost super....

dastefa, cum mai sunteti?

Mergi la inceput