Vaccinarea AH1N1...ce parere aveti?

Vaccinarea AH1N1...ce parere aveti? | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu cel mic mi-a adus ieri de la scoala un formular de accept (sau nu)prin care mi se ceere sa mentionez daca sunt de acord sa fie vaccinat impotriva AH1N1.Am inteles ca a inceput campania de vaccinare a copiilor cuprinsi in grupa de varsta 6-15 ani. Am auzit atatea pareri pro si contra incat nu stiu daca sa-mi dau acordul sau nu, am intrebat alti parinti dar sunt la fel de nehotarati ca si mine.Ma gandesc ca perioada critica a imbolnavirii de gripa porcina a trecut , iar vaccinul asigura imunitatea impotriva bolii timp de 6 luni si nu cred ca mai este pericolul ca in vara asta sa mai apara ceva. Nu stiu ce sa fac si mi-ar fi de folos cateva pareri, poate de la persoane care sunt mult mai bine informate.

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

strict parerea mea, nu l-as face si nici nu le fac.Doctorita lor de aici din germanica a zis ca mai bine nu, nu e testat, e dat pe piata asa si tura urmatoare daca va fi o tura urmatoare virusul poate suferi modificari si e de ajuns o modificare cat de mica sa faca vaccinul sa fie facut de pomana, chiar si daca ar fi un vaccin fara dubii.Vaccinul e facut pentru anumite tulpini si daca virusul e putin altfel l-ai scapat sa zic asa.
Vacinurile din carnet de vaccinari le-am facut pe toate alea mi se par importante, dar nu despre asta se vorbeste in subiectul de fata, dar acest vaccin , am anumite retineri.Poate alti parinti sunt mai curajosi si te vor sustine sa-l faci.Alegerea fa-o dupa cum crezi ca e mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

strict parerea mea, nu l-as face si nici nu le fac.Doctorita lor de aici din germanica a zis ca mai bine nu, nu e testat, e dat pe piata asa si tura urmatoare daca va fi o tura urmatoare virusul poate suferi modificari si e de ajuns o modificare cat de mica sa faca vaccinul sa fie facut de pomana, chiar si daca ar fi un vaccin fara dubii.Vaccinul e facut pentru anumite tulpini si daca virusul e putin altfel l-ai scapat sa zic asa.
Vacinurile din carnet de vaccinari le-am facut pe toate alea mi se par importante, dar nu despre asta se vorbeste in subiectul de fata, dar acest vaccin , am anumite retineri.Poate alti parinti sunt mai curajosi si te vor sustine sa-l faci.Alegerea fa-o dupa cum crezi ca e mai bine.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)








la fel am fost si noi informati de medicul de familie. si am mai cerut parerea si altor medici, acelasi raspuns l-am primit; vaccinul dat pe piata nu este suficient testat. asta se intampla in Germania.

alegerea iti apartine.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Dana, eu nu am mai auzit la nimeni de asa ceva, si am multi colegi cu copii de scoala. Nimeni nu a mai primit vreo astfel de instiintare. Ce Vaccin? Ce AH1N1? Nu mai au nici un caz de vreo 2 -3 luni....nu cumva incearca sa scape de niste stocuri de vaccin pe ici pe colo. Nu campanie nationala, ci gainarii mici.

In locul tau, nu numai ca as refuza vaccinarea, dar as investiga mai serios problema. Cine le-a trimis? Cine e producatorul vaccinurilor? La celelalte scoli din oras cum este?

Interesant....mie mi se pare asta un subiect f interesant, chiar bomba de presa, si doar 2 raspunsuri pana acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

si mie mi-au venit copiii cu fituica de la scoala (scoli diferite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Acum incepe vaccinarea copiilor cu varsta cuprinsa intre 6 si 15 ani. Vaccinul este produs la Cantacuzino, dar mie mi se pare ca este cam tarziu sa-l faca acum si este activ 6 luni, deci sezonul urmator este pierdut. Am mai intrebat cateva persoane care lucreaza in domeniul medical si nu mi-au raspuns foarte clar,dar mi-au dat de inteles sa nu-l faca.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Toata campania trecuta a fost un mare fas,au gresit estimarea,au facut un vaccin cu alta tulpina decat a avut gripa anul acesta si hai sa justificam banii pe care i-a pierdut lumea intreaga investind in el.Cum ii recuperam? Il facem oamenilor,ca doar rau nu prea are cum sa le faca,doar daca sunt bolnavi deja,le agraveaza afectiunile inimii,pulmonare sau ce au mai grav,eventual vre-un cancer si mai scapam pamantul de cativa oameni care consuma bani,aer si alte resurse.
Suna dur,rau dar mie asta mi se pare adevarul. Am citit nitel despre vaccinul antigripal ,si am vazut ca pentru fiecare sezon SE ESTIMEAZA cu un an inainte tulpina,mai exact doua tulpini de gripa A si una de gripa B.Parerea mea este ca au gresit,anul asta "era randul" tulpinii gripei spaniole din 1918 ( pe care au numit-o "porcina")si ei au introdus in vaccin tulpina inactiva a altei gripe. Rezultatul? Nu mai are efect vaccinul,acesta a papat bani multi pentru cercetare,producere,transport ,care trebuiau justificati cumva.
Eu nu mi-as transforma copilul in cobaiul nimanui.Aaa,si a mai fost o chestie ciudata.Nasa mea a primit pe aceeasi hartiuta unde i se cerea acceptul sau refuzul,si "oferta" ca daca isi vaccineaza copilul primeste niste banuti,mai multi sau mai putini,in caz de are reactii adverse copilul sau nu,de la vaccin.Ie doare capul de cum incearca savantii lui peste prajit sa prosteasca multimea.Suntem mici si neinformati.Cei care ne po informa sunt si ei mici in fata altora,la randul lor.

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

in martie pe 29 am fost la dr pt vaccin si am intalnit o mamica care venise pt vaccin AH1N1. Dr a spus foarte clar ca nu mai are rost sa-l faca, a trecut sezonul, nu mai valoreaza nimic.
Astea s-au intamplat cu O LUNA in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Asa m-am gandit si eu, ce rost are sa mai faca vaccinul acum cand nu mai este sezon si nici pentru urmatorul nu este eficient? Nu am incredere in acest vaccin, faptul ca nu suntem informati imi da de banuit si asa ca ma refuzat sa-l vaccineze la scoala.

Dana

Mergi la inceput