Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Eu nasc in Pitesti,cunosti pe aici? Intra si tu la odiseea noastra (odiseea sarcinii in 40 de saptamani - Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22 , aici sunt toate burticile care nasc in perioada noastra)

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Eu nasc in Pitesti,cunosti pe aici? Intra si tu la odiseea noastra (odiseea sarcinii in 40 de saptamani - Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22 , aici sunt toate burticile care nasc in perioada noastra)

33+ cu


Imi pare rau dar din pacate nu cunosc in Pitesti, am trecut o data prin acel oras, care mi s-a parut f frumos , desi si eram asa in trecere nu am apucat sa il vizitez...
O sa incerc sa intru unde ai zis tu.
Ms.

Ane cu Maria Evelina in 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Monicabo,eu am nascut in 2006 prin cezariana iar operatia mi-a facut-o "pe verticala",medicul a doua zi ne-a zis ca sa cam grabit pt ca eram a treia cezariana din aceea noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Sdcristian e ok, ms. Deci nu ma doare daca imi face in coloana. Apoi knd imi revin vomit? Ce reactii am? Dar stii ce mi-e frica...daca nu-si face efectul, sau se duce efectul prea repede...In fine, sunt un pic stresata ca e prima nastere, dar trec peste.
Lavi tu ce ai cu decesul? Ma sperii si mai rau! Lasa-l naiba de deces, ala o sa-l avem pe la 80 de ani.

33+ cu


o singura tipa a vomitat, dar la generala

la rahie efectul trece treptat de tot, dupa 3-4 ore iti simti degetelede la picioare. plus ca fiind treza poti spune drului orice e in neregula - anestezista statea langa capul meu, a vorbit cu mine toata operatia, am stiut tot timpul ce se intampla. simti doar putin cand iese bebele, ca te apasa pe burta, dar nu e pic de durere, doar o senzatie mecanica cumva, ca atunci cand se misca un balansoar cu tine

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu am avut doua cezariene, doua experiente extrem de diferite.
Prima a fost o cezariana de urgenta, dupa doua zile de travaliu, dilatare completa si impins 4-5 ore, copilul aproape iesit s-a blocat, l-au impins inapoi pt ca nu au reusit sa-l scoata nici cu forcepsul si nici cu vaccuumul. Anestezie generala, complicatii care au necesitat o alta operatie, copilul a avut si el probleme, apgar 6.

Am reusit sa ma ridic din pat de abia dupa 2 zile, lapte mai deloc, am ratat alaptarea.

Dupa experienta asta am fost f f speriata de gandul unei alte cezariene

a doua cezariana a fost programata.

A fost o experienta absolut minunata si complet diferita fata de prima. Am avut rahie, am vazut copilul imediat, m-am ridicat din pat si am mers pe picioarele mele fara ajutor la 5 ore de la operatie. Sotul a fost cu mine in sala pe parcursul operatiei. Am alaptat copilul cand am reusit sa ajung la ea la terapie intensiva (din pacate si ea a avut ceva probleme la nastere si a stat la oxigen). Alaptarea a mers perfect, a stat cu mine in camera din prima seara.




Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

miereamara eu tot nu m-am decis cum sa nasc. Multe persoane imi spun sa nasc prin cezariana, multe ca e mai bn normal. Dar mi-e f frica de normal, vb ta, daca se blocheaza bebelusa sau ii se intampla ceva (Doamne Fereste), asa mai bn fac cezariana chiar daca e sa sufar apoi.Oricum ma ajuta mult si ca mi-ai povestit tu prin ce ai trecut. Ms
Sdcristian mersi.
Ane-maria ai gasit odiseea?

34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

miereamara eu tot nu m-am decis cum sa nasc. Multe persoane imi spun sa nasc prin cezariana, multe ca e mai bn normal. Dar mi-e f frica de normal, vb ta, daca se blocheaza bebelusa sau ii se intampla ceva (Doamne Fereste), asa mai bn fac cezariana chiar daca e sa sufar apoi.Oricum ma ajuta mult si ca mi-ai povestit tu prin ce ai trecut. Ms
Sdcristian mersi.
Ane-maria ai gasit odiseea?

34+ cu


Buna,
am gasit odiseea insa eu nasc in februarie :D
dar promit ca o s aintru si la luna in care vei naste tu.
referitor la nastere , sa stii ca eu am ales naturala , orice ar fi oricum mi-e teama.... insa eu consider ca la natura exista mai putine complicatii,plus ca te refaci mai repede si bebe e mai ok , iar dc Miereamara din pacate a trecut printr-o experienta f neplacuta asta nu inseamna ca si tu vei pati la fel... plus ca mai conteaza si Dr f mult si anestezistul, as putea spune intreaga echipa, dar mai ales Dr. si mi se pare tare ciudat ca la dilatatie maxima s anu reuseasca sa iasa bebele nici macar cu forcepsul , f ciudat ... si f neplacut, din pct meu de vedere nu gasesc decat o explicatie : bebele era prea mare pt a se naste natural si dc e asa atunci e vina doctorului ca nu a vazut acest lucru la ecografie .
Oricum , imi pare rau sa citesc tot felul de povesti reale cu mamici cu experiente neplacute, eu sper sa nu am asa ghinion, insa am incredere in medicul meu si sunt sigura ca atunci cand gandesti pozitiv ai parte de lucruri pozitive;
Asa ca oricum ai alege iti doresc multa bafta !

Ane cu Maria Evelina in 36 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu e copilul prea mare, poate fi o disproprtie intre umerii fatului si bazinul mamei, ca la eco se apreciaza greutatea, nu se masoara tot copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Eu am cezariana joi,anestezie generala.Motive medicale, pt.anestezie generala.tin de psihic.nu redau aici.

simdrom metic, insemnand?

si intubarea ce inseamna mai exact?

prima oara am nascut natural...dar natural la sange...cu toate durerile facerii simtite la adevarata intensitate...ruptura de vagin...cusaturi pe viu,etc



38+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Eu am cezariana joi,anestezie generala.Motive medicale, pt.anestezie generala.tin de psihic.nu redau aici.

simdrom metic, insemnand?

si intubarea ce inseamna mai exact?

prima oara am nascut natural...dar natural la sange...cu toate durerile facerii simtite la adevarata intensitate...ruptura de vagin...cusaturi pe viu,etc



38+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca





oof nu prea ma incanta sa aud ca ai nascut natural prima data dar ca a fost f dureros... de ce ? nu ai facut deloc anestezie de niciun fel, iar ruptura cum a fost posibila ? nu pricep. n-ar fi trebuit sa te taie Dr.

cat despre sindrom metric si intubare, habar nu am ce sunt alea dar nu cred ca vreau sa stiu.. mai ales dc e ceva de rau.
Am vazut atatea povesti referitoare la nastere naturala ,in ultimul timp, si numai de bine nu, incat nu mai vreau sa stiu ce inseamna alti termeni medicali.
Mai ai putin pana joi, te invidiez , in sensul bun , ca o sa iti cunosti curand bebelul :D



Ane cu Maria Evelina - 36 weeks

Mergi la inceput