Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:


Eu cred ca un motiv pentru a alege cezariana este si experienta avuta la o nastere anterioara.
Colega mea de camera de la spital, cand s-a intors din sala de nasteri, a spus: "Nu credeam ca o sa fie asa de usor sa nasc". Probabil ca a doua oara va face la fel.
Cu mine a fost alta poveste. Am ales sa nasc natural, nu am facut epidurala (nu stiu de ce dar pana la urma a fost mai bine ca nu am facut deoarece fetita a avut cordonul in jurul gatului si doctorita mi-a explicat ca daca as fi facut epidurala nu as fi putut sa ma controlez si sa nu mai imping cand mi-a spus ea), fetita a iesit cu o manuta inainte si, pe langa faptul ca au fost rupturi am avut si epiziotomie. O luna si jumatate dupa nastere nu am putut sta pe sezut, umblam peste tot cu colacul dupa mine si in primele doua saptamani am avut dureri foarte mari(nu puteam lua calmante pentru ca incercam sa alaptez).
Condluzia: eu nu as mai naste natural decat daca mi s-ar spune ca viata copilului depinde de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any1978 spune:

eu optez pt cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Am 3 copii. Primii doi i-am nascut natural. Al treile prin cezariana ptr probleme lombo-sacrale aparute imediat dupa nasterea celui de-al doilea copil. Am avut si o mare frica sa nasc natural dat fiind ca naterile au fost foarte aproape una de alta. Ma rog..... au intervenit multi factori. Dar dupa umila MEA parere, sa faci ceza la CERERE este cea mai mare prostie posibila. Facand comparatie intre natural si cezariana, nasterea naturala e floare la ureche. Sa nu credeti ca eu nu am suferit. Travaliul primei nasteri a fost de 27 ore. A doua nastere ... Intr-o ora am nascut dar durerile au fost triple. Cu epiziotomie la amandoua si refacerea d-rei cam in 2 luni. Dar chiar si asa...... Prin tot ce am trecut cu cezariana......mai bine natural.

In primul rand, anestezia. Dac#259; patesti cum am patit eu , sa te intepe de 3 ori ca nu reusea sa imi gaseasca locul corect ptr anestesie....

Ah scriu de pe tel si mi se termina bateria. Revin..




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 10 luni) , Mattia Gabriel (1 an si 5 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

La cezariana nu esti autonoma imediat dupa nastere asa cum ai fi la natural.....probleme cu balonarea imediat a doua sau chiar a treia zi....balonare , plus durerea taieturii e naspa tare.Si pe deasupra ghinionul meu a fost ca aveam si tuse atunci.Groaznicccc de dureros.Eu din cauza asta nu am reusit nici sa tin burtiera...Pe urma,acum nu stiu daca voua vi s-a intamplat.....sa te intepe prin piept spre umeri. Nu reuseam sa ma invart prin pat sau sa ma ridic fara probleme din pat asa cum am facut-o la natural. Eu ptr o luna de zile cand urinam...ma durea vezica urinara de-mi curgeau lacrimile!! Zona operatiei si acum o simt moarta.O senzatie groaaznica.Cica in timp trece. Pe urma, incomoditatea ca trebuie sa te plimbi dupa tine cu toate perfuziile alea! Deci, ce pot sas pun? La cum m-am simtit eu pe timpul sarcinii....cu durerile groaznice de spate.....cu siguranta as alege tot cezariana....dar daca a fi sa aleg...doar de dragul de a alege sau cum am mai citit ca vezi tu sa nu "stricam" d-ra.....ptiuu mi se pare o prostie mare mare de tot.

Oricum veti alege sa nasteti va doresc din inima o nastere usoara ca fulgul, copii super sanatosi si cuminti.




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 10 luni) , Mattia Gabriel (1 an si 5 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:

Intradevar cum a zis si danangie durerea de dupa operatie este, cel putin pentru mine asa a fost, coplesitoare...partea buna este ca intr-o saptamana esti pe picioare cum trebuie, tot mai doare dar nu asa de rau. Ce imi aduc si acum aminte cu tristeste a fost cand m-a dat jos din pat dupa 12 ore de la operatie, nu vreau sa sperii pe nimeni dar in viata mea nu am simtit atata durere, nu puteam sa pasesc si curgeau apele pe mine de durere ...Asta a fost cel mai greu moment...In rest imi pare bine ca am facut alegerea asta. sper ca nu am speriat si nu am vrut sa influentez pe nimeni.

Andreea mamica de Radu Andrei (07.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna Andreea,


Baiatul meu e nascut pe 11. La 4 zile de Raducu al tau. Tu de ce ai facut ceza?




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 10 luni) , Mattia Gabriel (1 an si 5 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (2 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

inainte de nastere nici nu acceptam ideea de cezariana, dar dezlipirea de placenta m-a pus in fata faptului implinit.
Cel mai greu a fost cand mi-am revenit din anestezie si aveam sacul de nisip de burta si cand am vrut sa ma ridic pentru prima data.Ma simteam de parca eram pe o cladire inalta si ma uitam in jos. Dar totul a trecut cand am tinut in brate mogaldeata. Eu am nascut miercuri seara si abia vineri la 12 am reusit sa-l tin in brate(politica spitalului), cand am reusit eu sa ajung in sala de alaptare

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_patra spune:

Buna seara fetelor,
V-am citit, ce pot sa spun e ca nu regret ca am ales cezariana, unul dintre motive fiind si faptul ca bebelina avea cordonul ombilical de doua ori in jurul gatului, apoi ceva dureri de spate si o mica miopie. Auzisem atatea despre problemele care pot aparea cand bebe are cordonul in jurul gatului incat am ales cezariana.
Refacerea cred ca depinde de fiecare, eu nu am avut probleme dupa anestezie, nu ma durut capul si nici operatia, recuperarea a fost destul de rapida,singura jena pe care am avut a fost firul care se prinsese de piele si atunci cand incercam sa ma dau jos ma tinea, dar totul s-a rezolvat cand l-am scos.
Ce sa mai zic, ca sunt pro nastere naturala atat timp cat tu si copilul esti ok, ca medicul vine si te supravegheaza atat pe tine cat si pe bebe, dar vedeti voi lucrurile astea nu prea se intampla.
Am o prietena care a nascut de Florii, natural cu toate ca a doua zi era programata la cezariana, deoarece pozitia bebelusului nu era ok pt nasterea naturala, dar s-a declansat travaliul si medicul fiind duminca nu a venit, iar medicii de garda nu au vrut sa se ocupe de ea pt ca nu era pacienta lor. Bebe a fost traumatizat, hematoame la cap si incalecarea oaselor occipitale, clavicula fisurata si spalaturi stoamacale.
Deci, cred ca daca medicul te sustine, te supravegheaza in cel mai mic detaliu si iti ofera toate informatiile pro si contra cezarienei si nu o recomanda doar din comoditate si beneficii, atunci vei stii ca alegerea facuta e cea mai buna si eu una recomand nasterea naturala, mai ales ca iti poti tine copilul in brate aproape imediat, dar uite ca la mine nu a fost sa fie.

Ramona de maimutel Diana (20.07.2009)
maimu diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

am nascut prin ceza pt ca fiica-mea a fost in pozitie pelvina. altfel as fi ales natural.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanica spune:

Chiar daca toata perioada sarcinii eram ferm convinsa ca voi naste natural, uite ca planurile s-au schimbat dupa 1 zi de travaliu si la ora 12 noaptea eram in blocul operator pentru cezariana de urgenta.Nu am avut probleme cu dureri de cap sau de spate, dar durerile de la operatie imi sunt si acum intiparite in minte: cand au venit sa ma mute in salon si a trebuit sa ma ridica din pat, am crezut ca o sa lesin de durere, ce sa mai spun de datul jos din pat sa merg la toaleta si urcatul, un chin. Durerile astea m-au tinut vre-o 2 saptamani, perioada in care efectiv nu am putut sa merg dreapta, mergeam cocsata si simteam ca toate maruntaiele se misca. Si acum la 11 luni de la nastere inca mai ma doare operatia cand este innorat afara sau ploua...in sala de post travaliu au adus o alta mamaica care nascuse natural si la 2 ore de la nastere s-a ridicat singura din pat, a mers la toaleta si se fataia pe acolo fara probleme.In concluzie nu recomand nimanui cezariana decat daca este necesara. Ideea ca fac cezariana ca sa scap de durere este falsa, doare si la cezariana la fel de tare.

Mergi la inceput