La un an si 3 luni are doar 4 dintisori.

La un an si 3 luni are doar 4 dintisori. | Autor: Babi_Girl

Link direct la acest mesaj

Salut... nu stiu daca s-a mai discutat... eu am cautat si cautarea nu a generat niciun rezultat. Sper sa nu fie redundant... Baietelul meu are un an si 3 luni are doar 4 dintisori. Al cincilea ne supara ocazional, si a iesit dar nu total si ne calmam cu amestec din glicerina si anestezina. O prietena de-a mea a fost la dr. cu baietelul ei care a a vut explozie de dintisori ssi maselute, si i-a spus ca are f mult calciu si pana la un an si 8 luni vor iesi toti. Oare baietelul meu nu are calciu suficient? sau asta este rtimul lui? Multumesc anticipat pt raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ce sa spun? Ca si al meu baietel (face 1 an si 3 luni saptamana viitoare) are 4 dinti iesiti complet, al 5-lea iesit pe jumatate si al 6-lea in curs de... Ia Vigantol cate 3 picaturi pe zi si Calciu Pharco 2x5 ml pe zi, 10 zile. Iesim cu el mai mereu la soare. A inceput sa rontaie binisor painea si biscuitii.

Si vezi ca dentitia provizorie trebuie sa iasa pana la 3 ani inclusiv, nicidecum 1.8 ani. Deci unde-i graba la tine???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Babigirl, parerea mea este sa stai linistita; sau, pt linistea ta, sa mergi sa intrebi dr; fetita mea are un an si doua saptamani; are doi dinti iesiti; pardon, inca isi fac aparitia, de-abia au spart; se vede al treilea; cred ca maine sparge si al treilea; am citit si auzit numeroase patanii; ma pregateam psihic pt momentele astea, pt febra, urlete, maraieli, mofturi la mancare; ei bine, copilul meu nu a avut absolut nici un simptom! I-am descoperit primul dintisor saptamana trecuta, din joaca, eu habar nu aveam ca il are! Absolut nimic schimbat la ea!
Inca e ok ca si comportament; ma intrebam si eu de ce la un an nu avea nici macar un dinte, iata ca incet-incet vin ei!
Si eu am fost stresata o perioada pt ca, anul trecut, la 20 zile de viata, a facut convulsii urate, repetate, complicatii, etc; diagnosticul a fost de hipocalcemie neonatala severa; avea nivelul de calciu muuuult cazut fata de ceea ce trebuia; insa s-au luat masuri, a stat pe tratament, a fost monitorizata la doua saptamani si apoi lunar, pana a facut 8 luni; este in regula. Dar ma tot intrebam dc nu cumva e vreo legatura intre patania aia si faptul ca ei nu-i apareau dintii; medicii la care am mers au spus ca nu, ca ea are ritmul ei; acuma m-am linistit deplin si cred ca asa este.
Poate ca, pt linistea ta e bine sa mergi la un control, doua, trei, la un doctor care sa te lamureasca, eventual faci si niste analize puiului. Dar iti spun ce mi-a spus si mie pediatrul fetei mele: ca nu e bine deloc sa facem comparatii intre copii; sa ne dam peste cap si sa ne speriem dc puiul nostru nu are acelasi ritm de dezvoltare ca alt copil, de aceeasi varsta.

Multa sanatate si rabdare multa (asta legat de "toanele" cu care apar dintii)!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Noi avem 1 an si 4 luni si aproape o sapt si avem 4 dinti si 2 care stau sa iasa de ceva vreme,dar momentan a iesit doar un colt mic de la unul.Si btw,la noi Ca a iesit marit desi el nu lua supliment de Ca.Asa ca ai mare grija,nu administra copilului medicamente,suplimente,fara analize initiale.
Nu toti sunt la fel,nu toti au acelasi ritm.
Eu nu am vazut nici un adult cu dinti de lapte sau fara dinti,asa ca stai linistita,ii vor iesi si lui si atunci sa te tii.


POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

fetita mea are 1an si 3 luni si are gura plina de dinti...a avut explozie de dinti...i-au iesit 2 premolari si 2 incisivi laterali o data...are 9 kg si e super schiloada.nu i-am dat calciu decat acum 2 saptamani,avea deja dintii,pt ca i-au aparut niste bubite la soare si ne-a zis doctorul ca pe lipsa de calciu se intampla asta.nu i-am facut calcemie ,dar ma indoiesc sa fie buna...are giardioza ,pe care o tot tratam si e super slabanoaga.eu nu cred ca iesitul dintilor are mare legatura cu calciul si nici nu cred ca e ceva ingrijorator,dar pt linistea ta poti sa ceri parerea unui medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

puiul meu a avut primul dinte la 1an si 3 luni fix!deci se poate si asa...acum la 1an si 7luni(maine face) are 6dinti iesiti complet inca unul care a spart ieri si cred ca mai sparge unul maine-poimaine

cu calciu sta f bine,iar kile are 12.5

de David si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

din cate stiu eu, cu cat mai tarziu cu atat mai bine e. a meaare 8 luni sinici macar gingiile umflate nu le are...cat despre dintisori nici urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Noi avem 1 an si avem 3 dinti, dintre care doi iesiti la 10 luni si al treilea la 11 luni. Toti 3 sunt mai mici decat normal, ultimul nu stiu daca are 2 mm. Analizele le-am tot facut si nu are lipsa de calciu.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Fetitei unor prieteni i-au dat dintii, de fapt primul dinte la 1 an si 10 luni.Pe la un an si 3 luni s-au dus cu ea la facultatea de stomatologie si i-au facut radiografie parca sa vada ce si cum. Le-au zis sa stea linistiti ca are mugurii dentari si dintii or sa iasa ei.Si au iesit! Acum, la 2 ani si 3 luni are 6 dinti si 2 masele.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:


La un an si doua luni a iesit primul dinte .....am crezut ca o sa fie primul copil fara dinti ...apoi pana la 2 ani jumate au iesit toti cu masele , fara febra , doar putina la canini....asa ca se poate .Eu am fost mai sperioasa si am intrebat medicul care mi-a zis ca e ok.





Mami de Alex( 27.07.2005 )

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Si lui Andrei i-au iesit la un an primii doi dintisori... chiar radeam ca a inceput sa mearga da' n-are dinti in gura.

Mergi la inceput