Acte necesare pt. casatorie in strainatate

Acte necesare pt. casatorie in strainatate | Autor: amorena

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Va rog sa imi spuneti si mie care e procedura ce trebuieste urmata pt. ca anul viitor vreau sa ma casatoresc, iar prietenul meu este din Italia si as dori sa stiu ce trebuie sa fac, unde trebuie sa merg, de ce acte am nevoie.Daca poate careva sa ma ajute, v-as fi recunoscatoare. Va pup si va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

din cate stiu eu:certificatul de nastere si o adeverinta de la primarie din care sa rezulte ca nu esti casatorita, traduse si apoi apostilate la Ministerul Justitiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc, Liliana!!! Si, apoi, unde trebuie sa mergi, la Ambasada Italiei in Romania????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Certificatul de nastere, tradus si legalizat cred ca se cere aproape in orice tara, din cate am auzit. Dar restul depinde de la tara la tara. Aici in Germania difera si de la land la land. Trebuie sa te duci la ambasada si ei iti vor da o lista ceva cu ce iti trebuie.
Din cate am observat la Ambasada Germaniei din Bucuresti, daca aplici la ei cu o astfel de cerere dureaza foarte mult si iti cer tot felul de hartii. De exemplu solicitau aceasta declaratie data in fata notarului si apostilata de Ministerul de Justitie, iar aici in Germania ne-au spus (am ramas stupefiati) ca multa lume vine cu asa ceva, dar ei nu au cerut niciodata pentru ca oricum ei au metodele lor de verificare.
Dar asta cred ca depinde foarte mult si de locul unde vrei sa te casatoresti.Oricum, acum dupa ce am tot ascultat tot felul de povesti despre acest subiect, un lucru e sigur.Mai bine incerci sa te duci in tara respectiva si sa depui actele direct acolo (normal dupa ce stii ce iti cer).
Stiu ca nu te ajuta informatiile despre Germania, dar poate iti faci o idee.

Bafta multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc draga Crystinne pentru raspuns!!! E foarte urat ca exista atata birocratie, si ai nevoie de atatea hartii si hartiute.Ei daca vor sa verifice ceva, pot sa verifice si fara atata birocratie, dar.........asta este, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

In JAponia se cere pasaportul si un certificat percum nu esti casatorita momentan.IAr certificatul de nastre autentificat dupa aceea,banuiesc.Acum depinde de la tara la tara.Ar fi mai bie sa intrebi la ambasada Italiei ce acte iti trebuiesc .Cel mai simplu.SAu cauta pe net la ambasada Italiei .

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Daca-mi mai amintesc, aici parca nu mi-a trebuit nici un act (certif. de nastere de ex.),am avut doar de completat pe o foaie niste date despre mine,inclusiv daca am mai fost casatorita,etc. si parca atata tot, ca stiu ca am facut casatoria in mai putin de o saptamana,adica azi ne-am hotarat sa ne casatorim si peste o saptamana eram deja casatoriti. A fost usor.Si frumos(mi-a placut mai mult decat ce-am vazut si stiam din RO). Difera de la tara la tara,fiecare cu birocratia ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

De ce nu va casaotiti aici? Nu e complicat.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amorena spune:

Multumesc mult, dragele mele pentru raspunsuri si pentru incurajari.
Crinuta,m-am gandit si eu la casatorie in Romania, dar, atunci e ceva putin mai usor decat in Italia? Stii tu cumva?
Va multumesc si va pup,
Amorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Amorena,daca vrei sa te stabilesti in Italia cu sotul ,dupa casatorie ,cel mai bine e sa te casatoresti acolo.
Trebuie sa intrebi la primaria orasului unde te vei casatori si ei iti vor spune de ce acte ai nevoie.
Aici in Franta se cere certificatul de nastere,analizele medicale,si doua certificate pe care ti le elibereaza ambasada Romaniei la Paris.
Stiu ca in Romania platesti o gramada de bani ,iar ca sa te casatoresti cu un strain te costa vreo 700euro.Cel putin asa era acum doi aniTe pup si tine-ne la curent cu ce ai hotarit.

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

quote:
Originally posted by Corina

Draga Amorena,daca vrei sa te stabilesti in Italia cu sotul ,dupa casatorie ,cel mai bine e sa te casatoresti acolo.
Trebuie sa intrebi la primaria orasului unde te vei casatori si ei iti vor spune de ce acte ai nevoie.
Corina si Anna nazdravana




Si eu gandesc ca si Corina. Tu oricum te vei stabili in Italia, si daca te vei marita in Romania , tot timpul va trebui sa te lovesti in italia de traduceri, legalizari si altele; fiecare tara are regulile ei, nu accepta toate legalizarile la notariatele romanesti, asa ca te va costa mult mai mult totul! In plus, daca nu ma insel, in cazul casatoriei cu un cetatean strain, in Romania ti se cere sa ai un traducator la primarie. Cel putin acum cativa ani asa era...
Ai putea cauta pe net pagina ambasadei romane in Italia, de obieci se dau informatii privind preturile si actele consulare necesare unei casatorii.
Sa nu uit sa adaug ca certificatele de nastere noi de acum sunt in franceza, engleza, romana. Eu dupa ce mi-am scos un duplicat in Romania, cu noul certificat nu mai am nevoie de traduceri. Dar poate in italia e altfel.

Oricum actele nu pot consta decat in analize medicale ale celor doi soti, un act specificand ca nu ai mai fost casatorita, sau ca esti divortata (caz in care trebuie actul de divort, tradus) si inca o hartie oficiala. Toate acestea sunt intocmite de Consulatul sau Ambasada romana in statul respectiv; doar ca preturile sunt cam piperate, insa te va costa mai putin decat in Romania si vei avea mai putina bataie de cap.

Iti doresc sa rezolvi totul cat mai usor cu putinta si o casnicie fericita!



Mihaela

Mergi la inceput