Suptul degetelului

Suptul degetelului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/Images/SitePages/sugedegetul.jpg" border="0">
Unii bebelusi isi sug degetele mai mult decat altii, dar intr-o masura sau alta, toti bebelusii isi sug degetele. Si totusi, acest fapt nu este o consolare pentru parintii ingrijorati ca copilul lor isi va face un obicei urat care va constitui un motiv de gluma sau chiar va putea duce la o dentitie deplasata sau deteriorata. Parintii trebuie sa stie ca suptul degetului apare natural la un bebelus, indiferent de cauza, care poate fi foamea, cautarea confortului, sau pur si simplu explorarea trupului. www.desprecopii.com/info.asp?id=163" target="_blank">Iata sfatul de la Desprecopii in legatura cu suptul degetelului :

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Mie chiar imi sunt dragi cand ii vad cu degetele in gurita.Pe de alta parte eu am supt degetul mare pana la 6 ani...m-am dezobisnuit cu un strop de mustar pe care mi l-a pus mama pe el.Sotul meu a supt degetul aratator pana la 3 ani si tot mustarul a fost de bazaNu ne-am strambat nici unul nici altul dintii si nu am avut alte probleme.Ce a iesit din noi doi si de ce zic ca imi sunt dragi puteti vedea aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Am si eu una bucata bebe care isi adora mainile. aici aveti dovada




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Am si eu una bucata bebe care isi adora mainile. aici aveti dovada




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


E dulce rau Sebastian, dar doar 2 degetele? Codrin al meu regreta ca are doar doua manute, ca altfel ar mai adauga un pumnutz in guritza

Anca
mami de Codrin
de Lucas

Botez Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamatei spune:

fetita mea are aproape 6 luni si in ultima vreme isi suge degetul foarte mult si eu ma mir pt ca nu facea asta pina acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Si Stefan al meu era mai tot timpul cu degetul mare in gurita de cand l am intarcat . Isi facuse rana ... dar tot il sugea pana cand intr o zi cand m am uitat ii daduse sangele . De atunci o saptamana l-am tinut cu manusa si dupa aceea gata ... a uitat de degetel ... mai baga din cand in cand deoarece ii dau dintisorii ... dar macar nu le mai suge .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

fetita nu a implinit inca 4 lunite si suge degetul....ma trezesc noaptea si ii scot degetutul din gurita...sunt stresata...



http://img837.imageshack.us/img837/8113/dscn4287.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns humana spune:

Si baietelul meu isi suge degetul...Calin are 1 an si 2 luni si isi suge degetul mare...cand doarme, cand se plictiseste...Daca aveti si alte sfaturi pentru a-l face sa renunte la acest obicei va astept cu interes mesajele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

Si Sofie a noastra si-a descoperit o noua activitate acum vreo trei luni, mai intai pumnuletul, iar apoi degetelul mare de la mana dreapta, dar mai ales cand ii e fomica sau somnic. am incercat sa i-l scot din gurita, dar ce am observat ca functioneaza este sa-i dau in manuta o jucarioara sau un cauciuc de dintisori si uita de degetel...are altceva de supt :)) probabil mai gustos

http://sunt-mamica.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Fetita mea are 2 luni, si observ de vreo 2 zile ca se uita atent la manuta, dupa care o baga in gura. Am crezut ca ii este foame, si am incercat sa o hranesc. nu a vrut. I-am dat suzeta, a aruncat-o...si tot baga manuta in gura. Imi place e o scumpa, dar nu as vrea sa isi faca obicei:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANAMARIAF spune:

SUNT NOUA PE FORUM SI AM UN BAIAT DE 3 LUNI JUMATE CARE ISI SUGE DEGETUL. CE AM DE FACUT?

Mergi la inceput