Durere de cap la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Iulia, multumesc pt "ponturi". Ati avut noroc ca ati dat peste medici atenti la astfel de detalii, dar ai dreptate: uneori exista riscul ca aceste simptome sa treaca neobservate.

Noi am avut sambata un "incident" izolat; la un moment dat a acuzat durere de cap, intr-un punct putin mai sus de spatele urechii. Era cam nedormit, nu isi amintea (si nici noi) de nici o lovitura recenta. Ne-am continuat programul planificat pt ziua respectiva, si exceptand acel moment, nu s-a mai plans deloc de nici o durere (si nici in zilele care au urmat). Am banuit ca nu este vorba despre ceva grav care sa necesite investigat, sper ca nu am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

multumesc pentru raspunsuri!

a mai avut ieri un episod de durere de cap, dar f usor, de scurta durata si care a trecut fara sa-i administrez nimic.

nu are probleme nici sa aplece capul spre barbie si nici lumina nu-l supara.

sper sa isi revina complet pana spre sfarsitul saptamanii. oricum, ma gandesc sa-i fac niste analize, mai intai de sange si apoi mai vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si pe pustiul meu cel mic il doare capul...de vre-un an! Cel putin o data pe saptamana il doare capul. Trece cu nurofen. La inceput medicul ma tot intreba daca a avut in ultima luna vre-o raceala...ceva. Pana la urma se pare ca ma mosteneste cu migrene. Acum am insistat si ii voi face analize de sange si in plus mi-a mai dat sa-i fac o ecografie abdominala (cica de la colecist poate sa fie si durere de cap). Sa vedem dupa astea cum mai evolueaza.
Mai am o colega cu copilul in aceeasi situatie. Dureri de cap persistente, de cel putin un an, trec cu nurofen.
Evident ca ma tot duce gandul la o colega de gradinita a celuilalt pusti al meu, careia i s-a depistat o tumoare cerebrala si acum alearga parintii prin Franta sa incerce o operatie (la noi au zis ca nu au aparatura).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Maya s-a plans de 2 ori de duereri de cap.Am fost si la pediatra, apoi am consultat si un oftalmolog.Avea + 1,5 diotrii la ochisori.Are 5 ani.Asa ca cereti si parerea unui oftalmolog.




Corina

Mergi la inceput