Durere de cap la copii

Durere de cap la copii | Autor: makydenis

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 3 ani si 10 luni si aseara dupa ce ne-am intors din parc de la joaca, i-am facut baie (a vrut cu baie sa se mai joace cu nu-stiu-ce, de obicei ii fac dus). Dupa baie a inceput sa spuna ca-l doare capul, la inceput doar putin, apoi mai tare (cand a aparut si senzatia de greata care nu era permanenta, trecea daca lua o gura de apa), a ajuns si sa planga din cauza asta. L-am intins pe canapea, asa se simtea mai bine. La un moment dat a spus ca vrea sa se culce, l-am intrebat daca nu vrea sa manance si nu avrut. L-am dus in pat, mi-a cerut apa (iar senzatie de greata) pana sa-i duc a varsat. Bineinteles ca s-a speriat de ce i se intampla, in fine l-am schimbat, l-am linistit, i-am dat o doza de panadol si in 10 min era ca nou, parca nu avusese nimic.
Alte simptome nu a prezentat, nici febra. Accidente, cazaturi lovituri la cap nu a avut in ultima vreme. Pana la episodul respectiv s-a comportat la fel ca in alte zile, cu exceptia ca a dormit mai putin ca de obicei.
Azi dimineata s-a simtit bine, spunea ca nu-l mai doare capul.
V-ati confruntat cu asemenea episoade de dureri de cap? Oare ce i-ar fi provocat durerea practic de la un minut la altul? Ce ati facut in aceste momente?
Voi consulta si pediatra, deseara e la cabinet.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pare a fi o mica indigestie...poate a mancat ceva nu foarte proaspat...sau a mancat cu multa pofta si i s-a "aplecat" cum zic bunicii...

a mai avut si alta data probleme de acest fel ?


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

E prima data ca i s-a intamplat.
A, dupa baie "a inghitit" repede 2 sarmalute, pana sa-l pregatesc pe cel mic la baie... poate de aici i s-a tras.
Corina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ma bucur ca te-ai lamurit...sarmaluta, bat-o vina ! probabil ca i-a fost foame si a mancat cu pofta...

oricum, bine ca a vomat, asa mi se intampla si mie cand mancam ceva mai greu/gras (am probleme cu bila - diskinezie), ma lua o durere de cap, cu greata, pana nu dadeam afara tot din stomac nu ma linisteam, durerea de cap trecea in cateva minute dupa...si 1-2 zile o tineam numai pe ceai de menta, paine prajita, iaurt, chestii acrisoare (gen muraturi), nimic gras, tocatura sau prajit...

oricum, macar 1-2 zile incearca sa-i dai papica mai usoara (nu de regim, ci doar sa nu-i mai pice greu); s-ar putea nici el sa nu vrea sa manance mare lucru, mai ales ca s-a speriat de la voma...un pic de ceai de menta indulcit face bine...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

multumesc de sugestie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ma confrunt si eu cu aceasta problemutza, a durerii de cap...

la baietelul meu de 4 ani si 10 luni a debutat duminica seara, in cadrul unei viroze usoare, dar cu muci din plin, l-am cam chinuit sicu un sirop de macese+coacaze in care am pus o tona de miere sa-i schimb gustul si spre seara cand a intervenit durerea de cap, a si varsat apoi a adormit.

luni dimineata l-a durut din nou capul, i-am dat panadol si i-a trecut. ii trecusera si viroza, si mucii.

marti dupa pranz s-a trezit din somn pt ca uitase sa mearga la baie iar apoi a zis ca-l doare din nou capul si nu a mai putut adormi. iar panadol, iar i-a trecut.

azi e ok, so far.

nu are nimic in rest, nici stare proasta, nici viroza, nimic. nu cred ca e legat de vreo cazatura.

febra nu are - ieri avea intrarectal 37 cu 6 temperatura, ceea ce e oarecum in limitele normale.

sunt un pic stresata, sincer, si nu prea stiu de unde sa incep cu investigatiile, sau daca e prea devreme sa incep.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sinuzita ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

daca ar avea sinuzita, ar trebui sa mai fie asociata durerea de cap si cu altceva, nu? de ex, macar muci, iar el nu mai are.

plus ca zice ca il doare spre ceafa.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Baietelul (de 4 ani jumate) unei prietene acuza dureri puternice de cap care il faceau apatic si 'molicel'. A luat niste antibiotice pt raceala, s-a ameliorait, apoi durerile au revenit. In urma unui RMN au descoperit o sinuzita cronicizata care in mod normal la copii asa mici nu ar trebui sa apara. L=au operat de polipi si in timpul operatiei au 'urcat' si la sinusuri care erau pline de puroi. In urma operatiei si tratamentului medicamentos, copilul e super-ok. Daca acuza in continuare dureri de cap, investigheaza mai mult, nu trece usor peste asta. Durerile de cap la copii nu sunt la fel de 'banale' ca la adulti.
Sanatate multa!


Editez sa precizez ca durerile de cap nu erau insotite de nici un alt simptom la momentul cand u descoperit sinuzita. Sinuzita era plasata la niste sinusuri din spatele nasului, dar undeva in interiorul craniului, nu stiu cum sa explic, era unedva mai in spate si mai sus, mai in spatele ochilor.



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Sa-ti spun si "povestea" baiatului meu. Intr-o dimineata s-a trezit bine merci, a mers la gradinita, cand s-a intors la pranz a zis ca-l doare capul. A facut un pic de febra, pana-n 38. apoi a varsat. Am fost la medic la urgente, are faringita. Dar eu nelinistita cum sunt, stiind ca al meu n-a acuzat niciodata dureri de cap, in niciun context, am fost la un pediatru la care merge de obicei. i s-a parut ca are un usor "meningism" avea un discret semn al "trepiedului". Nu avea ceafa teapana, putea duce barbia in piept. Am stat o noapte in spitalul de copii, a doua zi s-a trezit bine dispus, nu-l mai durea capul, n-a mai varsat, dar pediatra ne-a trimis totusi la infectiose sa excluda o meningita. la infectioase, am nimerit o doctorita cu experienta, i s-a parut ceva suspect, la limita, i-a facut punctie. Avea meningita. din fericire a fost o forma usoara, virala, dar am stat in spital o saptamana pana la puncyia de control. daca nu insistam sa merg la medic stateam acasa bine merci, eventual il duceam la gradinita sa mai dea la altii (ca veni vorba de copii "usor"raciti la gradi- ca asa era el, usor). Nu m-am linistit si i-am facut si un CT la sinusuri, pt ca voiam sa stiu ce a declansat urcarea virusului spre meninge. are sinuzita cronica, cu secretii acumulate, maxilar bilateral si etmoidal (desi vreo 2 medici ma asigurasera ca nu exista sinuzita la copii). Are aproape 8 ani. Si o rinita alergica (are prezente eozinofile nazale). asa ca de atunci evaluez mai bine "racelile", il tin acasa daca-i cazul si consult mai multi medici daca am vreun dubiu. Nu mai sunt o mamica "cool" care-si scoate copilul in tricou la 10 grade.
probabil ca trecea de la sine, asa cum trece si la altii, dar posibil sa fi ramas cu sechele (dureri de cap) in lipsa tratamentului.
Am uitat sa spun ca voma a fost precedata de greata si vagi dureri de burta, deci o meningita "atipica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui xandra28

daca ar avea sinuzita, ar trebui sa mai fie asociata durerea de cap si cu altceva, nu? de ex, macar muci, iar el nu mai are.

plus ca zice ca il doare spre ceafa.......


verifica doua chestii importante :
intreaba-l daca lumina puternica il deranjeaza, daca spune ca-l dor ochii de la lumina
pune-l sa aplece barbia spre piept, cat de mult poate

daca lumina puternica il deranjeaza si il doare ceafa cand duce barbia spre piept - fuguta la medic, poate chiar la urgente !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput