Ghicit in cafea sau in carti

Ghicit in cafea sau in carti | Autor: ayleen

Link direct la acest mesaj

Ma pasioneaza aceste practici stravechi, traditionale, si va invit sa povestim.
Mie imi ghiceste uneori in cafea o doamna, in Bucuresti. Eu am ceva inclinatii mistice (sunt invatacel in astrologie). Probabil si de aceea pastrez legatura cu aceasta doamna la care merg cu cate o prietena si . Plec de la ea de fiecare data mai avertizata, mai increzatoare. Probabil ca sunt un pic dependenta, dar nu-mi place sa trec prin viata ca aruncata din avion fara parasuta.
Ghicitul in general inseamna cunoasterea simbolisticii traditionale, nu e o simpla improvizatie ieftina si ridicola pe care o practica tigancile.
M-as mai duce la ghicit si prin alte tehnici. Dar mi-e cam teama de balabuste balbaite si hoate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Da' impozit plateste doamna Lia?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elishka spune:

Salut, ayleen

Ai putea, te rog mult de tot, sa-mi spui cum as putea s-o gasesc pe doamna de care vorbesti? Imi aminteste mult de-o cunostinta la care mergeam, atunci cand locuia in Timisoara. As avea mare nevoie de cineva ca ea acum. Sunt intr-o situatie foarte dificila si nimeni nu pare dispus sa ma ajute . Mi-ar fi placut sa povestesc si eu despre intalnirile mele cu persoana aceea extraordinara, dar acum nu-mi permit asa ceva. Sunt intr-o cursa contra cronometru si trebuie sa rezolv problema inainte sa fie prea tarziu. Incerc sa salvez viata unor animalute care-au disparut de Paste iar oamenii "obisnuiti" la care-am apelat nu par dipusi sa faca absolut nimic. Poate ca ei sunt pur si simplu depasiti de situatie, dar eu sunt gata sa incerc si altceva, atata vreme cat mai am vreo optiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Violetan, o fi platind impozit exact cum plateste si bona lui Laurentiu Cristian si cum vor plati si meditatorii lui la matematica, limba romana si pian, menajera ta care vine o data- de doua ori pe saptamana sa te ajute cu treburile, zugravul care iti renoveaza bucataria si holul, tipa care vine la masaj cand si cand, cand te doare sciatica, ingrijitoarea rudei tale in varsta, depanatorul din vecini, instalatorul de la doi, croitoreasa care ti-a facut tiv la pantalonii cei noi si doamna Ratiu de vis-a vis, care vine sa va faca cate o injectie.
Admirabila vigilenta ta socio-economica, dar daca nu ai de spus nimic la subiect, pe subforumul de paranormal si prezicatori, poate reusesti o prezenta mai discreta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Elishka, imi cer scuze pentru intarzierea mare cu care raspund, insa m-au trimis la un curs cu serviciul si nu am avut internet pana acum. Daca nu este prea tarziu acum pentru tine, iti pot face legatura cu doamna respectiva. Sper ca intre timp, sa fi reusit sa salvezi animalutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayleen

Violetan, o fi platind impozit exact cum plateste si bona lui Laurentiu Cristian si cum vor plati si meditatorii lui la matematica, limba romana si pian, menajera ta care vine o data- de doua ori pe saptamana sa te ajute cu treburile, zugravul care iti renoveaza bucataria si holul, tipa care vine la masaj cand si cand, cand te doare sciatica, ingrijitoarea rudei tale in varsta, depanatorul din vecini, instalatorul de la doi, croitoreasa care ti-a facut tiv la pantalonii cei noi si doamna Ratiu de vis-a vis, care vine sa va faca cate o injectie.
Admirabila vigilenta ta socio-economica, dar daca nu ai de spus nimic la subiect, pe subforumul de paranormal si prezicatori, poate reusesti o prezenta mai discreta...

ayleen


Dupa virulenta raspunsului, cred ca esti chiar "duamna Lia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

ayleen,vezi ca spiritismul e mai la moda!

Gabriela
8+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Claujro, violeta a inceput cu aciditatea. Dar, daca ai chef de cearta, ne certam, dar nu de-aia am deschis topic. Sunt, recunosc, o mare amatoare de galceve Imi tin mintea alerta. Si nu, nu sunt "duamna Lia". Vechimea mea pe forum si problemele pe care le-am expus sau dezbatut de-a lungul anilor de activitate dovedesc ca sunt o fata de 32 de ani, cu...toate ale mele.
E foarte adevarat ca dumneaei este o cunostinta de-a mea, de o varsta mai inaintata si nu am nici o problema in a admite ca topicul meu este unul elogios la adresa ei. Sunt o prea venerabila amatoare de forumuri, ca sa nu stiu de mult ca topicurile elogioase starnesc polemici si irita. Vestea buna e ca exista administratori care dau avertismente in caz de abuz de off topic. Deci, daca aveti experiente la subiect, haideti la discutii. Daca nu, ma duc sa va parasc la admini
Gabriella, la spiritism sa te duci mataluta, daca tot e atat de trandy. Mie nu imi plac spiritistii, spiritele si fantomele in general si nici nu cred in viata de dupa moarte, reincarnare sau un plan de existenta imaterial, paralel.
Eu sunt incantata de practicile interpretative, deductive, intuitive. Ghicitul in cafea este e astfel de metoda de divinatie. Turcii si grecii au adus-o la noi acum vreo mie de ani, odata cu cafeaua preparata la ibric. Oamenii au incercat sa-si ghiceasca viitorul dintotdeauna, mai in bobi, mai in ceai, mai in carti, cu pasiente...
Nu trebuie sa radeti, pana la urma nu te pui cu pasiunea omului. De gustibus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mai, ayleen, daca observai, am pus un semn de zambet; era o gluma legata de discutia aparuta in Parlament cu privire la impozitarea acestor practici. Daca ai chef de cearta, baga direct subiectul la ZZ. Oricum, un astfel de subiect e cam de zz, sincer.
Cat priveste raspunsul tau, mi se pare lipsit de cea mai elementara decenta sa alaturi numele copilului meu unui astfel de subiect, drept pentru care te raportez.
In ce priveste "vechimea" ta pe forum ti-as sugera tie, dar deja vad ca ai- o prezenta mai discreta. Nu pricep cu ce drept iti permiti sa mi te adresezi astfel.
Succes la vrajitoare, poate reuseste imposibilul si anume sa iti deschida putin mintea spre practici si sentimente mai... ortodoxe.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Eu nu am inteles niciodata cum aceste practici...de ghicit in cafea, bobi, carti te pot avertiza de ceva...petru ca cel care iti ghiceste iti zice ca peste...de ex. 3 puncte ti se intampla ceva...pai 3 puncte pot fi 3 ore, zile, luni, saptamani, ani si am mai ajuns la o concluzie, ca oamenii care apeleaza la aceste practici sunt persoane disperate...nu stiu daca este termenul corect...dar acest ghicit in cafea, etc. nu cred ca te ajuta sa-ti gasesti rezolvarea la problemele care le ai.
Recunosc ca si eu am apelat la astfel de practici...in adolescenta...tin minte ca nu am venit la prima ora...eram in post- liceala, ptr ca am fost cu doua colege la o una sa ne ghiceasca in carti si ne-a zis numai bazaconii...cel putin mie...dar cel mai bine sa zic asa mi-a ghicit in carti o prietena de a mamei...o facea doar in timpul liber...si nu era ca o "meserie", pot sa spun ca un hobby...adevarul este ca tot ce mi-a spus femeia aceea s-a intamplat...acum ca o fi fost har...ca o fi fost la noroc...nu stiu...dar am pus capat acestei practici cand am venit in Bucuresti, in 2002, cand am fost cu sotul meu si cu prietena mea la o femeie sa ne ghiceasca in cafea...si vreau sa spun ca ce mi-a spus mie i s-a intamplat prietenei mele si ce i-a spus ei mi s-a intamplat mie...acum cica ca s-au inversat gandurile ca eram toti trei in aceeasi camera...dar incepand din aceea zi nu mi-a mai trebuit ghicit...
"Nu incerca sa-ti aflii viitorul...nu va stii nimeni "cum va fi", nu va stii nimeni ce va veni...nu va stii nimeni ceea ce vei fi."
P.S. eu nu contest ca nu ar fi si o "samanta" de adevar in arta ghicitului si ca sunt persoane care au har...numai ca acest lucru poate capata dependenta..eu am trecut prin asta...si m-am vindecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Violetan, interventia ta de mai sus a fost ironica, indiferent ca recunosti sau nu. Ai minimalizat, banalizat si ridiculizat toata postarea mea anterioara venind cu o observatie de natura pecuniara, insinuand mercantilismul unei persoane la care m-am referit elogios.

M-am vazut nevoita sa ma apar singura, pentru ca moderatorii nu mi-au luat apararea la interventia ta: "Da' impozit plateste doamna Lia?"

Ai provocat deturnarea topicului deschis de mine, fapt pentru care te-am raportat, la randul meu. Daca exista administratori pertinenti, acestia vor sesiza off-topicul tau rautacios si il vor admonesta. Eu m-am asteptat ca tu sa fi fost deja mustrata, la randul tau.

Daca nu, solicit inchiderea topicului, pe care mi l-ai compromis, gratuit, fara sa vii cu vreo contributie la subiect.

Mergi la inceput