Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui linioara

Am vazut ca mai vorbeati de alaptat, de greutati si rani la sani... sa va povestesc si eu ce am patit la matenitate. Am ales sa nasc la Medlife in parte pt ca medicul mi-a zis ca in spitalul de stat unde lucreaza nu mai au bani de chestiile de stricta necesitate, dar mai ales pt ca speram sa ma sustina la tot ce tine de alaptare.

Terapia intensiva a fost super ok, operatia la fel, dar neonato a fost o mare dezamagire. Nu aveam sanii formati, asa ca am cerut ajutor. Am primit un mamelon de silicon cu care am incercat sa ii dau puiului niste colostru, intr-un tarziu am cedat si am folosit pompa de la spital (care mi-a fost oferita pt ca am insistat io mai mult). Iar la externare... surpriza: doctorita neonatolog imi zicea sa vb cu medicul meu sa imi dea pastile pt intreruperea lactatia pt ca imi va fi greu, chiar imposibil sa alaptez cu sanii fara mameloane formate. Am plecat plangand de acolo!

Nu stiu cum de am io "norocul" sa dau numai peste medici lipsiti de tact si omenie. Am avut mare noroc de sot (care terminase de citit cartea lui culcer despre alaptare si capitolul pana la o luna din "mama si copilul" ) si de mama mea care m-au incurajat si m-au ajutat! Ca dupa madama de la neonato... ce sa mai zic. Cand i-am zis medicului meu ce am patit, nu ii venea sa creada.

Cred ca o strangeam de gat. Nici eu nu am mamelonul format dar nu mi-a zis nimeni ca nu voi putea sa alaptez.
Referitor la eritemul alergic din pacate dr. Culcer are dreptate. Apare de la orice si nu neaparat de la primul contact. Rabdare ca se amelioreaza incet incet.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac capitol nou.

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

asaaa... din capitolul asta, repede, pana nu se termina

cristies, sa stii ca si eu mi-as lua carti sa citesc in parc, dar bbTo e rupt din vant... cum sta locului, cum urla, vajaie, haraie, maraie, ca n-am sanse de lectura! norocoaso! sa ma tii la curent cu lista de lecturi suplimentare...

elefantica... ce bine ca ne mai spui despre voi! super bine ii sta printesei tale in galben si mov!

miremia, vreau io intalnire, dar eu degeaba vreau! nu ma tine carutul 500 km

yasmine, ma bucur mult de tot ca sunteti bine! sper sa va ocoleasca de acum toti virusii astia urati!

unboticut... hai mai despe la noi!

mamidepuiuti... te dai la nasii oamenilor, da??? las' ca te zic eu...
subscriu si eu la varianta ta cu 3in1 la laudele lui unboticut!

trimit si sper sa revin, cineva isi cere portia...



Plateea, fluturas indragostit de viata...

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Capitol nou aici
Sa fie unul cu vesti bune!

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

no, ma apuc si eu de abdomene, ca astea se pot face leganand landoul

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



LOL! ce face copilu din om!

Si io tot zic ca ma apuc...mie tot alea clasice de la Cindy Crawford imi plac...faceam exercitiile de pe "caseta" ca era caseta video p vremea aia ...cand aveam io 13 ani si visam sa merg la scoala de ...vorba lui taica-miu "futo-modele"...ce din cauza acelui "futo///" nu m-a lasat vreodata sa-mi urmez calea

Am acum pe laptop filmul cu ex..are si subtitrare in Ro, emare insa dar daca intereseaza p cineva pot incerca sa il incarc pe transfer

de Yannis



pe mine! ca am caseta, dar nu mai am aparat VCR si as vrea pe laptop..

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra

Mergi la inceput