Calendarul gradinarului vesel (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LeeLoo, CU PLACERE si multumesc asemenea pt rasaduri. Fetelooooor, are Gabriela noastra niste rasaduri mari si frumoase, de zici ca au crescut cu aer! Pai rasadurile mele de rosii sunt de 3 ori mai mici decat ale ei. Gata, m-ai convins: la anul voi pune si eu semintele doar in turba de flori.
Noroc mult cu gazonul, sa tii si animalele departe de el!

Eu ziceam de craite in jurul pomilor, nu stiu care e treaba cu substantele benefice, astea au rol estetic si de a atrage polenizatorii.

Ai vazut ca pana la urma AZi a fost joi?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Craitele eu le am pus ca plat bande dar si in gradina pe linga rosii
FETELOR stiti ce legume pot pune in ghiveciuri mari?
Multumesc mult de tot pt eventualele raspunsuri
cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Vreau si eu nr.de tel al domnului cu magnoliile.
LiMus,daca au preturi rezonabile,chiar vreau!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, cand se poate, gasim noi timp si pt asta! Eu sunt varza in perioada asta, fecioru' da teze si apoi admiterea la liceu, pe fiica-mea o plimb saptamanal la Kineto la Bucuresti, iar masina ne vine abia candva luna viitoare. Si mai am inca destule, banchet si altele de rezolvat...
Revenind in gradina, eu am zis de craite si efectul benefic dezinfectant asupra pamantului, distrug nematozii, si ajuta si polenizarea, desigur.
Langa rosii merge plantat si busuioc si parca de la voi am retinut si de condurasi.
Pentru ghivece mai mari cred ca rosiile cherry sau castravetii cornichon sunt cea mai buna varianta.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Limus, tu nu ai activat PM. Cand ti-l activezi iti trimit si nr.
Bulbii iti ingheata oricum in jardiniera, cu tavita sau fara.
La cum a fost iarna asta, nici o sansa.

Olympia, da, eram sigura ca esti ocupata cu fata, mi-am dat seama cand ai spus ca esti in deplasare. Nu pot sa cred ca ai baiat de liceu deja!! Eu de vineri ma apuc de zugravit, deci...cuvintele sunt de prisos, azi nu numai ca mutam mobile, farfurii, zestrea etc, mutam si 7 mii de jardiniere si ghivece cu rasadurile lui peste.

Leeloo, rododendron? Crezi ca o sa-i mearga bine la clima noastra? E durere intretinerea lui... citeam intr-o revista. Craitele vezi ca sunt unele pitice, ff dragute, potrivite pentru plantat in jurul pomilor si altele inalte, uriase, trebuiesc sprijinite ca gladiolele, sa te uiti pe plicul de seminte la inaltimea plantei.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana - sa stii ca am uitat sa-ti dau semintele de limba mielului... le am inca in geanta, cu proxima ocazie ma mai opresc si ti le dau! Sa fie cu rod rasadurile pe care ti le-am dat! Vezi ca la rasadurile de castraveti trebuie sa mai ciupesti din virful plantei ca sa incurajezi formarea de flori barbatesti - doar astea fac si fructe!

Carmaw - rosii cherry vroiam sa-ti sugerez si eu pentru ghivece mari. Mai merg si soiurile astea noi de pomi fructiferi columnari - mar, par, cires - vezi la cei de la sieberz desi nu mai stiu daca mai livreaza pomi fructiferi in momentul asta.

martie - rododendronul e soi aclimatizat (sau cel putin asa mi-au spus) - eu stiu ca la gradinita la fiu-meu ca aveau in curte unul tot pitic ca asta de l-am luat eu si nu il ingrijeau cu nimic special peste iarna - in fiecare primavara era indundat de flori! De curiozitate am sa caut pe net sa vad ce ingrijire necesita. Mai mi-a placut mult camelia japoneza, si asta are flori spectaculoase, dar de asta chiar imi e teama peste iarna...

Cu craitele trebuie sa mai astept pentru ca baietii au terminat de pus tot gazonul ieri si nu mai am cum sa ajung linga pomii fructiferi ca sa le plantez... Oricum suspectez ca din cei 4 pomi fructiferi mi s-a prin doar un singur cires. Al doilea cires, care era polenizator pentru primul, cred ca nu s-a prins intrucit nu are niciun mugure care sa fie "umflat", par cumva uscati. La mar si la visin oricum le-am pus cruce - si mi-am notat sa nu mai iau in veci pomi fructiferi din bricostore!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Dragut din partea ta ca m ai scos din incurcatura!
Acum execut rosiile.
MULTUMESC
CM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Vreau si eu nr.de tel al domnului cu magnoliile.
LiMus,daca au preturi rezonabile,chiar vreau!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Foarte rezonabile. Mergem in toamna la ei si te convingi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiMus spune:

Citat:
citat din mesajul lui martie

Limus, tu nu ai activat PM. Cand ti-l activezi iti trimit si nr.
Bulbii iti ingheata oricum in jardiniera, cu tavita sau fara.
La cum a fost iarna asta, nici o sansa.


Am activat PM. Merci.
Sa stii ca dupa experienta nefasta de anul trecut, in iarna asta am testat cu 3 bulbi de zambila plantate in jardiniera, dar am scos tavita de jos. Jardiniera am asezat-o in gradina, intr-un loc un pic ferit de viscol si sa stii ca nu au inghetat.
M-am incapatanat si eu sa verific ce mi-au spus mentorii. Si au avut dreptate. Daca se dreneaza nu ingheata. Si s-a adeverit ca "cine nu are batrani sa-si cumpere". As mai adauga eu si sa-i asculte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LeeLoo, daca mai ai drum pe la mine, poate imi dai semintele atunci.N-am inteles ce varfuri sa ciupesc la castraveti. Te referi la frunzele din varf sau la carcei? Habar nu aveam ca florile sunt de 2 feluri, credeam ca din toate ies fructe...
Imi pare rau pt pomii morti, cel mai sigur e sa-i cumperi din pepiniera; in rest e o loterie.

Olympia, cum merge treaba cu fata la Kineto, sper sa aveti progrese in timp. Bafta si cu tezele baiatului!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput