Plante nepretentioase de balcon

Plante nepretentioase de balcon | Autor: roli25

Link direct la acest mesaj

Imi spune si mie cineva cu experienta ce plante sa iau pt balcon?
Fara pretentii. Imi trebuie sa inverzesc un pic balconul, dar nu am timp de bibilit plante.
Sa le fie de ajuns udatul.
Mentionez ca am un balcon insorit 4-5 ore/zi, dimineata.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Muscate. Clar. Fac flori superbe, nu sunt sensibile la boli, nu-ti fac mizerie pe balcon, cum am avut eu de ex. craite si faceau o tona de seminte de maturam cate 3 ore si nici nu sunt betive, trebuiesc udate mai rar.
Plus ca sunt autohtone, deci sunt aclimatizate. Si peste iarna nu necesita depozitare speciala, asa ca anul urmator nu mai investesti din nou in flori.
Doar sa nu le uzi foarte tare, nu suporta. Eu asa am procedat si li s-au innegrit tulpinile si au murit. Cred ca asta e singura lor pretentie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Merci. Si pe deasupra mai sunt si frumoase.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu am avut muscate pe balcon si mi-au murit. E drept ca la mine nu bate soarele pe balcon. Am avut flori din acelea care cad in valuri cu flori multicolore, toata vara au avut flori, infloreau mereu. Din acelea vreau sa iau iar cum apar. Problema mea e in casa, im mor florile , nu stiu ce sa le mai fac! Nu am multe, dar tin foarte mult la ele. Un ficus benjamin care acum nu mai are deloc frunze, au ramas doar betele din el , o yuca pitica care din cand in cand se ingalbeneste si mereu mi-e frica ca o sa moara si o cala mica care nu a mai inflorit de mult. Mai am o azalee pe care de abia am primit-o si mi s-a spus sa-i pun mereu apa. Sper sa tina asa.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Pozele_mele

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

sporul casei.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Elinia, azalea se uda doar in farfurioara, de preferat cu apa fiarta si racita si isi trage ea cata apa are nevoie. Vrea la umbra si racoare.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu in balcon am (sau am avut... ca iarna asta am mai omorat din ele, le-am uitat in ger ) plante care nu sunt foarte pretentioase, dar sunt tare frumoase si de efect:
- panselutze din alea mari, de toate culorile, vreo 6 buc intr-o jardiniera, si inca vreo 2 ghivece cu cate 2-3 buc;
- petunii sau begonii curgatoare; begoniile sunt mai frumos colorate, dar petuniile miros superb, mai ales seara;
- muscatele nu prea au inflorit, nu stiu de ce, si am renuntat la ele pt ca miros cumva ciudat, nu-mi place...
- iedera pusa atarnata asa peste balcon;
- un trandafir japonez (asta sta mai mult in casa, dar iese si-n balcon vara, la aerisit)
- ghiveciul cu azaleea - totusi, cand e foarte cald nu ii place afara!
- si 'culturile' copiilor: cate o gladiola si o crizantema, toamna

mai poti planta floricele marunte, de bordura (stai sa caut ca nu mais tiu cum le zicea...):
http://www.seminte.de/seminte-flori-lobelia-erinus-pi-303.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

M-am gandit si eu la petunii, ca am mai avut in anii trecuti, dar atunci aveam balconul insorit toata ziua...nu stiu daca aici le-ar merge.
Begoniile imi plac mult, dar stiu ca sunt pretentioase, in sensul ca toamna trebuie impachetati bulbii si pastrati in nisip, la racoare (nici frig, nici cald)...mai greu.
Trandafir japonez am unul mic, abia prins, l-am scos deja si astept sa vad cum ii prieste.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, aduc la lumina acest subiect pentru ca m-ar interesa ce faceti voi cu florile de pe balcon, ma refer acelea puse in ghivece ce raman vesnic sa spun asa pe marginea balconului, deci nu le bagi in casa, si afara ploua cum a plouat la noi cate o saptamana.Ele sunt atarnate pe balustrada , in afara, ca sa orneze balconul, deci vor fi si ele plouate atat cat ploua,deci ce fac cu ele.Le aduc in casa (?)(nu prea am cum si unde)de fiecare data cand vad ca ploua, sau risc sa moara de prea multa apa.
E o problema de care ma lovesc, cu regularitate si nu stiu cum sa fac.E una cand ai flori in balcon inchis , si alta asa expuse.Si cand vad pe alte balcoane (ca aici in germania e la moda sa ai ghivece din acelea lungi cat balconu, pline de flori)asa frumos stau florile mereu si eu arunc la ele si tot cumpar, si imi pare rau.
Alta problema la balcoanele mele e ca bate soarele , atunci cand e soare, toata ziua, si deci necesita flori rezistente si carora sa le placa soarele ca sa nu tot le bag in casa , ca asa nu mai am flori de balcon ci de casa, ca aici ori ploua ori e soare
Aveti cumva solutii si pentru mine, va rog.
Si inafara de flori ce pot sa mai pun pe balcoane insorite , sa fie asa frumos, cu verdeata.Multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

soacra mea e mai grijulie cu florile: ea scoate farfuriile de sub ghivece atunci cand ploua mult, astfel ca apa sa se scurga si sa nu ramana sa putrezeasca radacinile.

aseara mi s-a parut si mie ca era cam baltoaca intr-un ghiveci din balcon, asa ca am scos farfuriutza; azi vad ca e soare, asa ca diseara cand le ud trebuie s anu uit si s-o pun la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Roxy, vezi ca si jardinierele au acele gauri(daca nu au le faci, de obicei sunt doar cateva si restul sunt doar insemnate si le gauresti cu o surubelnita, ies usor) ca la ghivece, asa ca oricata apa ar avea de la ploaie, se scurge nu ramane sa balteasca si sa-ti putrezeasca radacinile.

Oricum e greu sa le tot iei de pe balcon cand ploua sa tot te plimbi cu ele, mai ales la cum e vremea aici.

Eu anul asta am ales sa pun petunii curgatoare, impatiensis sau sporul casei cum i se mai spune si cateva garofite pitice multicolore, iar la balustrada de la bucatarie am pus marar si patrunjel.

Mergi la inceput