Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Gatiti in oala de tuci? Ce?

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 5

valentinag
mama natura

Donator desprecopii.comDonator Parohia GlodeanuDonator proiect ursiciDonator Maria RubiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucurestiBUCURESTI
6964 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2010 :  12:24:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivalentinag Adauga semn de carte la raspuns Trimite valentinag un Mesaj Privat  Reply with Quote
ML,l-am pus fara capac in cuptor si l-am lasat ceva mai mult la copt,la foc mediu spre mare.oricum,s-a facut repede,ca era micut,ti-am zis,mi-a ramas ceva coca si doar n-o aruncam!imi pare rau ca n-am facut o poza.
Si eu le frec cu sarma pana ma dor mainile,da tot nu le mai scot fatza ca lumea.

"La vita e bella"
Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2010 :  13:37:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui ML

Dana, acum aflu despre cuptor cu inductie . Spor la treaba!

Take joy! (poze)

Aoleuu,vorbim impreuna si ne intzelegem separat cred!

Deci eu am aragaz cu plita cu inductzie magnetica si da Ramona,nu merge orice oala/tigaie pusa ope el ca nu face contact,deci...o tzii mult si bine pe plita ca nu se intimpla nimic!Trebuie un material bun conducator magnetic ca sa mearga!

Incearca tu cu o oala/tigaie de aluminium si mai vorbim pe urma!

Eu l-am achizitzionat acum vreo 7 ani,erau relativ noi pe piatza,vinzatoarea mi-a spus ca merge cu orice tip de oala/tigaie,doar ca mai incet!Ei...vreau sa spun ca dupa ce l-am montata atrebuit sa-mi schimb si toate oalele/cratitzele ca ce aveam eu nu mergeau!Degeaba era inox daca fundul erea cu aluminium°!

Hai ca am deraiat subiectul,oricum am sa caut si eu un tuci de asta ca tare-s bune la casa omului!

Dana
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

ML
membru de baza

USA,
4357 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2010 :  14:46:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ML un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui crista-s

mai exista unele din piatra ollare in engleza soap stone...Se spala cu apa sarata si se unge.

Si astea sunt frumoase, Crista. Aici stiu ca se fac si un fel de sobe din "soap stone".

Apropo, citisem mai demult in engleza pt. "tuciuri", alias (cred) "dutch oven pots" ca se spala doar cu apa simpla, fara detergent si apoi se ung cu ulei si se tin o ora in cuptor. Nu mai stiu ce sa cred..., cam asa arata si al meu ca cel din poza Iasminei, argintiu peste tot. Ii scrie fund "Cast-Rite", tot sper ca nu are si aluminiu in el, nu-mi place deloc.
Tuciul se spala destul de bine, mai mult tigaile emailate imi dau de furca.

Dana, scuze, am citit/scris in graba aseara, tocmai se trezise fata cu otita. Acum vad ce gresii .

Valentina, multumesc, abia astept sa incerc si cozonac. Imi era teama ca-i iese coaja tare, ca la paine...

Take joy! (poze)

crista-s
Rasfatata

Italy,
2371 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/04/2010 :  15:20:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui crista-s Adauga semn de carte la raspuns Trimite crista-s un Mesaj Privat  Reply with Quote
asa e si sobe se fac din piatra asta ... eu mor de dragul acestor oale

cart-rite e numele fabricii uite aici http://foodcompanycookbooks.blogspot.com/2005/09/cast-rite-cook-ware.html ca numai de bine zice de ei .. deci cred ca e oala serioasa oala ta.

ML
membru de baza

USA,
4357 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2010 :  05:09:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ML un Mesaj Privat  Reply with Quote
Daaa, acolo am gasit prima data amintit numele firmei, ar trebui sa aiba vreo 90 de ani acum oala mea . Amuzant, mai face cineva sarmale in "tuci". Altul spune ca ar fi diferit de "cast-iron". Haioase si reclamele din manual.

Take joy! (poze)

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2010 :  08:09:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat  Reply with Quote
Tata face sarmale in tuci,fierte in vin!

Dana

silvi_2005
mamica de spiridus

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator R. Moldova
 France,
5103 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2010 :  11:12:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite silvi_2005 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu stiu exact si poate vb prostii tuci-ul asta nu e echivalent al oalelor de fonta? Daca da eu sunt indragostita de ele, am gatit in Romania ceva pui la ceaun si aici am fost super happy cand mi-am luat o oala/cratita mai mare de fonta sunt f utilizate si in Franta si mai sunt cele de fonta colorate si emailate, cocotte se numesc toate , scumpe tare dar minunate. http://www.delamaison.fr/?q=cocotte+en+fonte De astea vorbesc eu, cred ca sunt echivalentul vaselor de tuci din Romania.

BUCATARIA SYLVIEI
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Rufus
Caprul cu trei iade

Donator  Sange
 Romania
9327 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 13/04/2010 :  21:55:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rufus un Mesaj Privat  Reply with Quote
In tuci? Cei mai buni cartofi prajiti!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

mara95
mami cu 2 copii perfecti

Romania, braila
1757 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 14/04/2010 :  00:13:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimara95 Adauga semn de carte la raspuns Trimite mara95 un Mesaj Privat  Reply with Quote
orice mancare pe care nu am chef s-o pazesc!

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

crista-s
Rasfatata

Italy,
2371 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/04/2010 :  09:26:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui crista-s Adauga semn de carte la raspuns Trimite crista-s un Mesaj Privat  Reply with Quote
Silvia, da tuciul este o oala de fonta care poate sa fie emailata/smaltuita sau nu iar cele nesmalttuite pot fi din fonta neagra sau una mai alba/argintie . Se gasesc si in Romania ca cele de care zici tu, nu de firma si deci mai ieftine.
Pagina: din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com