Se vede sarcina la ecograf la 4 - 5 saptamani?

Se vede sarcina la ecograf la 4 - 5 saptamani? | Autor: ama22

Link direct la acest mesaj

Este prima oara cand scriu aici pentru ca de curand am aflat ca sunt insarcinata. Intarzierea ciclului (desi eu il aveam foarte regulat), 3 teste de sarcina pozitive, beta HCG-ul iesit la 248 (testul l-am facut la 4 zile de intarziere a ciclului).

Azi dimineata am facut o ecografie transvaginala si doctorul nu a vazut nimic. Sau a vazut o pata mica neagra pe care o banuieste ca fiind o posibila sarcina dar a zis ca este prea mica pentru 5 saptamani si cel mai probabil este o sarcina oprita din evolutie.

Nu sunt un om slab cu firea. Imi doresc mult un copil, dar totusi acest raspuns sec m-a lovit in moalele capului.
De cand am iesit de la doctor am citit foarte multe despre subiect si totusi nu am ramas foarte in clar: este sau nu prea devreme la 5 saptamani sa se vada sarcina la eco?

Mentionez ca la eco uterul arata marit si ingrosat si in afara de sarcina efectiva toate celelalte semne erau pozitive. Eu am doar dureri de sani, o somnolenta insuportabila si nevoia de a merge foarte des la toaleta (doar asta ma mai trezeste din somn ;)). Doctorul m-a chemat inapoi peste o saptamana dar mie mi se pare un interval infernal de lung si imi e teama ca numai stresul asta sa nu faca rau sarcinii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Incearca sa nu te mai gandesti la asta deocamdata, desi e greu. La mine la 5 saptamani s-a vazut sarcina, dezvoltata ca pentru 5 saptamani, dar din pacate atunci s-a oprit din evolutie. Coincidenta sau mai degraba nu, atunci am avut si o sangerare. Eu nu am avut niciun simptom de sarcina, in afara de intarzierea cm. Dupa ce am luat tratamentul, a aparut ceva greata. Asa ca faptul ca tu ai acele semne poate fi un lucru bun. (Asculta si de ce simti tu, mie organismul si creierul mi-au dat de inteles ca nu este o sarcina viabila, si asa am depasit momentul. E greu, stiu, in 3 saptamani eu m-am ingrasat 3 kg, din cauza stresului.) Dar, pe de alta parte,la 5 saptamani nu prea se vede decat o mica pata neagra, depinde mult de aparat si de medic. Pe la 6-7 saptamani ar trebui sa se vada mai multe si eventual activitatea cardiaca. Iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

Repeta beta HCG-ul - ar tb sa fie mai mare decat cel anterior si poti face maine dim un test de sarcina din sange. Incearca sa stai calma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

repeta testul de sange si vezi cum apare in dinamica.

In al2lea rand eu stiu ca la eco se vede la Bhcg peste 1000.

Momentan stai linistita. Mai ai rabdare si mergi din nou la eco.


26+
Vine o Rebeca Stefania!Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Cum zic si fetele, repeta Bhcg-ul la 2 zile, valoarea ar trebui sa se dubleze daca sarcina evolueaza bine.
La 5 saptamani, ecografic se vede doar o pata mica, la mine la 5 saptamani se vedea si sacul tot de 5 saptamani, oricum, e posibil sa fi avut o ovulatie mai tarzie si-atunci sacul arata mai mic de 5 saptamani.


Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Primele 10 mesaje sunt moderate, asa ca nu ne poti vedea in timp real inca.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Va multumesc mult dragele mele pentru raspunsuri si incurajari. Maine dimineata ma voi duce sa fac din nou bhcg-ul sa vedem ce valori are. Macar sa nu mai astept pana saptamana viitoare :)

Sa-mi tineti pumnii! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama22

Este prima oara cand scriu aici pentru ca de curand am aflat ca sunt insarcinata. Intarzierea ciclului (desi eu il aveam foarte regulat), 3 teste de sarcina pozitive, beta HCG-ul iesit la 248 (testul l-am facut la 4 zile de intarziere a ciclului).

Azi dimineata am facut o ecografie transvaginala si doctorul nu a vazut nimic. Sau a vazut o pata mica neagra pe care o banuieste ca fiind o posibila sarcina dar a zis ca este prea mica pentru 5 saptamani si cel mai probabil este o sarcina oprita din evolutie.

Nu sunt un om slab cu firea. Imi doresc mult un copil, dar totusi acest raspuns sec m-a lovit in moalele capului.
De cand am iesit de la doctor am citit foarte multe despre subiect si totusi nu am ramas foarte in clar: este sau nu prea devreme la 5 saptamani sa se vada sarcina la eco?

Mentionez ca la eco uterul arata marit si ingrosat si in afara de sarcina efectiva toate celelalte semne erau pozitive. Eu am doar dureri de sani, o somnolenta insuportabila si nevoia de a merge foarte des la toaleta (doar asta ma mai trezeste din somn ;)). Doctorul m-a chemat inapoi peste o saptamana dar mie mi se pare un interval infernal de lung si imi e teama ca numai stresul asta sa nu faca rau sarcinii.


uite, am recitit mesajul tau si am sesizat ca ai scris ca ai DOAR dureri de sani, etc. Pai ce n-as fi dat eu sa am DOAR simptomele astea?! Ca in afara de greata/voma (care la mine la prima sarcina oricum au aparut numai dupa 7 saptamani), tu ai tot ce trebuie! Hai, capul sus ca va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Te asteptam cu vesti!

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

eu am avut sarcina gemelara si am fost la medic la 6 saptamani.
se vedeau ambii saci foarte bine.
initial, pe la vreo 4 saptamani facusem si eu 3 teste de sarcina si iesisera pozitive.

sanatate multa!
gandeste pozitiv si va fi bine

Elena - mami de gemenei Mihai si Gabriel (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

vesti bune! :)

azi dimineata am refacut bhcg-ul si s-a dublat in ultimele 48 de ore. mi-a crescut de la 248 marti dimineata la 488 joi dimineata. pana saptamana viitoare cand ajung din nou la eco o sa depaseasca 1000 si o sa vad si eu ceva mai clar.

ca sa raspund si eu: pe eco facuta ieri apare o mica pata neagra. Doctorul a fost rezervat pentru ca a zis ca este prea mica pentru 5 saptamani si mi-a zis ca posibil a fost o sarcina dar s-a orpit din evolutie. Totusi dupa analiza de sange, lucrurile par sa avanseze nu sa regreseze.

Ma deranjeaza usurinta cu care dau astfel de verdicte, fara sa se gandeasca la stresul care ni-l provoaca. Putea foarte bine sa zica doar ca este o sarcina mica si sa vedem pana saptamana viitoare cum evolueaza. El mi-a trantit cu multa seninatate ca deja s-a oprit din evolutie. Cred ca am sa caut alt doctor!

Va multumesc inca o data pentru sustinere :)

Mergi la inceput