Ulcior

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

poate fi ulcior (orjelet) sau salazion

oricum, e vorba despre o infectie cu germeni, cel mai probabil va fi nevoie de un tratament cu antibiotic; ti-a iesit din nou, la acelasi ochi, tocmai pentru ca inca mai sunt prezenti acei germeni (atentie, schimba fata de perna cat mai des, prosopul cu care te stergi pe fata, renunta o perioada la machiajul ochilor, risti sa plimbi infectia de la un ochi la celalalt)

colectarea infectiei poate fi grabita prin aplicarea de comprese calde (comprese sterile, umezite cu apa calda, cat suporta ochiul si zona din jur)

pentru ca ti-au iesit 2 in interval de 1 saptamana, ar fi bine sa ceri recomandarea medicului pentru produse de intarire/stimulare a imunitatii

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Corina , nu te supara dar ti-am spus si pe alt topic , Salazionul nu este tot una cu Orjeletul/Ulciorul sau alte sinonime. Sunt 2 lucrui total diferite.



stiu Xio, imi amintesc perfect si nu ma supar, doamne-fereste !

dar pentru ca ana scria in prima postare ca infectia nu dadea semne nici de retragere, nici de colectare, am crezut de cuviinta s-o avertizez. nu spusese nimic nici despre furunculul facut de baietel...

daca iti amintesti, a postat o mamica un subiect in legatura cu problemele avute din cauza tratamentului eronat si a manevrelor chirurgicale nesterile (sau care e exprimarea corecta), tot pentru salazion.

si, daca tot vorbim despre metode/leacuri babesti, cand simt ca ma doare pleoapa si vad ca parca ar vrea sa iasa un "ulcior", pun putin spirt pe un betisor de curatat urechile si ating de mai multe ori zona inflamata, cu grija sa nu-mi intre spirtul in ochi. in cateva ore inflamatia dispare. a functionat de fiecare data cand am simtit ca e ceva in neregula cu pleoapa ochiului...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Comprese cat poti suporta de fierbinti si o sa sparga sigur. La fetita mea a fost imens si a durat destul de mult pana a spart, dar am avut rabdare, nu am cedat dr care spuneau operatie si a spart exact cand vroiam sa-i pun o alta compresa fierbinte, nici nu am atins bine si a inceput sa curga puroiul si uite asa a scapat. S-a vindecat f frumos, i-am dat hepar sulfur dupa ce a spart sa nu ramana chist acolo si s-a retras absolut totul.

Mergi la inceput