Ulcior

Ulcior | Autor: ana l

Link direct la acest mesaj

De simbata am inceput sa am semnele aparitiei unui ulcior. Tocmai trecuse 1 saptamina de cind scapasem de altul. la acelasi ochi. Am pus kanamicina, dar nu s-a intimplat nimic bun. S-a adunat infectia, dar s-a umflat ochiul si s-a invinetit. Asta in 2 zile. Ieri am pus Betabioptal, si pina azi a scazut inflamatia si au trecut vineteala si durerea. Dar a ramas adunat intr-un punct infectia. Nu sparge, nu creste, nimic nu se intimpla. Doctorii m-au trimis imediat la taiat. Numai ca stiu multe cazuri cu ulcior si furunc, taiate si curatate, tratate, si apoi dupa citeva zile reaparute.
Ce sa pun sa colecteze si sa sparga?

copiii mei minunati, Edy & Daria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

cand infectia e localizata in alta parte poti incerca mai multe chestii pt a evita curatarea chirurgicala. Insa la ochi e cam riscant. Daca e sa se refaca, nu se reface din cauza taieturii, ci pt ca undeva mai ramane microbul... Asta se poate intampla cu atat mai mult daca cureti cu diverse chestii, care numai sterile nu sunt. Pt a evit recidiva, medicii iti vor recomanda probabil un antibiotic local si iti vor spune cum sa ingrijesti ochiul in urmatoarele zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poate fi ulcior (orjelet) sau salazion

oricum, e vorba despre o infectie cu germeni, cel mai probabil va fi nevoie de un tratament cu antibiotic; ti-a iesit din nou, la acelasi ochi, tocmai pentru ca inca mai sunt prezenti acei germeni (atentie, schimba fata de perna cat mai des, prosopul cu care te stergi pe fata, renunta o perioada la machiajul ochilor, risti sa plimbi infectia de la un ochi la celalalt)

colectarea infectiei poate fi grabita prin aplicarea de comprese calde (comprese sterile, umezite cu apa calda, cat suporta ochiul si zona din jur)

pentru ca ti-au iesit 2 in interval de 1 saptamana, ar fi bine sa ceri recomandarea medicului pentru produse de intarire/stimulare a imunitatii

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

La acelasi tip de problema pe noi ne-a ajutat Netildex (picaturi), dar si un remediu homeopat care are calitatea de a aduna si resorbi puroiul din furunculi si ulcioare: hepar sulphur calcareum CH 200.

Efectul este destul de rapid, trebuie luat la inceput la cca. 2 ore in prima zi, apoi de 2 ori pe zi din ziua urmatoare.

Nu stiu exact cate kg ai, dar o doza medie de 10 bilute ar putea fi ok.

La mine a functionat.

Eu personal nu sunt de parere sa mergi la chirurgie pentru furunculi, desi multi medici sustini ca e singura solutie viabila. Nu cred ca este, caci atata timp cat ai streptococul sau ce o fi in sange, furunculii tind sa reapara in diverse locuri. De ex. daca ai stafilococul in nas, de cate ori racesti si iti curge nasul, vei avea tendinta sa il imprastii pe diverse locuri de pe piele si sa apara furunculi. Si sa te tot tai, nu mi se pare ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Multumesc. Comprese calde mi-a recomandat si doctorul. Acum a scazut inflamatia de tot, a inceput sa se adune puroiul, dar nu da semne sa sparga. Stafilococ avem cu siguranta in casa, caci baiatu meu acum 2 luni a facut furuncul.
Am vrut sa merg azi la un laborator sa fac o analiza la secretie, dar cum nu exista secretie, nu se poate face. Mai incerc si azi cu kanamicina in continuare. Daca nu merge trebuie sa schimb. Am s avad ce zice si al medic.

Remediul homeopat se ia doar de la medic? Sau gasesti si in farmacii?

Iar despre taiat... chiar azi am vorbit cu o mamica care a juns la chirurgi, a facut antibiograma si tratament si dupa 2 saptamini a reaparut. Plus ca au mai luat si alt microb in plus din spital. Deci ceva nu-i bine. sau poate spitalul nostru din Iasi nu e chiar curat.

Iar cu spalatul, toate albiturile la 70 grade, inclusiv lenjeria si prosopul. Copiii nu-i culc pe perna mea, prosopul il folosesc doar eu. Incerc si eu toate metodele sa-i feresc.

copiii mei minunati, Edy & Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Remediile homeopate se gasesc in farmacii (dar nu toate comercializeaza) si se dau fara reteta. Spui denumirea (hepar sulphur calcareum ) si dilutia (CH 200).


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada
"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Ana, sfatul meu nu te va ajuta acum, dar sper sa fie de folos pe viitor. Eu, de cate ori simt ca imi va iesi un ulcior (se inroseste zona, se umfla putin, doare la atingere) folosesc acelasi truc. Incalzesc puternic coada de la lingura de lemn (cat de tare suport) si o tin acolo. Si fac asta de mai multe ori. Tot timpul procedez asa si nu am mai avut ulcior de ani intregi.



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Ana, si sfatul meu va fi usor tardiv pentru acest ulcior, dar promit ca te va ajuta la eventuale altele (Doamne-fereste!). Nepoata mea a suferit din cauza lor timp de 3 ani, cu cate 2-3 la acelasi ochi, groaznic, din cauza stafilococului auriu. Daaaar, pana a scapat de infectia din sange, s-a ajutat de acest sfat al bunicii noastre#536; in clipa in care pleoapa incepe sa se simta ALTFEl, deci foarte-foarte la inceput, pune sub limba un graunte cat un bob de mazare de drojdie de bere proaspata. Complexul ala de B-uri ajuta enorm, in sensul ca nu mai iese... a mers la ea, cu stafilococ, la alti cunoscuti, cu ulcioare fie din cauza prafului si vantului, mainilor murdare, etc, copii si adulti in egala masura. A mers de fiecare data si am zis mereu sarumana bunicii mele cu totii.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Si medicul meu de familie mi-a zis sa pun lingura de lemn incalzita, sau un ou fiert si putin racit, mai merge si cu ceapa coapta asta la furunc mai mult. Ce-i drept acum nu am incercat metodele astea,vad ca e mai bine, a colectat si e un punct galben format.
Din retetele bunicii mai tin minte ca m-a pus odata bunica sa suflu intr-o sticla de lapte, l;arga la gura si sa zic ceva apoi sa ma uit in ea cu ochiul problematic. Si a doua zi nu am mai avut nimic. Coinicidenta? Cine stie...
Multumesc mult de sfaturi, le salvez si le pasterz ca nu se stie niciodata. Stafilococul asta face multe victime.

copiii mei minunati, Edy & Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

poate fi ulcior (orjelet) sau salazion

oricum, e vorba despre o infectie cu germeni, cel mai probabil va fi nevoie de un tratament cu antibiotic; ti-a iesit din nou, la acelasi ochi, tocmai pentru ca inca mai sunt prezenti acei germeni (atentie, schimba fata de perna cat mai des, prosopul cu care te stergi pe fata, renunta o perioada la machiajul ochilor, risti sa plimbi infectia de la un ochi la celalalt)

colectarea infectiei poate fi grabita prin aplicarea de comprese calde (comprese sterile, umezite cu apa calda, cat suporta ochiul si zona din jur)

pentru ca ti-au iesit 2 in interval de 1 saptamana, ar fi bine sa ceri recomandarea medicului pentru produse de intarire/stimulare a imunitatii

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Corina , nu te supara dar ti-am spus si pe alt topic , Salazionul nu este tot una cu Orjeletul/Ulciorul sau alte sinonime. Sunt 2 lucrui total diferite.


Ana , sa inteleg ca preferi sa ti se sparga acea punga de puroi acasa , unde nu stii ce sa afci si unde riscul infectiei este de 99% , decat la un medic, cu instrumente sterile , care stie ce face?
De ce anume?
Stii ca infectiile la ochi si in general la nivelul fetei nu sunt de joaca , de la un cos infectat poti ajunge la abces cerebral si alte prostii?

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Stiu ca nu e bine sa-l sparg acasa. Dar de cind e lumea, ulciorul apare, creste , colecteaza si sparge. Unguentul cu antibiotic e util mai ales cind il da medicul. Eu cautam doar o solutie ca sa colecteze si sa sparga mai repede, nu sa-l sparg eu, ca nu am curaj.

Insa vorbim totusi de spitalele din tara noastra. Cred ca stii si tu cum sunt. Cel putin la noi sunt multe cazuri care au facut o interventie minora, chiar si pentru canal lacrimal infundat si au plecat acasa cu alti microbi.

Si am ramas nedumerita cind pe betabioptal am citit ca e contraindicat la orjelet. Dar mie totusi medicul oftalmolog mi l-a dat. O fi fost doar pentru inflamatie?

copiii mei minunati, Edy & Daria

Mergi la inceput