Iritatie foarte urata de la scutece

Iritatie foarte urata de la scutece | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu ii ies dintii si am observat ca de o saptamana face scaunele mai moi ca de obicei. In perioada asta am schimbat si scutecele (am primit un pachet de Happy).
Am observat ca aproape de fiecare data cand il schimb dupa ce face treaba mare, este extrem de iritat in zona organelor genitale, mai putin la fundulet. Am incercat sa-l spal cu ceai de galbenele, am uns cu Cutaden sau Bepanthen. Problema este ca trece pe moment roseata, dar la urmatorul scaun se irita din nou. Uneori il jeneaza atat de tare ca incepe sa maraie si nu ma lasa nici sa-l sterg.
Va rog daca stiti o crema care sa ma ajute. Mi-e foarte mila de el si ma simt efectiv neputincioasa. Am auzit de Mustela sau Sudocrem, dar nu am folosit.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

La al meu a mers in situatii similare (tot dinti, tot iritatie) Nivea Wundschultz. E cu oxid de zinc, deci cred ca merge orice crema cu oxid de zinc. Iritatia trece pana a doua zi de obicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Ca regula generala, avand in vedere ca scaunele moi sunt si acide, copilul trebuie schimbat imediat, si spalat cu apa si sapun, nu sters cu servetele umede. Ar fi bine daca poti, sa nu-i pui scutec imediat, ci sa lasi un pic pielea la aer.
Mustela este intr-adevar foarte buna si evident, clasica crema cu oxid de zinc.


Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

aer mult la fundic, spalat cu apa calda, servetelele irita foarte tare

si eventual dat un strat mai gros de crema - sa faca strat protector sa nu ajunga kk la piele

si schimbat rapid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Sa nu fie si scutecele de vina. Incearca cateva zile sa ii pui ce ii puneai si pana atunci. Si cum zic si fetele, dupa caca, spalat cu apa si sapun si uscat bine...lasat cat mai mult cu fundul gol, la aer.

Ca fapt divers, si fiica-mea se irita rau de la Happy.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

eu am fetita, dar cred ca nu difera prea mult.
Spalat de fiecare data, cat mai liber,in funduletul gol, ca acum oricum e mai cald,

La noi a mers foarte bine: ceaiul de pelin, grema de galbenele, crema sudocrem

Daca nu trece, mergi cu el la doctor, sa iti recomande o crema preparata in farmacie.

Multa sanatate!

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

mustela pentru iritatii GRAVE de scutec este excelenta, o gasesti in marile farmacii. se da in strat mai gros, deoarece o parte din crema se va transfera pe scutec. este destul de scumpa (45-50 ron), dar merita fiecare banut, o poti folosi cu succes si la tratarea arsurilor sau zgarieturilor superficiale, pentru orice membru al familiei.
schimba marca de scutece, e posibil sa nu aiba capacitate de absorbtie prea mare, scaunul este moale si se lipeste imediat de pielea iritata a copilasului
nu (mai) folosi servetele umede o perioada, pana trece iritatia
nu folosi pudra, irita mai rau
spala copilasul la fiecare schimbare de scutec, si urina "ataca" pielea deja iritata; foloseste apa calduta (nu fierbinte, il ustura si mai tare) si un gel/sapun cu ph neutru, sterge prin tamponare (nu frecare) cu un prosop foarte-foarte moale sau cu un scutecel nou de finet
daca nu este foarte frig in camera, incearca sa lasi copilasul cu funduletul gol, dupa ce il speli/usuci, macar 10 minute. poti cumpara cearsafuri absorbante (happy sau seni) ca sa il lasi cu funduletul gol, iti protejeaza patutul/salteaua/lenjeria daca se mai intampla "accidente"

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Am fost deja si am cumparat scutecele cu care era deja obisnuit de la Pampers si acum urmeaza in cursul zilei de azi sa ma duc la farmacie sa iau si o crema. Intr-adevar eu folosesc servetele de sters la fundulet si apoi il spal cu apa, poate ca intr-adevar si servetele sa-l irite, nu stiu. O sa vad acum cu noile scutece cum e si bineinteles sa iau o crema. I-am dat inainte sa-l ia mama afara cu un strat gros de Cutaden, si asta contine oxid de zinc. O sa intreb oricum si la farmacie, sa vad ce zic si ei.
Referitor la sapun, eu folosesc numai sapun special pentru copii cand il spal, dar ma intreb daca el este atat de iritat sapunul ii face bine?
Iar referitor la alimentatie, ar trebui sa-l pun la regim? Adica fara fructe crude, fara iaurt, si sa-i dau morcovi, orez si ceai de menta?

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Aaa, mi-am adus aminte ce mi-a recomandat pediatra cand era Sanziana mica - dupa ce o spalam si o uscam, o dadeam cu ulei de bebe pe fundulet. Astfel se forma o pelicula uleioasa, care proteja pielea si nu se mai irita.

Sapunul nu irita, mai ales daca zici ca e de bebe, deci are PH neutru. Eu zic ca poti sa renunti la servetelele umede - apa si sapunul sunt sfinte (si suficiente).



Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Am fost deja si am cumparat scutecele cu care era deja obisnuit de la Pampers si acum urmeaza in cursul zilei de azi sa ma duc la farmacie sa iau si o crema. Intr-adevar eu folosesc servetele de sters la fundulet si apoi il spal cu apa, poate ca intr-adevar si servetele sa-l irite, nu stiu. O sa vad acum cu noile scutece cum e si bineinteles sa iau o crema. I-am dat inainte sa-l ia mama afara cu un strat gros de Cutaden, si asta contine oxid de zinc. O sa intreb oricum si la farmacie, sa vad ce zic si ei.
Referitor la sapun, eu folosesc numai sapun special pentru copii cand il spal, dar ma intreb daca el este atat de iritat sapunul ii face bine?
Iar referitor la alimentatie, ar trebui sa-l pun la regim? Adica fara fructe crude, fara iaurt, si sa-i dau morcovi, orez si ceai de menta?

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi


da, il irita servetelele, renunta o perioada la ele
au mai fost mamici care s-au plans ca s-a iritat bb la fund din cauza unei anumite marci de scutece sau de servetele umede
ar trebui sa intrebi pediatrul daca este necesara papica de regim, daca spui ca are scaunele mai moi ca de obicei. mai moi inseamna in general si mai acide...incearca macar 2 zile sa nu-i mai dai fructe si iaurt, in general alimente care fermenteaza usor...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput