Olynth pentru copii sub 2 ani?

Olynth pentru copii sub 2 ani? | Autor: alex_andra

Link direct la acest mesaj

Buna seara:)
Eva mea, de 2-3 zile, a racit, ii curge nasul mult si a inceput sa tuseasca.
Ea pana acum nu a mai avut episoade de genul asta, i-a mai curs acum cateva luni nasul cateva zile, i-am extras de cateva ori pe zi cu aspiratorul si i-a trecut.
Nefiind bolnavioara pana acum, eu nu prea stiu cum sa reactionez.
Am vorbit cu dr noastra de familie si ne-a recomandat Olynth HA 0,05%, cu acid hialuronic.
Dar acesta este pt copii peste 2 ani si din cat am citit este pt nas infundat, ori, ei nu i se infunda, sau, cel putin, mie nu mi se pare.
Poate noaptea, pentru ca pare sa nu respire prea bine, nu doarme bine, se ineaca si plange.
Nu vreau sa trec peste recomandarea medicului, dar nu mi-ar strica niste sfaturi de la cele care au trecut prin asa ceva.
Pentru tuse ne-a recomandat Eurespal sirop.

Multumesc anticipat

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

pentru nasuc infundat sunt anumite uleiuri aromate speciale cu care stropesti asternutul si chiar hainutele copilasului si i se desfunda caile respiratorii,nu trebuie neaparat sa chinui copilul punandu-i picaturi in nas,la noi a functionat totdeauna si nu am apelat la picaturi pana acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Nasul nu e doar infundat, poate e infundat noaptea, dar in rest ii curge foarte tare si tuseste.
Colac peste pupaza, cred ca ii iese o maseluta, ceva... Azi-noapte mi s-a zvarcolit de durere pana pe la 2 noaptea, nu mai stiam ce sa-i fac...
am bombardat-o cu doctorii...stiu ca nu e bine, dar efectiv nu mai stiam ce sa-i fac....i-am dat si tratamentul prescris de dr pt raceala(Eurespal si Olynth) si i-am dat si pt dureri de dintisori(gel de dinti, nurofen si supozitor).

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Cand STEFAN era foarte tare infunfat in nas(deci nu mergeau uleirile aromate,spray-ul cu apa de sar,cici atat serul fiziologic)ii puneam oltynth pentru 2-6 ani,insa desfaceam sticluta si il combinam cu ser fiziologic(asa ne-a invatat dr. pediatru).Jumate olynth,jumate ser fiziologic.Ii puneam doar la culcare sa poata dormi linistit.Seara ii dadeam si KETOF ca sa nu mai tuseasca si sa doarma bine(tot asa cand tusea rau)

Sa va faceti bine repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Dar exista picaturi pt nas si pt copii mai mici de 2 ani. Nu stiu de ce medicul tau nu a apelat la ele.
Noua pana in 2 ani....pana in 3 ani chiar, ne-a fost recomandat mereu VIBROCIL, abia acum, la 3 ani si 7 luni medicul ne-a recomandat acest Olynth 2-6 ani.
Noua ne-a fost de mare ajutor Vibrocilul, a reactionat f bine la el. Si la fel, fetita mea nu a avut niciodata nasul infundat, cu extrem de curgator, si noaptea se ineca f tare cu mucisorii care ii curgeau in gat.

Acum, evident, nu trebuie sa ii dai ce am zis eu, ti-am povestit experienta noastra.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

In primul rand multa sanatate!
Eu as fi sunat medicul de familie sau as fi mers cu Olynthul la el, i-as fi spus sau i-as fi aratat ce scrie in prospect si i-as fi reamintit ca fetita are 1 an si un pic, n-a implinit inca 2.
Poate fi un medic foarte bun, nu contest, dar nici tu nu cred ca esti cu inima impacata cu situatia, eu n-as fi, as vrea lamuriri. Acum rau nu i-a fost, probabil ca nici n-o sa-i fie, dar exista intotdeauna un risc atunci cand nu se respecta prospectul. Si exista si alte picaturi/sprayuri pentru nas pentru copii si mai mici, nu-mi vine in minte nici un nume acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

In primul rand multa sanatate!
Eu as fi sunat medicul de familie sau as fi mers cu Olynthul la el, i-as fi spus sau i-as fi aratat ce scrie in prospect si i-as fi reamintit ca fetita are 1 an si un pic, n-a implinit inca 2.
Poate fi un medic foarte bun, nu contest, dar nici tu nu cred ca esti cu inima impacata cu situatia, eu n-as fi, as vrea lamuriri. Acum rau nu i-a fost, probabil ca nici n-o sa-i fie, dar exista intotdeauna un risc atunci cand nu se respecta prospectul. Si exista si alte picaturi/sprayuri pentru nas pentru copii si mai mici, nu-mi vine in minte nici un nume acum.


Cristina,multumesc, dr noastra ne-a mai recomandat diverse produse farmaceutice peste 2 ani.
De exemplu, Fenistil, pentru intepaturi de insecte. Eva avea jumatate de an si ea tot ni l-a recomandat.
Dr noastra nu e medic pediatru, din pacate, am totcautat un medic pediatru, dar toti sunt f ocupati si nu mai iau copii
Iar la policlinica daca ma duc cu ea, immi cere sa renunt la medicul de familie, ca s-o ia in evidenta acolo, iar la medicul de familie nu pot renunta...ca e prietena de familie.
Si in plus, la pediatrul de la policlinica nu pot suna chiar oricand, dar la medicul nostru, pot suna la orice ora. Nu noaptea la 2, cum am patiti-o azinoapte, dar oricum...

Pana acum, eva nefiind bolnava, nu am avut probleme de acest gen, dar acum sunt chiar intr-o situatie destul de nasoala, pt ca am nevoie de niste recomandari medicale, pe care pot sa pun baza.

Si normal ca, daca voi gasi un pediatru pe care sa ma pot baza, o sa renunt, cel putin pt Eva, la med de familie, pentru ca, pana la urma, sanatatea ei este pe primul loc si apoi prietenia noastra.

Evident, ca parerile si sfaturile voastre sunt binevenite si tin cont si de ele, pentru ca si ele au fost recomandate de medici, pana la urma.

Uite, aseara, de exemplu, eram panicata si nu stiam ce sa fac, daca pot sa combin tratamentul pentru raceala cu cel pentru eruptie. Pana la urma i le-am dat pe amandoua, in disperare de cauza.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb ralukutza

Dar exista picaturi pt nas si pt copii mai mici de 2 ani. Nu stiu de ce medicul tau nu a apelat la ele.
Noua pana in 2 ani....pana in 3 ani chiar, ne-a fost recomandat mereu VIBROCIL, abia acum, la 3 ani si 7 luni medicul ne-a recomandat acest Olynth 2-6 ani.
Noua ne-a fost de mare ajutor Vibrocilul, a reactionat f bine la el. Si la fel, fetita mea nu a avut niciodata nasul infundat, cu extrem de curgator, si noaptea se ineca f tare cu mucisorii care ii curgeau in gat.

Acum, evident, nu trebuie sa ii dai ce am zis eu, ti-am povestit experienta noastra.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)


Multumesc frumos
O sa intreb dr noastra ce parere are de vibrocil si o sa intreb si la farmacie.

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi nu prea am facut mare lucru cu Vibrocil, tin minte ca Cristi avea sub 2 ani (cam 1 ani si 10 luni) cand am trecut pe Olynth

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Dar, din experientele voastre, e ok daca combin cele doua tratamente? Unul pentru raceala si celalalt pt eruptie?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Uleiurile alea nu ajuta deloc la desfundarea nasului. Mai rau e sa lasi copilul sa nu respire decat sa nu ii pui picaturi de nas.

Eu i-am dat picaturi Olynth ( pe vremea aceea nu era Olynth Ha) doar cand avea nasul infundat, pt a putea dormi. Eu stiu cum e sa nu respiri bine, si nu am vrut sa se chinuie. In orice caz, nu se dau asemenea picaturi pt ca curge nasul. Daca nu are nasul infundat, nu e nevoie sa ii dai. Olynth HA e chiar mai bun decat Olynth-ul simplu.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.valentina-sydneyseer.com/messages_2010.htm" target="_blank">2010 messages




Mergi la inceput