FIV la Sibiu (9)

FIV la Sibiu (9) | Autor: bytzi

Link direct la acest mesaj


Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu







cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8




Polisano Sibiu

date de contact:

-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
- www.clinicapolisano.ro
- E- mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:
-prima consultatie 80 ron
-FIV z1-3 -6.798 ron
-FIV z4-5 -7.662 ron
-ICSI z1-3 -8.078 ron
-ICSI z4-5 -8.942 ron
-IA 1.060 ron
-IA donator 1.920 ron
-ET dupa dezghetare 1.280 ron
preturile nu includ medicatia si analizele necesare

alte informatii:

FIV:
-Embriotransferul se face in 2, 3, 5 zile de la punctie in functie de numarul si calitatea embrionilor
- Pentru inhibare se folosesc contraceptive orale sau Diphereline
- Stimularea se face fie cu HMG, fie cu FSH recombinant +/-
orgalutron-antagonist in functie de tipul de prolactina (1mg subcutanat)
- Schemele de tratament se stabilesc in functie de tipul de patologie
- AH nu creste rata de fertilitate si succes, se face daca este nevoie
- Transferul se poate face in faza de blastocist

IA:
-In cazul IA se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 8,10 si 12 dupa caz cand se da si pregnylul.Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.


-Si pt cei interesati ai caror soti sufera de infertilitate masculina, lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx




Analize necesare :

Pt fiv :
Lista de analize Polisano Sibiu

Analize pt doamna
1.Analize generale
grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR
2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:
Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH ,Testosteron(dar dr cind mi-a dat lista testosteronul a zis sa nu-l mai fac)
3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma

Analize pt sot/partener:
-Spermograma
-Spermocultura

Analize pt ambii parteneri:
-VDRL
-Serologie HIV
-Atg HBs
-Atc anti-VHC
(pt cele care fac cu donator, pt sot nu e nevoie de nici o analiza)




necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG,Rubeola
-histeroscopie


Pt inseminare:
1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:
-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH
2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma
3.Histerosalpingografie(HSG)




link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs&feature=related" target="_blank">Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)





Aspirante


yarrina, 27 de ani, sotul azoospermie + FSH 32 fara sanse de reusita la biopsie, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, urmeaza primul FIV care va fi si reusit!
bytzi,33ani,azoospermie,eu: operatie laparo in 2006 pt chisturi endometriozice in urma careia' m-am pricopisit 'cu un FSH 20 , 6 IA nereusite din care 2 cu dr Ispasoiu,laparo in 2009 pt verificarea trompelor,Fiv intrerupt din lipsa de foliculi cu dr Ispasoiu
Anelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.La sfarsitul lunii avem prima intrevedere.
Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe st⮧a un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am ercat cu stimulare, dar fara raspuns... Deci ne indreptam si noi spre Fiv cu dr Mutuliga.
persi, 26 de ani,trei extauterine,urmeaza fiv cu dr Chicea.
Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA DR Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74;urmeaza fiv cu dr Chicea.
misspii/maria, endometrioza,ovar dreapta 25%, uter mic,sotul super.Dar momentan mai sunt sub tratament - fac 6 injectii de diphereline si dupa aceea ...dr Mutuliga.
simonete,39 ani,azoospermie,acu'2 ani,fix in timpul asta , in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ( n-am terminat de facut analizele),4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu
monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) si sunt in faza cu analizele ptr fiv, cu dr Ispasoiu
Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpingx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV 20.02.2010 Doc. Ispasoiu, Polisano, nereusit. In prezent hidrosalpinxul s-a refacut, ma pregatesc pentru FET mai 2010. In luna mai raman insarcinata!
hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila, ma pregatesc pentru IA cu dr. Ispasoiu.
alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, in pregatire FIV dr. Ispasoiu.
rodicutza32,azoospermie,1IA cu dr Chicea ,nereusita.
anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,urmeaza prima consultatie cu dr Ispasoiu in vederea fiv-ului.
gabri-ela,azoospermie,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,in pregatire FIV cu dr Ispasoiu
llary,oligospermie, 3IA cu dr Ispasoiu,nereusite
gabi ducu,dr Chicea
dordemunte,dr Ispasoiu
bonsai
daria08,dr Chicea
daria76,dr Ispasoiu
Cristina 12,oligospermie,dr....
ciuripica,dr Ispasoiu,IUI



Gravidutze si mamici
Cele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi

iuca,34 ani,1IA CFR cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.
diana 77,fiv cu dr Ispasoiu august2008,reusit.
Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu.
danaisa20,32ani,azoospermie,dupa 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) si 1 FIV nereusit cu dr Ispasoiu , am reusit la FET,cu dr Ispasoiu.





lista ramine deschisa pt completare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

sa va poarte noroc

HRISTOS A INVIAT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Adevarat a Inviat!!
Te-am visat aseara iubita ca m-ai sunat sa-ti recomand o destinatie de vacanta ca vrei sa fugi un pic departe de toate si sa te relaxezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Adevarat a Inviat!
Yarrina nu te speria de cosuri! SI eu am avut aceeasi pb si a continuat si dupa ce am aflat ca sunt insarcinata! LA unele femei insarcinate apare si aceasta problema, din cauza dereglerilor hormonale... eu inca mai am ceva urme, dar sper ca in curand sa ma ...curat oricum progesteronul se ia pana in saptamna 12 in doza respectiva, apoi incepe sa scada doza! Asta sa fie problema ta!
Camryana nu dispera, la multe femei simptomele de inceput de sarcina se aseamana cu cele premenstruale! Eu am avut astfel de dureri desi CM intarziase deja cu 3 zile! Pastreaza-ti increderea!




danaisa20 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

bytzi sper sa fie cu noroc ptr toate fetele .....asteptam vesti si de la tine..ce ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camrynna spune:

Succes Yarrina , sarcina usoara Danaisa .
Am facut ET pe 29 , am facut febra NUMAI din acea zi ( desi luam progesteron de 2 zile , + Pregnyl ) , in fiecare zi ma trezesc cu temperatura , am sanii foarte durerosi .....si zona ..aceea ( pelvina , cam indreptul uterului ) mai..''bronzata '' cand eu sunt alba alba la piele ...
Nu e problema ca embrionii sunt de ziua 3 , ci ca erau micutzi , si se dezvoltau lent ..

Danaisa , pe mine inainte de CM ma doare cu tot cu solduri , fese , coapse ,nu doar burta , in sarcina se poate sa doara si aceste regiuni ?
M-a durut burta ca la CM in primele 3 zile de la transfer si am dormit muuult atunci ..acuma NU mai am somnolentza aceea ...
Yarrina unde sa scriu 10 mesaje ??????tot aici ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

da iubita tot aici scriele repede ca sa te vedem in timp real;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camrynna spune:

salut , dureri groaznice in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Danaisa tu in ce zi ai facut beta? Si ai facut si progesteronul atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata si Hristos a inviat!

Am revenit si eu din plimbareala si vad ca ati fost harnice si de Paste si ati umplut ceva pagini.
Multa bafta fetelor in focuri:Yarrina, Camryana
Yarrina, dau mingiutele din picioare?Cand faci beta, duminica?

O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Ma doare burta deci nu cred ca voi apuca....

Mergi la inceput