puzzle

puzzle | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

buna, vin cu o intrebare intrebatoare pentru voi, cum i-ati invatat pe micuti sa faca puzzle.Adica primele prezentari, cum l-ati facut sa priceapa ca acea gramada de pe covor se transforma intr-o imagine, doar daca el vrea sa caute sa combine piesele cum e pe desen.
Cu toate ca mai am un copil mai mare, cu care am alte dificultati, rezolvarea puzzlelului a venit fara ca eu sa fac ceva, probabil a vazut la altcineva cum se face, cert e ca stia ce si cum sa caute si facea indiferent de numarul pieselor.Dar acum cu al doilea, care prinde orice din zbor, stie si programul unde lucreaza taicasu pe calculator, nu stiu cum sa-l invat sa faca puzzle.Are 2 ani jumate si are destule de la fratele lui.Cel mare i-a aratat cum se face, le-a facut in fata lui, dar cand sa faca ceva asta mic, le pune acolo pe toate, nu-i ies si le lasa.As vrea sa-i pot dezvolta si lui placerea pentru aceste jocuri, foarte frumoase, dar nu am ideie, cum sa-l captivez.Daca stiti o metoda va sunt recunoscatoare.Noi suntem in punctu in care, dupa ce le pune asa alandala pe tablita , incepe sa le faca avioane prin camera , de strang o saptamana piese de peste tot, am gasit si pe tablou, deci mie si putin asa sa le scot, dar trebuie sa e vremea lor.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Poate nu il atrage inca sau nu il va atrage.Fiecare este diferit.Baietelul meu are aproape 3 ani si tot asa nu ii place sau nu are rabdare sa faca acest joc.Noi facem acasa iar el abia asteapta sa ni le stice si sa arunce cu ele.Poti incerca ceva mai simplu pentru el,ceva din2-3 piese mari si poate asa prinde gustul.
Stefan adora jocul mama si puiul si a cui este casa sau coada.Sunt din 2 cartonase formate si sunt un fel de puzzle,doar pentru ca se imbina.Ma gandesc ca usor, usor o sa-i placa.Deocamdata nu poate sta intr-un loc mai mult de 5 minute(exceptie desenele animate-thomas)
Totusi cred ca la aceasta varsta nu ii cracterizeaza rabdarea,desi stiu copii care pot face acst joc.
Sfatul meu este sa nu insisti,io asa fac,sa-l lasi sa descopere el jocul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Probabil ca inca nu are rabdare pentru puzzle. Copilul meu pe la 3 ani a inceput si ii place tare mult. Primul puzzle a fost cu Fifi, am cumparat o cutie cu 10 puzzle-uri de diverse dificultati (din 6 bucati, din 8, din 12 si din 15). Dat fiind ca stia despre Fifi si ii placea f mult, i-am aratat ca, daca aranjez cum trebuie piesele, iese o poza f frumoasa cu personajele preferate. I-a placut ideea cred, si a incercat si el. Ii spuneam cam asa: eu-"Ce-i asta, Denis" el-"capul lui Fifi" eu-"Hai sa vedem unde mai gasim o bucatica din capul lui Fifi" etc. Cam asa s-a prins cum merge treaba. Are un talent natural, se intampla sa nu observ eu unde se potriveste o piesa si el sa vada imediat. Vezi ce personaje preferate are si incepeti cu asa-ceva. Daca acum nu merge, mai lasa-l putin, si incerci iar peste ceva timp.
si Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La inceput ii dadeam eu o piesa in mana si ii aratam unde trebuie sa o puna. Si tot mereu vorbeam cu el: "aici am iarba cu flori, unde mai gasesc flori? piesa asta are un picior, hai sa o punem langa celalalt picior din poza".
Dar e posibil sa nu fie atras cel mic inca, eu as mai lasa sa treaca vreo doua saptamani si as incerca iar... ca la diversificare



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Roxy ,
aici la noi gasesti niste puzzle-uri de la Educa, din cate 2-3-4-6 piese, cu fructe, animale, in cutii separate.
Poti incepe cu acelea, sigur gasesti si la voi in Germania ceva asemanator, cu piese putine la inceput.
Razvan asa a inceput (la terapie), acum insa nu mai este foarte atras, nici nu-l pot condamna, normal.
Sfaturile de mai sus ale fetelor sunt si ele foarte bune.
Si mai exista posibilitatea ca pur si simplu sa nu fie atras, sau chiar sa nu le "vada", dimensional vorbind.
Important este sa nu faceti din asta o corvoada, neaparat.
Mult succes !

Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Noi facem puzzle impreuna. Rar, si doar daca e vreunul nou si cu vreo tema care-l pasioneaza (hm..Thomas) face singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Trebuie inceput cu imagini care sunt mari si in care recunoaste obiecte, animale.
Isabella are niste puzzles cu animale de casa sau salbatice. Ea stie deja animalele. Si eu o ghidez dupa animal si culori, gen "Hai sa facem leul, uite este galben cu coama rosie si ii lipseste capul. Hai sa-i cautam capul". Ajuta foarte mult daca piesele sunt mari, in felul asta un copil poate sa realizeze ce liseste din imagine.
Nu toti copii iubesc genul asta de joc, insa daca zici ca incearca sa potriveasca piesele atunci poate ca trebuie doar ghidat sa inteleaga ce trebuie sa faca.
Isabella dupa cateva incercari cu mama sau tata langa ea acuma poate sa le puna singurica. Se va plictisi in curand si va trebui sa-i iau unul nou, dar a prins ideea.

Madalina
mami de Isabella Andreea si 8+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Noi am inceput cu cele de 6 bucati,cu imagini din povesti frumos colorate,tot in jur de doi ani.Daca-s prea multe bucati se descurajeaza ca nu ii iese defel si normal ca nu mai are chef de ele ... Si daca nu se descurca inca trebuie incercat iar peste o luna-doua,poate e prea devreme.Ca metoda ... eu am invatat-o sa le faca incepand cu marginile si sa se orienteze dupa culori,dar ea si-acum cand face puzzle si de-o suta de bucati,tot cum vrea ea face - adica din centru incepe si cu imaginea/fetele personajelor.Asa ca isi fabrica ei singuri metodele,doar cheful de asa ceva sa le vina.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

multumesc mult pentru indrumari si idei , sunteti nemaipomenite.
Va doresc la toate sarbatori de Paste fericite alaturi de cei dragi si tot ce doriti sa va aduca iepurasu .
Asteryaro , ma bucur ca ne reintalnim la mesaje, am scris acest subiect , tocmai pentru ca avand probleme cu baiatul cel mare care la 3 ani nu putea construi din 3 piese un corp omenesc, adica daca avea un cap, corp si picioare erau mari sanse sa puna capu , picioarele si corpul unele sub altele, in ordinea asta, nu cum e normal.Si am muncit mult sa inteleaga de ce si atunci cand faci ceva trebuie sa faci cum e in realitate si sa asezi acolo unde trebuie.Nu mai vorbesc de descrierea unui obiect doar spunandu-l ,nu si vazandu-l , deja vorbeam singura.
Asa ca acum cu cel de al doilea, care le prinde din zbor absolut orice, doar sa vada ca faci ceva, nu sa mai si ii arati, eram mai relaxata, dar cand am vazut ca nu intelege de ce trebuie sa pui piesele asa cum zic eu, iar beculetu de alerta care sta mereu pe pozitia receptie , a inceput sa palpaie.Cu toate ca acum chiar nu e cazul, poate e intradevar prea devreme, dar atunci de ce-l intereseaza planete si Google Earth , stie sa-l foloseasca singur, si un amarat de puzzle , inafara sa-l arunce in sus ca sa zboare nu vrea
El face corpu omenesc din bucati, perfect, chiar cu chichite, se recunoaste in toate pozele , inclusiv pe unde a fost, ceea ce la cel mare era un vis la varsta lui mai ales.
De aceea am intrat in panica si cine a trecut prin ce am trecut eu intelege.
Poate am exagerat si eu, l-am considerat prea mare, si i-am dat puzzle din 16 piese, am sa incerc cu cele simple din 4 piese, poate asa merge, dar e prea simplu pentru el, eu urmaream sa inteleaga cum sa le aseze sa ii iasa un tablou , dar probabil 16 piese sunt prea multe pentru inceput.
Daca vreti mai scrieti din experienta voastra , asa mai invatam si noi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Cred ca 16 piese din prima inseamna mult.

Nici domnia sa copilul nostru nu avea nici o treaba cu puzzle pur si simplu nu avea rabdare. I-am cumparat puzzles din lemn (ca sa nu se indoaie pe la colturi) cu figuri dintr-o singura bucata si nu avea rabdare sa le faca. Dadea cu ele de pamant sau le zburatacea prin camera. Dar la un moment dat a venit mama mea pe la noi si a stat o saptamna. In acea saptamana, cu rabdare si foarte multa liniste din partea ei a inceput si fi-miu sa le aseze. Lui ii placeau si ii plac in continuare tot ce are roti. Asa ca i-a lipit o poza mare cu o masina de o bucata de carton gros pe care apoi a taiat-o in 2 dar nu drept ci un pic ca un dreptunghi ca sa poata incastra usor jumatatile. Era o masina rooosie. I-a placut la nebunie. Apoi i-a decupat/taiat rotile si s-a facut un puzzle din 4 bucati. . Acesta a fost declic-ul lui. Cred ca pur si simplu a inteles imaginea respectiva, era ceva familiar pe care il putea aprecia si cu ochii inchisi. Si de aici alte puzzles din lemn cu 2-3-4 piese. Bineinteles ca alegeam sa fie cu roti. Dar apoi si-a extins aria la imagini din povesti, animale etc.

Poate ii gasesti sau faci cu imagini de care el este atras. Globul pamantesc din 2 imagini: globul si chenarul. Ca un tablou. Cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Poate chiar nu este atras de puzzle-uri.
La noi. Fetita a inceput sa faca puzzle cam in jur de 3 ani. Inainte nu voia, nu o interesau. Dar si dupa 3 ani, cand s-a prins ce si cum, prefera sa le faca cu altcineva, niciodata singura. Baiatul, a inceput sa faca puzzle-uri chiar inainte de 2 ani. Dupa 2 ani facea unele simplute singur. Apoi am trecut la unele complicate rau pe care le facem impreuna.
Acum realizez ca amandoi au avut anumite preferinte: un puzzle preferat care le-a deschis apetitul pentru asa ceva si pe care il tot repetau la nesfarsit o perioada (fii-miu se trezea noaptea si cerea Noe: un puzzle de lemn cu animale si cu vreo 30 de piese. il linistea). POate trebuie sa-i gasesti unul care sa-i placa si pe care sa-l vada intai ca imagine intreaga, apoi descompus si recompus. Doar ca trebuie sa fie interesat!


www.dropshots.com/dochia" target="_blank">poze1
poze2

Mergi la inceput