Sechele de rahitism

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Fetita mea s-a luptat si ea cu rahitismul. Desi ii dadeam calciu si vigantol, in cantitati din ce in ce mai mari (medicul mi-a prescris ultima oara 10 picaturi vigantol/zi) nu-i trecea rahitismul asta de tot. M-am speriat de atatea picaturi de vigantol, si-am hotarat sa trec pe ulei de peste. Semnele rahitismului au disparut usor usor...ne-a ajutat si venirea primaverii cei drept.

Mi-a explicat un biochimist cum ca analizele de calciu la copii nu prea sunt relevante din motiv ca acestia consuma lapte. In mod normal o analiza corecta trebuie facuta dupa ce pacientul nu consuma lapte si produse lactate cel putin o saptamana, ceea ce la copii asa mici este imposibil. Ionii de calciu din lapte circula si ei prin sange dar de fapt ei nu sunt fixati in organism, si nu apartin organismului... (ceva in genul asta a fost explicatia)

Stie cineva daca prin consumul de ulei de peste este pericolul supradozarii vitaminei D3?? Nu luam suplimente alimentare/medicamente care contin vitamina D3 de sinteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Si eu am trecut pe ulei de peste de la un an si 4 luni dar i-am dat doar 2,5 ml pe zi, mi-a fost frica sa-i dau mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana83

Si eu am trecut pe ulei de peste de la un an si 4 luni dar i-am dat doar 2,5 ml pe zi, mi-a fost frica sa-i dau mai mult.


Ulei de peste plus vigantol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Citat:
citat din mesajul lui liliana83

Si eu am trecut pe ulei de peste de la un an si 4 luni dar i-am dat doar 2,5 ml pe zi, mi-a fost frica sa-i dau mai mult.


Ulei de peste plus vigantol?

KHRISU mamik de baietel si fetita

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott


Nu, doar ulei de peste.Mi-a fost frica sa-i mai dau si vigantol.Dar am cerut parerea unui medic de pe un site de specialitate(nu stiu daca am voie sa-i dau numele) care mi-a zis ca 3 pic de vigantol nu sunt deloc mult si nu trateaza un eventual rahitism ... deci cred ca ar merge si o pic de vigantol cu uleiulde peste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna.
Am si eu o intrebare pt voi.
Am un baietel de 10 luni care nu se ridica inca in picioare. Dr. pediatra ne-a spus la 6 luni ca are semne de rahitism (pana atunci nu ne-a zis nimic), am fost si la un ortoped care ne-a zis ca 3 pic de vigantol pe zi sunt suficiente si ca sa nu ne facem probleme cu rahitismul si sa nu-l punem pe bebe in pcioare inainte ca el sa se ridice singur.
Eu ma intreb daca din cauza rahitismului nu se ridica copilul in picioare.
Sunt de ajuns oare cele 3 pic. de vigantol pe zi si calciu cite 5ml/ zi timp de 5 zile pe luna, o data la 2 luni?



Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Buna.
Am si eu o intrebare pt voi.
Am un baietel de 10 luni care nu se ridica inca in picioare. Dr. pediatra ne-a spus la 6 luni ca are semne de rahitism (pana atunci nu ne-a zis nimic), am fost si la un ortoped care ne-a zis ca 3 pic de vigantol pe zi sunt suficiente si ca sa nu ne facem probleme cu rahitismul si sa nu-l punem pe bebe in pcioare inainte ca el sa se ridice singur.
Eu ma intreb daca din cauza rahitismului nu se ridica copilul in picioare.
Sunt de ajuns oare cele 3 pic. de vigantol pe zi si calciu cite 5ml/ zi timp de 5 zile pe luna, o data la 2 luni?



Vlad Stefan 04.06.2009


Noi am facut analize medicale si rahitismul a iesit si in sange, inafara semnelor deja vizibile. Calciu i-a iesit bun, iar vigantolul l-a inlocuit cu vigantoletten care nu se degradeaza de la soare/lumina. Ati facut analizele de sange?
Radu a mers de-a busilea la 10 luni, s-a ridicat in picioare de la 11 luni desi facem kinetoterapie de la 7 luni. Desi are aproape 1 an, nu avem decat 3 dintisori.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Buna.
Am si eu o intrebare pt voi.
Am un baietel de 10 luni care nu se ridica inca in picioare. Dr. pediatra ne-a spus la 6 luni ca are semne de rahitism (pana atunci nu ne-a zis nimic), am fost si la un ortoped care ne-a zis ca 3 pic de vigantol pe zi sunt suficiente si ca sa nu ne facem probleme cu rahitismul si sa nu-l punem pe bebe in pcioare inainte ca el sa se ridice singur.
Eu ma intreb daca din cauza rahitismului nu se ridica copilul in picioare.
Sunt de ajuns oare cele 3 pic. de vigantol pe zi si calciu cite 5ml/ zi timp de 5 zile pe luna, o data la 2 luni?



Vlad Stefan 04.06.2009

Nu cred neaparat ca nu se ridica din cauza ahitismului ... poate e el mai "lenes", copilul meu a avut semne clare de rahitism , era f slabut , dar la 7,5 luni s-a ridcat singur in picioare iar la 10 luni mergea deja singur tinut doar de-o manuta.In schimb am o prietena a caurui baietel nu avea rahitism , era dezvoltat f bine, si la fel ca baietelul tau la 10 luni abia a inceput sa faca primii pasi , dar a recuperat f bine. Si dintii tot la fel i-au aparut tarziu , primul la 10 luni , dar acum are mai multi ca baietelul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

aveti grija totusi cand dati vigantolul, in combinatii sau simplu, faceti intai analiza de sange speciala pentru vitamina D, pentru ca sa stie doctorul cat ii prescrie.E foarte periculoasa supradozajul, am mai spus, nu se elimina din organism chiar si 5 ani ...si da progleme grave.Nu e de joaca, ca hai o picatura in plus nu strica...ba strica foarte mult, mai ales la niste copii mici.Eu de exemplu am facut analizele de sange, si mi-a iesit deficit mare de vitamina D, si am de luat 2 sticlute de vitamina d cate 2 picaturi pe zi , si cica voi avea depozit in tesutul adipos pentru 5 ani de ziel...deci ...si in oplus trebuie sa iau clciu , pentru ca e si el la limita si sa nu ia vigantolul din oase calciu pentru a-l face bun pe cel din sange...asa ca intai analize si apoi dozajul .

Mergi la inceput