supa de galusti?

supa de galusti? | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

vreau si eu sa fac supa de galusti pt al meu sot ca ma tot bate la cap Cum se face?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

poti face o supa de pui sau vita cu galuste sau supa de rosii si sa-i faci galuste...
oare despre aceste supe sa fie vorba sau este alta?

Ingrediente:

1 pui mare de tara

2 cepe,

4 morcovi,

3ardei grasi,

1 buc telina,

1 pastarnac

Mod de preparare

se taie puiul in bucati, se spala bine si se pune la fiert in putina apa se lasa sa fiarba cateva minute se arunca apa si se pune la fiert in alta apa curata

impreuna cu legumele curatate..poate sa mai faca spuma, se aduna cu spumiera si se lasa sa fiarba,

cand sunt fierte si carne si legumele se strecoara supa se pune din nou la fiert se taie 1-2 morcovi rondele si se pun in supa(restul zarzavatului nu se foloseste)

se pun galustile si patrunjel verde.

Ingrediente galuste:

4 oua , 4 linguri de ulei gris pus in ploaie pana se ingroasa compozitita ca osmantana

Se iau cu lingurita si se pun in apa care fierbe la foc mic, se acopera partial si din cand in cand se stropesc cu apa rece cand sunt fierte se pun in supa si se mai fierb 2-3 min in zeama de supa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Monica, cred ca asta e reteta, ca asa pare : supa de aia clara cu galusti. O sa incerc.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

eu fierb galustile in supa...la foc mic. si sa nu pui sare in compozitia pt galusti ca se intaresc!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

monica, cate galuste iti ies din 4 oua ??!! mai ales puse cu lingurita...eu fac dintr-un ou doar 10 galuste frumusele (cu lingurita) la o oala de 3l supa.

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet

poti face o supa de pui sau vita cu galuste sau supa de rosii si sa-i faci galuste...
oare despre aceste supe sa fie vorba sau este alta?

Ingrediente:

1 pui mare de tara

2 cepe,

4 morcovi,

3ardei grasi,

1 buc telina,

1 pastarnac

Mod de preparare

se taie puiul in bucati, se spala bine si se pune la fiert in putina apa se lasa sa fiarba cateva minute se arunca apa si se pune la fiert in alta apa curata

impreuna cu legumele curatate..poate sa mai faca spuma, se aduna cu spumiera si se lasa sa fiarba,

cand sunt fierte si carne si legumele se strecoara supa se pune din nou la fiert se taie 1-2 morcovi rondele si se pun in supa(restul zarzavatului nu se foloseste)

se pun galustile si patrunjel verde.

Ingrediente galuste:

4 oua , 4 linguri de ulei gris pus in ploaie pana se ingroasa compozitita ca osmantana

Se iau cu lingurita si se pun in apa care fierbe la foc mic, se acopera partial si din cand in cand se stropesc cu apa rece cand sunt fierte se pun in supa si se mai fierb 2-3 min in zeama de supa

Monica-Elizabet

Retete in imagini




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Eu in galuste adaug un pic de bicarbonat. Si fac doar din 2 oua. Gris pun dupa ochi dar mai putin la inceput, ca el dupa vreo cateva minute se umfla. Daca mai trebuie dupa, mai pun. Galustele vor fi foarte fragede si pentru reusita, prima se incearca in alta oala, ca sa nu se rupa in oala de supa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

manon, ies multicele, n-am stat niciodata sa le numar dar ai mei vor cate 3 galuste mari in supa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Si eu fierb galustele direct in supa, mi se par mai gustoase. Fac din 2 oua, cam o lingura de ulei si gris. Pun putina sare mereu si ies f pufoase, n-am avut probleme niciodata.
E mai greu la inceput, pana te prinzi care e consistenta ideala, astfel incat sa nu se imprastie la fiert, dar nici sa nu se intareasca.
Dupa ce se face compozitia, trebuie pusa in scurt timp in apa/supa, pt ca se umfla grisul si ies tari galustele.

Spor la treaba!

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

fa-le din doua oua, pune-le cu lingura (nu foarte incarcata) si le va ajunge o galusca. pai pana pun cu lingurita galuste din patru oua...(e doar un sfat prietenesc de la o mamica cu timp putin, ca majoritatea dintre noi, dar cu dorinta de a multumi pe toata lumea).

Citat:
citat din mesajul lui monica-elizabet

manon, ies multicele, n-am stat niciodata sa le numar dar ai mei vor cate 3 galuste mari in supa

Monica-Elizabet

Retete in imagini




Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

eseea, eu ti-as dezvalui reteta mea proprie:
eu sunt mai econoama, din fire.....poate nu iti va placea reteta.
nici tie, nici altora. s-ar putea sa fiu pusa la zid!
- 4 portii la o masa.
la o oala de 4 l aprox de supa, dar, normal ar trebui cam 5 l lichid, pt a fierbe si galustile in el.eu asa fac.
1-2 pulpe de pui, 2 morcovi, o ceapa+ ce legume mai doresti tu.
operatiile le stii.

galustile:
2 oua, se bat!
praf de sare
la un ou - 4 linguri de gris
lasi sa stea amestecul cam 1/2 ora

cand fierbe supa in clocot,
se pun galustile,pe rand, in supa,
cu o lingurita inmuiata in supa fierbinte.
lasi sa dea in clocot 3-5 min, si acoperi cu capac.
le lasi sa stea. cam 15-30 min.
sper sa te descurci, si sa iti iasa supa buna!

Mergi la inceput