Politica forumului Sunt in Panica

Politica forumului Sunt in Panica | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Acest forum este pentru situatiile in care cineva are nevoie de un raspuns urgent in urmatoarele 24 de ore.

AJUTATI! caci poate si voi o sa aveti nevoie candva de un raspuns rapid!
Va rugam sa fiti mai receptivi(e) la mesajele de pe acest forum si sa raspundeti rapid cand cineva este in panica.

Cum functioneaza?


De ce acest forum?
pentru ca aici sunt foarte multi oameni care pot sa dea o mana de ajutor atunci cand cineva este in panica sau are nevoie de un ajutor urgent.

Ce fel de subiecte?
Subiectele pot fi diverse. Exemple:
"sunt in Grecia si mi-au furat bagajele. Stie cineva numarul de la ambasada?"
"mi s-a spart o teava: de urgenta instalator"
"caut de urgenta medicamentul X"
"mi-am pierdut cainele in zona Obor acum 10 minute"
"bebelusul meu are febra 41! Niciodata nu a avut febra asa de mare. ce ma fac?"
, s.a.m.d.

Subiecte de evitat:
- "caut o firma de gradinarit" Nu este bun pentru ca: nu exista urgenta
- "ajutati un copil bolnav de ..." Nu este bun pentru ca este un subiect umanitar care trebuie pus la forumul umanitar


Dupa 24 de ore, subiectele se inchid, se muta la alte forumuri sau in situatii deosebite se lasa sa curga cateva zile.

Moderare la sange

Moderatorii vor fi foarte stricti la acest forum si vor modera la sange fara explicatii suplimentare. De ce? Pentru ca este important ca acest forum sa ramana curat, simplu ca sa-si atinga scopul. Off-topicurile nu au ce cauta aici!

Va rugam
- sa puneti mesaje scurte ca sa nu piarda lumea timpul citindu-le (ca doar este urgenta :))
- sa puneti raspunsuri scurte si la obiect.
- nu raspundeti numai din dorinta de a raspunde. Ganditi-va inainte daca mesajul vostru chiar poate ajuta persoana respectiva.


Atentie: Nici un mesaj nu va fi considerat stupid. Daca pentru cineva o urgenta nu pare o urgenta va rog sa nu generalizati si sa tratati membrii si problemele lor cu mult respect.

Exemplu: "astazi vine soacra in vizita si nu stiu ce sa gatesc" poate fi considerata o urgenta pentru persoana in cauza si poate fi considerat penibil pentru o membra care este bucatareasa de exceptie.

Moderatorii au dreptul sa fie subiectivi! Cu riscurile de riguare, moderatorii pot sterge sau muta topicuri daca ei considera ca nu se incadreaza in tematica acestui forum.

ATENTIE: Acest forum NU ESTE pentru mesaje umanitare decat daca este vorba de o urgenta cu rezolvare in maxim 24 de ore! Pentru alte mesaje umanitare avem un forum separat.