Ce naiba faci cand afli ca te inseala? El.

Ce naiba faci cand afli ca te inseala? El. | Autor: Zouzou

Link direct la acest mesaj

Ce sa va zic...buna dimineata in primul rand. Povestea mi se parea la un moment dat cursiva si frumoasa, acum mi se pare trunchiata si greu de povestit.

Suntem impreuna de 5 ani iar eu am mai fost casatorita si am un copil de 10 ani. Asa, din exterior paream o familie fericita. Din interior....eram un pic plictisiti, obositi si ne cam indepartaseram. Eu am resimtit foarte tare senzatia asta de departare, de insingurare dar cand ai o gramada de lucru si esti mereu tracasat la serviciu, mai pui si pe seama stresului. Starea asta dureaza de ceva vreme si discutiile au fost inutile; de inteles, ne-am inteles intotdeauna bine si asta a mascat oarecum prapastia.

Nici prin cap nu mi-a trecut vreodata ca el s-ar putea indragosti de altcineva. Prostie cat casa dar asta e adevarul! Suntem amandoi oameni in jur de 40 de ani si cand ne-am cunoscut aveam oaresice experienta de viata - nu stiu cum sa va zic..dar parea ca suntem fericiti si bucurosi ca am avut norocul sa ne intalnim, stiind cat de greu e sa fii langa cineva potrivit din toate punctele de vedere; cumva priveam lucrurile din perspectiva faptului ca viata nu dureaza o vesnicie si o relatie frumoasa e absolut un miracol care trebuie pastrat.Acum, n-as mai baga mana in foc ca asa vedeam lucrurile amandoi.

Ei bine, ceva semne au fost in sensul ca desi locuim impreuna nu mi s-a parut ca insista prea mult sa ne casatorim, sa avem un copil..chestii d'astea. Era ceva in mine care ma facea sa-mi pun intrebari despre cat de mult ma iubeste de fapt..dar uite ca am lasat si eu lucrurile asa si..asta a fost.

Aseara, intr-un soc teribil imi aud pupaza din tei vorbind in baie la telefon cu apa deschisa (ca sa n-aud eu probabil); rog mangafaua sa iasa din baie, nu iese. Ciocan la usa (caci sunt o lady, ce naiba) iese intr-un tarziu; il intreb si-mi raspunde ca da, simte ceva..si nu stie ce vrea..si bla-bla si bla-bla.

Eu inlemnesc de-adevaratelea, inima o ia la galop cu un milion de batai pe secunda...nu mai zic nimic..ca sa zic..stam un pic de vorba (pe scurt ii place sa fie cu mine, nici n-a zis ca ma iubeste, acum realizez, ca nici el nu stie ce s-a intamplat), pleaca la el si acum am ochii cat cepele, n-am dormit toata noaptea, ma invinovatesc ca am lasat lucrurile in doru' lelii si-am ajuns aici dar pe de alta parte...

Pe de alta parte....episodul cu amorul e picatura pentru ca de fapt, nehotararea lui de cel putin trei incoace (ma refer nu atat la casatorie cat la a avea un copil impreuna si a ma face sa simt ca sunt femeia langa care vrea sa ramana)e cea care ma face sa ii las lui papucii si sa raman.....ca naiba..fir'ar sa fie...

Voi ce ziceti de-asa o chestie?
Sper din tot sufletul sa intrati pe net astazi.Ma simt o proasta in adevaratul sens al cuvantului, asa ca daca mi-ati spune si voi asta, nu m-as supara.








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

stai sa ne trezim dupa cafea si raspundem

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

pai ce sa faci, mai Zouzou? sa-l castrezi si s-o dai la rate, zi tu? sa-l inseli si tu in open marriage? acu de ce plangi? ca nu te-ai maritat cu el, nu i-ai asigurat reproducerea speciei ca sa te insele dupa? io zic ca plangi de draci si de vanitate ranita, ca daca l-ai fi iubit, l-ai fi luat cand te-a cerut si iote ca viata ti-a dat dreptate. acu' lasa mangafaua la coana zoitica si tu cauta-ti un bibic cu mai multa imaginatie - auzi, sa-si sune amanta din veceu. ce poa' sa "simta" in baie, nenica? asa romantism visezi tu, mah? pune-i si-un sul de hartie igienica in sacosa cand ii arunci toalele pe geam, io asa zic, sa rimeze cu fapta. desigur, daca esti o doamna, poti apela cu incredere la fedex.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Da-i tu eject, inainte sa-ti dea el tie.Maritata cu el nu esti , copii nu aveti impreuna, e usor.
Iti e frica ca ai ajuns la 40 de ani si e greu sa gasesti alt barbat, nu este adevarat, si oricum, tu n-ai nimc de pierdut, copil ai, viata ti-ai trait-o si, ti-o vei trai de aici inainte pe bunul plac.
Eu n-am 40 si poate de asta vorbesc asa usor, nu stiu cum e criza femeii de 40.
Eu am sa traiesc pe varianta asta " Rasaritul unei tinereti apuse"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zouzou spune:

Ce bine imi face sa va citesc! La asta nu m-am gandit: se putea intampla dupa casatorie, dupa copil...Offf...Da ce ma fac cu asta mica - s-a legat de el! Va rog mult sa imi mai scrieti!!!!!!!!!!!!!!
Nu ma lasati - imi plang de mila stiu..dar sunt in primele ore de dupa.
Acum trebuie sa plec cu mangafaua la un taiat de motz si n-am cum sa lipsesc ca e finutzul nostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ai doua variante: sa stai si sa suferi in tacere (cred ca oricum increderea ta a zburat pe geam)sau sa pleci si sa cauti fericirea singura ori langa altcineva.
Fetita...poti sa-i explici adevarul sau sa-i spui ca-i plecat din tara, sa-i spui ceva care sa o faca sa se simta bine, dar oricum cred ca daca te vede ingundurata si plansa nu-i face bine.



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Deja inceteaza sa culpabilizezi, ca vezi doamne l-ai neglijat si el s-a dus sa-si caute fericirea in alta parte! STOP!
Bagajelul si lasa-l sa se duca la urmatoarea! Daca a facut-o e ca nu are nici un respect pt. tine. PUNCT! Cum adica nu stie ce simte!!!!!Vrajeala de doi lei!

Ca fapt divers, si mie sotul meu mi-a cerut sa-i fac un copil, la 6 luni dupa ce ne-am cunoscut, nici casatoriti, nici casa nici nimic. Normal ca am refuzat...dar asta nu al-a determinat sa caute in alta parte!!! NO. a asteptat 5 ani pana si-a vazut primul mostenitor!

Va fi greu sa treci peste, dar nu insurmontabil


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Conchita ai fost mortala, ca de obicei! :)
Subscriu. Lasa-l pe nerod si vezi-ti de viata ta ca esti tinara si n-ai gresit cu nimic.
Once a cheater, always a cheater! Nu ai viitor cu el...ce sa mai astepti? O durere si mai mare? Cind o sa te insele la 45-48 si atunci o sa-ti fie si mai greu sa-ti cauti pe altcineva care sa te merite...

Zoe, fii barbata!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:

Draga Zouzou,

Am trecut prin ceva asemantor cu cativa ani in urma si desi la vremea respectiva am simtit ca m-a lovit cineva cu forta in fata de mi-a taiat respiratia. azi sunt convinsa ca tot raul a fost spre bine. Este foarte dureros cand asa ceva se intampla si daca simiti ca nu stii ce sa faci, si ca un cleste parca iti strange inima, e normal. O sa dureze ceva timp sa te simti mai bine, insa fi convinsa ca vei trece peste asta.

Relativ la el, experienta personala si discutiile cu multi barbati imi spun ca daca un barbat nu s-a hotarat in 5 ani, nu prea se mai hotaraste, ca sa zic asa.

Intrebarea este ce vrei tu de fapt. Este foarte greu sa gandesti clar cand esti inca sub socul unei intamplari dureroase. Incearca sa iti creezi un mediu care sa te ajute sa reusesti sa iti gasesti suficenta liniste interioara si sa elimini tot ce-ti spune unul si altul. Odata ce te vei linisti un pic, vei vedea ca vei gasi hotararea cea mai buna pentru tine si fetita ta. Este posibil sa stii deja care este aceasta hotarare.

Si mai ales, nici pentru o secunda sa lasi aceasta intamplare sa iti afecteze increderea in tine. Faptul ca el s-a purtat cum s-a purtat, nu te face pe tine in nici un fel mai putin capabila sa iubesti si sa fi iubita, esti aceiasi persoana care erai inainte, daca nu chiar mai mult..

o sa fie bine,

-- Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zouzou spune:

Adevarul e ca......imi e o frica grozava de ce va urma. Simt ca s-a terminat orice sansa sa fiu cu cineva si ma imaginez singura la 70 de ani pe o banca in parc; despre increderea in mine - ma simt si urata si proasta la un loc..nici nu-mi vine sa ma uit in oglinda. Nu stiu cum fac cum dreg si esuez mereu...Adevarul e ca simt nevoia sa fiu singura, sa-l las sa-si vada de drum pentru ca daca am ajuns aici inseamna ca nu mai e nimic de facut..Imi e foarte greu sa accept ca nu ma iubeste si...din cate imi dau seama ..nu ma mai iubeste de ceva vreme dar asta enimeni nu e vinovat pentru ce simte sau..pentru ce nu mai simte..

Mergi la inceput