Parintii laudarosi ...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu am cunostinde de acest gen. De regula la telefon se intampla. La ultima intalmplare, am pus tel jos si eu imi faceam unghiile si spuneam automat ca un robot da, da.....si ma mustaceam cum nu mai inceta a-si lauda odrasla. Ma amuz si imi dau seama ca i-a murit laudatori. Mai ales cand ii cunosti copilul si ai o pare deja formata direct de la sursa

Foarte rar spun despre copilul meu ca a facut, dres sau sa-l laud stainilor. Important este sa stiu sa apreciez copilul asa cum este si sa nu exagerez aiurea sau doar din dorinta de a spune ca al meu este mai presus decat altul.
Mai sunt intrebata si raspund ca-i normal ca un copil normal de varsta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Io n-am nimic cu nimeni, dar o fi adevarat ca un copil de 9 luni jumate sa faca dupa cum urmeaza:

"intreaba continuu "asta?", "ata?", "tze e ata?" si arata cu degetelul, recunoaste obiectele, daca o intrebam unde sunt diverse lucruri sau persoane le arata cu un degetel, incearca sa repete tot ce aude"

nu de alta dar al meu are tot 9 luni jumate si chiar nu face propozitii si nici nu incearca sa repete tot ce aude...chiar sunt curioasa daca poate fi adevarat asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Catalishka

Io n-am nimic cu nimeni, dar o fi adevarat ca un copil de 9 luni jumate sa faca dupa cum urmeaza:

"intreaba continuu "asta?", "ata?", "tze e ata?" si arata cu degetelul, recunoaste obiectele, daca o intrebam unde sunt diverse lucruri sau persoane le arata cu un degetel, incearca sa repete tot ce aude"

nu de alta dar al meu are tot 9 luni jumate si chiar nu face propozitii si nici nu incearca sa repete tot ce aude...chiar sunt curioasa daca poate fi adevarat asa ceva


Oare sa fi uitat cand l-a nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Catalishka putin probabil. Eu am o fetitza de 2 ani si deabia de cateva luni a inceput sa foloseasca cuvintele in propozitii. De cele mai multe ori propozitiile sunt interogative. Afirmatii nu face in propozitii.
La noua luni, fetitza mea doar repeta unele cuvinte pe care le spuneau altii si atat.
Oricum eu urasc comparatiile de genul asta le-am trait pe pielea mea copil fiind si mi-am promis sa nu imi compar copilul cu altii niciodata. Fiecare copil are personalitatea lui, si modul lui personal de a absorbii informatia. Si dupa mine, genul asta de comparatii nu fac decat sa-i submineze personalitatea, sa-l faca sa se subestimeze si sa se indoiasca de capacitatile lui.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 8+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Catalishka putin probabil. Eu am o fetitza de 2 ani si deabia de cateva luni a inceput sa foloseasca cuvintele in propozitii. De cele mai multe ori propozitiile sunt interogative. Afirmatii nu face in propozitii.
La noua luni, fetitza mea doar repeta unele cuvinte pe care le spuneau altii si atat.
Oricum eu urasc comparatiile de genul asta le-am trait pe pielea mea copil fiind si mi-am promis sa nu imi compar copilul cu altii niciodata. Fiecare copil are personalitatea lui, si modul lui personal de a absorbii informatia. Si dupa mine, genul asta de comparatii nu fac decat sa-i submineze personalitatea, sa-l faca sa se subestimeze si sa se indoiasca de capacitatile lui.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 8+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


aaa, dar nu il compar, Doamne fereshte...al meu oricum e "cel mai perfect"

mi s-a parut doar penibila faza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Catalishka

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Catalishka putin probabil. Eu am o fetitza de 2 ani si deabia de cateva luni a inceput sa foloseasca cuvintele in propozitii. De cele mai multe ori propozitiile sunt interogative. Afirmatii nu face in propozitii.
La noua luni, fetitza mea doar repeta unele cuvinte pe care le spuneau altii si atat.
Oricum eu urasc comparatiile de genul asta le-am trait pe pielea mea copil fiind si mi-am promis sa nu imi compar copilul cu altii niciodata. Fiecare copil are personalitatea lui, si modul lui personal de a absorbii informatia. Si dupa mine, genul asta de comparatii nu fac decat sa-i submineze personalitatea, sa-l faca sa se subestimeze si sa se indoiasca de capacitatile lui.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 8+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


aaa, dar nu il compar, Doamne fereshte...al meu oricum e "cel mai perfect"

mi s-a parut doar penibila faza...


Poate nu ar fi trebuit sa ti se para penibila "faza".
Eu am 2 copii.
Primul, la 11 luni e adevarat, facea exact ce povesteai tu in "penibilitate". El a vorbit extrem de repede si foarte corect, fiind un adevarat atu al lui, s-a pastrat pana in prezent, se exprima extrem de usor si are un vocabular de invidiat.
Al doilea baiat,mezinul meu, cu aceiasi parinti, aceiasi educatie abia acum la 2 ani incepe sa vorbeasca cu adevarat.
Asa incat sunt copii si copii, unii exceleaza la vorba, altii la mobilitate etc.
Si nu seamana unul cu altul chiar daca sunt frati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Da, sunt si unii copii cu adevarat precoce. Am o prietena care are un baietel de o varsta cu al meu, iar baietelul ei la 1 an VORBEA, adica cu propozitii si cuvinte mai grele. Al meu nu spunea nici 'mama' sau 'tata' . Deci se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Catalishka
mi s-a parut doar penibila faza...


Mie mi se pare penibil sa ti se para penibil ca un copil sa faca ceva ce al tau inca nu face !

Dealtfel e penibil subiectul in general ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Si ce importanta are asta /
Oricum daca incepe cineva sa-si laude copilul incep toti parintii din grup
Important e sa nu lauzi copilul tau scotand in acelasi timp in evidenta carentele altuia , asta-i nesimt , in rest sa-si laude copiii toti parintii chiar daca exagereaza mie mi se pare minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Mai, chiar n-am vrut sa supar pe nimeni. Eu sunt la primul copil, cam nestiutoare si stangace ca toate mamele aflate la prima experienta, de aceea am si pus intrebarea...chiar mi s-a parut cam iesit din comun sa faca propozitii la 9 luni.

Si am zis penibil ca nu era la prima "abatere", persoana respectiva dandu-se cam in toate maiastra...dar nah,greseala mea ca nu am relatat tot background-ul...

Si deci nu e penibila doar pentru ca al meu nu face(eu am zis ca nici nu ii compar)...era doar o tema de amuzament, asa cum ar trebui sa priviti toate acest subiect, aici pe forum si asa in general in viata de zi cu zi.

Eu sunt cea mai fericita si ii multumesc lui Dumnezeu atata timp cat copilul meu este sanatos...

Inca o data scuze daca am lezat pe cineva, tot respectul daca chiar se poate

Mergi la inceput