Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Parintii laudarosi ...

(8 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 19

paula2003

4406 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipaula2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite paula2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am cunostinde de acest gen. De regula la telefon se intampla. La ultima intalmplare, am pus tel jos si eu imi faceam unghiile si spuneam automat ca un robot da, da.....si ma mustaceam cum nu mai inceta a-si lauda odrasla. Ma amuz si imi dau seama ca i-a murit laudatori. Mai ales cand ii cunosti copilul si ai o pare deja formata direct de la sursa

Foarte rar spun despre copilul meu ca a facut, dres sau sa-l laud stainilor. Important este sa stiu sa apreciez copilul asa cum este si sa nu exagerez aiurea sau doar din dorinta de a spune ca al meu este mai presus decat altul.
Mai sunt intrebata si raspund ca-i normal ca un copil normal de varsta lui.

Paula & Paul (03.01.2006) & Alexandra (13.12.2003)

Copiii nostri
Copiii nostri 1

Mergi la inceput
Catalishka
Catalishka

403 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Catalishka  Trimite mesaj yahoo luiCatalishka Adauga semn de carte la raspuns Trimite Catalishka un Mesaj Privat  Reply with Quote
Io n-am nimic cu nimeni, dar o fi adevarat ca un copil de 9 luni jumate sa faca dupa cum urmeaza:

"intreaba continuu "asta?", "ata?", "tze e ata?" si arata cu degetelul, recunoaste obiectele, daca o intrebam unde sunt diverse lucruri sau persoane le arata cu un degetel, incearca sa repete tot ce aude"

nu de alta dar al meu are tot 9 luni jumate si chiar nu face propozitii si nici nu incearca sa repete tot ce aude...chiar sunt curioasa daca poate fi adevarat asa ceva
Mergi la inceput
anemona
anemona

2121 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anemona un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Catalishka

Io n-am nimic cu nimeni, dar o fi adevarat ca un copil de 9 luni jumate sa faca dupa cum urmeaza:

"intreaba continuu "asta?", "ata?", "tze e ata?" si arata cu degetelul, recunoaste obiectele, daca o intrebam unde sunt diverse lucruri sau persoane le arata cu un degetel, incearca sa repete tot ce aude"

nu de alta dar al meu are tot 9 luni jumate si chiar nu face propozitii si nici nu incearca sa repete tot ce aude...chiar sunt curioasa daca poate fi adevarat asa ceva

Oare sa fi uitat cand l-a nascut?

Mergi la inceput
Madanic
Madanic

1003 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMadanic Adauga semn de carte la raspuns Trimite Madanic un Mesaj Privat  Reply with Quote
Catalishka putin probabil. Eu am o fetitza de 2 ani si deabia de cateva luni a inceput sa foloseasca cuvintele in propozitii. De cele mai multe ori propozitiile sunt interogative. Afirmatii nu face in propozitii.
La noua luni, fetitza mea doar repeta unele cuvinte pe care le spuneau altii si atat.
Oricum eu urasc comparatiile de genul asta le-am trait pe pielea mea copil fiind si mi-am promis sa nu imi compar copilul cu altii niciodata. Fiecare copil are personalitatea lui, si modul lui personal de a absorbii informatia. Si dupa mine, genul asta de comparatii nu fac decat sa-i submineze personalitatea, sa-l faca sa se subestimeze si sa se indoiasca de capacitatile lui.

Madalina
mami de Isabella Andreea si 8+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"
Mergi la inceput
Catalishka
Catalishka

403 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Catalishka  Trimite mesaj yahoo luiCatalishka Adauga semn de carte la raspuns Trimite Catalishka un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Catalishka putin probabil. Eu am o fetitza de 2 ani si deabia de cateva luni a inceput sa foloseasca cuvintele in propozitii. De cele mai multe ori propozitiile sunt interogative. Afirmatii nu face in propozitii.
La noua luni, fetitza mea doar repeta unele cuvinte pe care le spuneau altii si atat.
Oricum eu urasc comparatiile de genul asta le-am trait pe pielea mea copil fiind si mi-am promis sa nu imi compar copilul cu altii niciodata. Fiecare copil are personalitatea lui, si modul lui personal de a absorbii informatia. Si dupa mine, genul asta de comparatii nu fac decat sa-i submineze personalitatea, sa-l faca sa se subestimeze si sa se indoiasca de capacitatile lui.

Madalina

aaa, dar nu il compar, Doamne fereshte...al meu oricum e "cel mai perfect"

mi s-a parut doar penibila faza...
Mergi la inceput

Lala_D

7700 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lala_D un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Madalina

aaa, dar nu il compar, Doamne fereshte...al meu oricum e "cel mai perfect"

Poate nu ar fi trebuit sa ti se para penibila "faza".
Eu am 2 copii.
Primul, la 11 luni e adevarat, facea exact ce povesteai tu in "penibilitate". El a vorbit extrem de repede si foarte corect, fiind un adevarat atu al lui, s-a pastrat pana in prezent, se exprima extrem de usor si are un vocabular de invidiat.
Al doilea baiat,mezinul meu, cu aceiasi parinti, aceiasi educatie abia acum la 2 ani incepe sa vorbeasca cu adevarat.
Asa incat sunt copii si copii, unii exceleaza la vorba, altii la mobilitate etc.
Si nu seamana unul cu altul chiar daca sunt frati.
Mergi la inceput

natalia_nica

870 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinatalia_nica Adauga semn de carte la raspuns Trimite natalia_nica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da, sunt si unii copii cu adevarat precoce. Am o prietena care are un baietel de o varsta cu al meu, iar baietelul ei la 1 an VORBEA, adica cu propozitii si cuvinte mai grele. Al meu nu spunea nici 'mama' sau 'tata' . Deci se poate

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)
Mergi la inceput

membru veteran monica70

13269 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica70 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:

Mie mi se pare penibil sa ti se para penibil ca un copil sa faca ceva ce al tau inca nu face !

Dealtfel e penibil subiectul in general ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

POZE

Mergi la inceput
ligeea
ligeea

1521 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiligeea Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Si ce importanta are asta /
Oricum daca incepe cineva sa-si laude copilul incep toti parintii din grup
Important e sa nu lauzi copilul tau scotand in acelasi timp in evidenta carentele altuia , asta-i nesimt , in rest sa-si laude copiii toti parintii chiar daca exagereaza mie mi se pare minunat

ligeea
Mergi la inceput
Catalishka
Catalishka

403 Mesaje
Mai, chiar n-am vrut sa supar pe nimeni. Eu sunt la primul copil, cam nestiutoare si stangace ca toate mamele aflate la prima experienta, de aceea am si pus intrebarea...chiar mi s-a parut cam iesit din comun sa faca propozitii la 9 luni.

Si am zis penibil ca nu era la prima "abatere", persoana respectiva dandu-se cam in toate maiastra...dar nah,greseala mea ca nu am relatat tot background-ul...

Si deci nu e penibila doar pentru ca al meu nu face(eu am zis ca nici nu ii compar)...era doar o tema de amuzament, asa cum ar trebui sa priviti toate acest subiect, aici pe forum si asa in general in viata de zi cu zi.

Eu sunt cea mai fericita si ii multumesc lui Dumnezeu atata timp cat copilul meu este sanatos...

Inca o data scuze daca am lezat pe cineva, tot respectul daca chiar se poate
Mergi la inceput
Pag. din 19 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com