afterschool sau bona?

afterschool sau bona? | Autor: sunnyday07

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 6 ani si la toamna va merge la scoala. Acum este la grupa pregatitoare la o gradinita unde sta pana la 17 - 17:30 de unde ia o doamna (bona) care sta cu ea pana cand ajung eu acasa - 18:30.

Initial ma gandeam sa mergem pe acelasi sistem pentru clasele 1-4 (afterschoool si eventual cineva care sa o ia si o aduca acasa), mai ales ca gradinita la care mergem are si afterschool.
Doar ca eu sunt putin dezamagita de ceea ce se intampla la afterschoolul gradinitei (asa vad eu lucrurile din afara, poate ca de fapt este ok), scoala are si ea afterschool dar nu m-a entuziasmat descrierea (copiii stau in bancile de la scoala si maninca mancare de la catering) si ce am mai gasit prin zona nu m-a atras deloc (mall vitan - timpuri noi).

Asa ca m-am gandit la o bona (in cazul fericit fosta educatoare sau invatatoare) care sa o ia de la scoala si sa stea cu ea pana seara iar in vacante (cand nu plecam in concediu sau bunici) sa stea cu ea toata ziua.

Ideea mi-a incoltit doar la modul teoretic si m-ar fi interesat sa aflu parerea altor mamici care au ales fie bona fie afterschool-ul.

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi vom ramane cu bona. Pentru zilele in care Doamne fereste va fi racita si nu va merge la scoala deloc si pt vacante.
Teoretic va merge la scoala, sta la after la scoala cu doamna invatatoare dupa care o va lua bona si va sta cu ea pe afara daca e timp frumos sau vin acasa la odihna pana vin eu.


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si noi suntem in aceeasi situatie (o sa incepem in toamna) si m-am gandit la solutia cu bona. Fetita mea n-a avut niciodata bona pana acum, e la gradi cu program pana la 19, dar din toamna am vorbit cu o doamna care in principiu ar lua-o de la scoala si ar aduce-o acasa (la noi), unde copilul sa manance, sa doarma sau sa se odihneasca, dupa care sa-si faca lectiile. Si mie mi se pare chinuitor la after pentru ca nu prea au cum sa doarma, plus ca mi se pare prea mare aglomeratia pentru facut lectii. In plus, eu voi avea program variabil de la o zi la alta si vreau sa aranjez cu bona plata la ora, asa incat o sa fie si financiar mai bine, sper.
La aspectul asta chiar m-ar ajuta daca stiti cat se plateste o ora cu o bona.
Doamna gasita de mine este si o persoana foarte ok, fosta profesoara, recomandata de o buna prietena, asa ca eu cred ca va fi bine. Nu am vorbit insa de tarif, urmeaza sa vorbim mai in toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi ramanem tot cu bona... il va lua de la scoala, va sta cu el un pic pe afara, va face lectiile cu el. Nu putem renunta la ea, nu avem alte ajutoare... si sant vacantele, racelile... trebuie sa avem pe cineva.
La sedinta cu parintii a intrebat cineva cum e mai bine... si chiar educatoarea ne-a sugerat ca mai bine sa-l ia cineva acasa decat sa ramana la after-school

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

referitor la pret... acum sta 5,5 ore si platesc 6 mil

Din toamna va sta 6,5 ore si voi plati 7 mil

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Ingrid, in perioada vacantei platesti mai mult?
Sau cand se intampla sa stea acasa cate o zi (greva la scoala sau ceva de genul asta)?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

referitor la pret... acum sta 5,5 ore si platesc 6 mil

Din toamna va sta 6,5 ore si voi plati 7 mil

Ingrid si Cristi 7 ani


Multumesc, Ingrid ! Eu intentionez sa o platesc la ora pentru ca voi avea program variabil si pentru ca si ei ii place program mai flexibil. In medie cred ca va avea 20-22 ore pe saptamana. Oare cat ar trebui sa coste asta? Are si o zi libera in principiu, caci eu nu voi lucra o zi pe saptamana, dar s-ar putea sa o mai chem din cand in cant si in acea zi.
Mai astept raspunsuri cu plata la ora, daca mai stie cineva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:


Am si eu o intrebare. Cum gasiti o bona in care sa aveti incredere? Eu am tot intrebat in stanga si-n dreapta si n-am gasit deocamdata pe nimeni.Si parca nu-mi vine sa apelez la o agentie.
Din toamna, cand incepem si noi scoala, as avea insa mare nevoie de cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Si eu am un baietel care merge la gradi si de pe-acum citesc despre scoli si invatatoare, desi mai avem ceva ani pana ajungem acolo.
Si pentru ca privesc din dubla perspectiva inceperea scolii(a mamicii, a fostului invatator), dar si pt ca in viata merg dupa principiul''Ce tie nu-ti place, altuia nu-i place'' ...ca vei plati cand nu te vei gandi:)
m-am gandit la o forma personalizata de afterschool pe care doresc s-o implementez. Anume, doresc sa invat, sa educ prin diverse activitati si situatii zilnice, scolari doar de clasa I. Copiii trebuie inainte de toate intelesi si daca primul contact cu scoala,cu invatatul,nu se face cum trebuie,scolarul poate manifesta in timp lehamite de scoala, poate simti obligativitatea unui sistem de care abia astepti sa scapi in vacante. Ori, scoala poate fi cu adevarat interesanta, invatatul poate fi o placere, stimulativ, daca cel care ii indruma pe copii, ''arde'' ca o lumanare punand si suflet, nu doar cunostinte.
Asa ca vin cu o propunere catre mamicile care asteapta sa cumpere ghiozdanel in toamna, sa iesim, pe rand, la o plimbare in parc sau la un ceai, sa vorbim despre copii si sa incepem impreuna un proiect pentru o educatie personalizata.
Locuiesc in zona mall Vitan si va stau la dispozitie cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Fetita mea e cls I. Noi avem bona. Ii dau 8 mil si in vacante sau greve sau alte alea vine la 8 dimineata.
Am intrebat-o pe ea cum facem, adica daca vrea mai putin in timpul scolii si mai mult in vacante si mi-a zis ca prefera sa facem o medie si sa aiba aceeasi bani tot timpul.
Daca ai gasi o fosta invatatoare sau educatoare ar fi ideal, daca nu, important e sa aiba rabdare si sa va intelegeti (tu si fetita) cu ea. Pentru ca la lectii la 1-4 face fata si daca a avut alta meserie, nu neaparat invatatoare. Si de fapt lectiile si le face copilul singur, ea doar trebuie sa o puna sa si le faca, sao asculte citind, chestii de-astea.
Cu after school probabil e ok, problema mea a fost ce fac in vacante sau daca raceste copiul ...

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

O sa incep sa caut o bona, aranjamentul Soranei imi convine de minune si voi cauta si eu ceva de acest gen.

Noa, eu voi intreba mai intai toate rudele, prietenii, colegii, cunostintele daca nu stiu pe cineva potrivit.
Daca nu gasesc probabil voi apela la o agentie.

Doamna pe care o avem acum a fost colega de serviciu cu mama mea si sta si cu mine pe strada. Asa ca am avut incredere in ea de la inceput. Din nefericire are mai mult de 70 de ani si nu se poate ocupa de fetita mea asa cum mi-as dori eu (e ok pentru o ora pana ajung eu dar nu pentru o zi intreaga sau supraveghere la lectii).

Mergi la inceput