Super nanny!

Super nanny! | Autor: morgainennis

Link direct la acest mesaj

Salut!

Am o fetita de 2 ani si 9 luni..si sunt foarte multumita de bona cu care am stat de cand avea fetita mea 4 luni!

Este fosta asistenta medicala care de peste 5 ani se ocupa doar de baby sitting! are 35 ani si 2 copii unul de 11 si unul de 16 ani ca niste flori.

Din pacate trebuie sa o eliberez incepand cu 15 aprilie pentu ca micuta mea vrea la gradinita.

Bona mea este responsabila pentru faptul ca fata mea a renuntat la pampers de la 2 ani, nu folosim nici noaptea pampers si nici scutece de pat. Este responsabila pentru faptul ca nu mi-am gasit niciodata fetita zgariata, lovita, sau bolnava cat timp a stat cu ea. Bona mea are un stil complex de abordare a micutilor...implicand multa comunicare verbala, astfel ca fetita mea vorbeste si canta si stie deja poezii cu exceptia pronuntarii literei R.

De mancat i-a gatit pana la 1 an si 6 luni...apoi a inceput sa-i dea mancarea pe care o mancam toti in casa. Cu bona mea, nu exista sa nu mancam...sta si cate o ora jumatate pana cand micuta mea mofturoasa mananca tot. S-a ocupat si de menaj in casa initial, apoi mi-a spus ca nu mai poate...cand fetita mea a crescut si a inceput sa o solicite, luand drumul parcurilor zilnic, cate 2 ore dupa masa de dimineata. Noi avem curte, dar e important sa se joace cu copii si sa mearga in parc, asa ca acum se ocupa doar de calcatul lucrusoarelor fetitei mele odata pe saptamana.


impotant este ca nu prea o tine in casa, si de mica a invatat sa iasa la aer indiferent de vreme, chiar si acum iarna, macar o ora inainte de pranz.

Doresc sa o ajut prin recomandarea ei catre doritori, dar de preferat bebelusi de la varste fragede pentru a avea un contract pe cativa ani.

Se ataseaza mult de copii desi ma bucur ca fetita mea inca mai crede ca mami e mai buna si o prefera bonei. Daca considerati ca o bona trebuie sa se ocupe de copil in primul rand, nu sa fie menajera sau psiholog in familie, este omul perfect. Are initiativa si este foarte vesela si va va ajuta cu sfaturi practice in cresterea micutilor.

Nu stiu daca am voie aici sa postez numarul ei de telefon, dar daca imi scrieti pe morgainennis@gmail.com va pun in legatura. Imi pare sincer ca renunt la ea, imi este ca o sora...dar deja e tarziu pentru Erin la gradinita...am tot amanat pentru ca ii merge atat de bine cu bona.

Stiu ce greu mi-a fost sa o gasesc si cred ca va ajuta aceasta postare.

Cu bine!