Crestinismul si evolutia spirituala 4

Crestinismul si evolutia spirituala 4 | Autor: mamabear

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08


Mamabear, hai ca esti totala. Te si vedeam cu toporu speriind baba.
Hai, ca m-ai facut sa rad pe-aici singura cu calculatoru.
Da' baba ce avea sa caute pe langa centrala ta?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Mai, acuma rad si eu de mine, dar atunci ma gandeam :daca a venit careva si-mi ataca sotul si copiii din casa? , ca din fata casei mi se parea ca se aude ceva. Si btw, vecina cu laptele, a mai venit si spre centrala sa ma strige, cand ii ziceau copiii ca-s acolo.

PS: postarile noastre au legatura cu subiectul, caci vorbim despre ispite!
Asta , asa ca lamurire, ca sa nu cumva sa nu ne dea puncte pe postari pe motiv de off-topic .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga patou,in primul rind sanatate copilului!

In al 2-lea rind,imi dau seama ca e asa cum zic Sf Parinti:daca citesti si interpretezi singur Biblia,poti cadea in multe capcane,sint si demoni specializati in asa ceva(cred ca arhiconi se cheama)care te fac sa vezi intr-un fel impotriva evidentei.Sint de acord ca te innoiesti cind Domnul ti se reveleaza:da,invii din morti:din ateu devii crestin,din crestin cu numele(daca esti botezat)devii practicant si tot asa.Si tu ai o gramada de paradoxuri:de ex denunti pacatul chiar si pe ala incipient sau admiti doar un singur motiv de desfacere a cununiei(adulterul),esti de acord ca nu tb sa apuna soarele peste minia noastra,fara sa marturisimpacatele(ca asa ai zis,da nu stiu eu sa dau citatul cu quote),dar daca te-ntreb unde le marturisesti,vad ca nu le marturisesti nimanui,desi Domnul n-a dat degeaba apostolilor Duh Sfint si nu le-a zis degeaba sa ierte,sa lege si sa dezlege pacatele oamenilor,adica Domnul nu s-a asteptat ca ei,preotii,sa vada cu duhul pacatele tale si sa le ierte,ci s-a asteptat ca omul singur sa vina si sa si le spuna,nu?Nu s-or insela de-atitea secole si ortodocsii si catolicii cu Tainele lor(din care tu te privezi de 2 fff importante,de unde mintuire fara spovedanie si impartasanie?).Of.

Hai,vii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga nikole,marturisesc ca m-ai pierdut de tot...pai cum sa nu-ti dea imparatsanie,ce,e vorba ca ai uitat tu?dar a uitat si el?Nu stiu ce sa mai zic,tu ai ascultat si ai cautat preot ortodox,ai facut bine si Domnul mult va aprecia,dar ce sa zic...bine ti-a zis preotul:sa te rogi pt el,caci intr-adevar ei sint ispititi...o proba de ispita e cea care,cit ai clipi,a desfiintat 2 Taine...ca daca ne-am cununa cu totii doar din priviri...n-am mai avea caseta de la nunta!si daca pacatele tb doar caite,nu si marturisite...de ce-ai mai batut atita drum pina la el?te dezlega la tel si gata...

Dar am citit ceva despre scumpatate si iconomie,mamabear cred ca stie sa explice bine termenii,eu cred ca,din iconomie,Domnul ingaduie ca preotul tau sa functioneze si el asa,cu toate viziunile lui ortodoxo-protestante,ca omul sa fie totusi sub ascultare si sa aiba parte de practica in religia in care s-a nascut si in care vrea sa continue.

Oricum,Domnul sa te lumineze si sa te aiba in paza,tu tine-te de preot si ia Tainele si de cununie si de botez si molifta si ce ti-a mai zis,tu fii sub ascultare si stai cu inima catre Domnul!

Despre cumnata ta care nu si-a botezat copiii dar i-a botezat pe ai altora,iarasi tb sa ma gindesc...multe mai sint!

Despre starea de neliniste si ce mai ai tu pot sa-ti spun din ce-am citit si experimentat pe mine:ori nu te-ai spovedit bine,ori pacatele sint mai deosebite,da,multe sint de gindit,tb sa ma gindesc.Ca si eu credeam ca demonii se duc la omul cel mai credincios,dar de unde,ca se duc si la cel mai pacatos sau la pacatosul mediu,in fine,se duc peste tot,tu ia seama la suflet,mai citeste un indreptar de spoovedit ceva,dar stai mai intii sa nasti!Doamne ajuta!

va pup!Am plecat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Nikole, chiar nu are mare importanta ce face unul sau altul in privinta propriilor lor copii. Important este ca tu stii in sufletul tau calea dreapta si ca vrei sa iti botezi copilul. Sa stii ca de unde stau eu (nu sunt sigura ca stau prea bine), catolicii sunt cei mai aproape de ritul nostru. Ma uit la ceea ce posteaza Crinuta noastra, nu am absolut nici un cuvant contra. Ii dau dreptate si e in conformitate cu ortodoxia in cele ce spune. In afara de faptul ca foloseste unele cuvinte diferit (ca penitenta- canon) sau asa ceva, ai putea jura (vorba vine) ca e ortodoxa.
Katya, mamabear eu stiu ca in ceea ce ne-am nascut in aceea vom fi judecati. Io zic sa fie Patou lasata in cele ale ei. Mie mi-ar veni tare greu daca mi-ar zice unul sau altul ca nu ma aflu de partea care trebuie sau asa ceva. Aceste lucruri trebuie lasate la iconomia lui Dumnezeu. Patou in ceea ce te simti bine, in aceea sa ramai. Ca noi nu facem prozelitism. Sa nu intelegi fetele gresit, ele din dragoste au spus asa. OK?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

mamabear, referitor la punctajele de la raspunsuri, eu am renuntat de mult sa ma mai uit. Le socotesc pe toate acestea ca liant, ca stare de spirit intre lucrurile profunde. Sa fiu sincera, daca nu erati voi, eu as fi plecat de mult de pe forum. Mi se pusese pata nu mai demult decat vineri si nu as fi vrut sa mai intru deloc. Nu pot zice, stiindu-ma cat sunt de cu hachite, ca n-o s-o fac la un moment dat. Doar ca nu o sa fiti voi de vina. Am intalnit unele atitudini care chiar m-au dezamagit enorm. Nu la grupul nostru. Am vazut fel de fel de personaje asteptand la cotitura, macinand fiecare raspuns intr-o maniera care nu are a face cu bunul simt... Dar asta e.
Noi trebuie sa dam dovada in permanenta ca suntem crestini, ca stim sa iertam, ca daca am fi dati la lei pentru credinta noastra am accepta intr-o clipita. Suntem crestini si asta ne face tinta atacurilor.
Asa ca punctele.... intelegeti voi, ca sunteti fete destepte.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabear spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

mamabear, referitor la punctajele de la raspunsuri, eu am renuntat de mult sa ma mai uit. Le socotesc pe toate acestea ca liant, ca stare de spirit intre lucrurile profunde. Sa fiu sincera, daca nu erati voi, eu as fi plecat de mult de pe forum. Mi se pusese pata nu mai demult decat vineri si nu as fi vrut sa mai intru deloc. Nu pot zice, stiindu-ma cat sunt de cu hachite, ca n-o s-o fac la un moment dat. Doar ca nu o sa fiti voi de vina. Am intalnit unele atitudini care chiar m-au dezamagit enorm. Nu la grupul nostru. Am vazut fel de fel de personaje asteptand la cotitura, macinand fiecare raspuns intr-o maniera care nu are a face cu bunul simt... Dar asta e.
Noi trebuie sa dam dovada in permanenta ca suntem crestini, ca stim sa iertam, ca daca am fi dati la lei pentru credinta noastra am accepta intr-o clipita. Suntem crestini si asta ne face tinta atacurilor.
Asa ca punctele.... intelegeti voi, ca sunteti fete destepte.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Hi, hi ,hi! Faza cu punctele era o gluma. Parca de asta-mi arde mie, si asa am fost obsedata in scoala sa fiu prima. Acum mai lipseste sa-mi contorizez punctele si sa nu dorm noapte ca n-am destule.

Nici nu te gandi sa pleci de pe forum, ca vin dupa tine si te aduc inapoi. Daca observi, eu postez mai mult aici (unde e pace), pentru ca ma smintesc grozav cand vad cum pot fi oamenii. In naivitatea mea, eu credeam ca oamenii au un minim de respect , si nu sar imediat la beregata interlocutorilor virtuali, dar uneori nu e asa. Nu pune tot la suflet, ca omul mai are si talpa la papuc, vorba duhovnicului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Am profitat de un pic de timp si am citit la parintele Teofil Paraian azi. Doua chestiuni de care sa va spun maine: parabola tanarului bogat si despre Biblie. Super, dar las pe maine ca sunt obosita in seara asta si ma retrag.
Asta daca nu cumva maine cand ma scol si vin cu cafeluta gasesc un subiect care sa ma incite mai mult Stiu eu ca asa faceti, cum ma intorc cu spatele sau ma duc la bucatarie, parca aveti al 6-lea simt, atunci discutati mai cu foc (Vezi, Crinuta? Paranoia se ia)
Deci va pup pe toate, noapte buna
Mamabear sunt obosita, nu mai sesizez nuantele, pe bune eu chiar credeam ca te-a apucat patima punctelor

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

nici o sansa sa ma supar ca deh, daca-ar fi dupa mine v-as duce pe toate la o biserica protestanta
si ca sa-i raspund Katyei, pacatele le marturisesc direct lui Dumnezeu. si... celor care-si dispusi sa ma asculte

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Katya, nici eu nu credeam ca e suficient sa strigi "Doamne". Dar am avut ceva vise - mai degraba cosmare. Si imediat ce ingerul mi-a dat in gand sa strig la Hristos m-am trezit din somn. Si daca in timpul somnului strigand, Hristos m-a auzit si a venit, dar cand suntem treji?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori



Mi s-a intamplat si mie, a fost groaznic, nu voi uita cat voi trai acel vis...de fapt nici nu a fost vis ca eram perfect constienta, dar nu puteam deschide ochii, misca mana dreapta, eram imobilizata...simteam cum imi curg lacrimile, nu ma puteam trezi...brrrr
cand am pronuntat numele lui Iisus, de fapt cand L-am strigat disperata(va spun nu era un simplu cosmar) am deschis ochii instantaneu...


Fetelor, am uitat complet sa intreb de Sf. Impartasanie, dar complet...
ramane cand imi face molifta, vreau sa ma spovedesc din nou cand merg la biserica, si apoi voi intreba daca ma poate impartasi...

sper sa ma ajute D-zeu!

Referitor la ispita...eu mereu am analizat-o, de ce tocmai aceea imi vine in gand si nu alta?
Nu o pot alunga, ca revine....trebuie sa inteleg de ce ma ataca, inseamna ca gaseste teren prielnic sa se dezvolte, nu?
atunci buba e undeva in sufletul/constiinta mea si pana nu o rezolv, sau o depistez, ispita , gandul necurat nu pleaca oricat as striga eu la D-zeu...ptr ca si eu ca om/pacatos, trebuie sa fac ceva...
asta e parerea mea, si cunoscandu-ma, va spun drept ca ma ispitesc doar anumite ganduri...mai mereu...as putea dezvolta sa ma intelegeti, dar asta inseamna sa intru in detalii mult prea intime, si totusi un forum public nu e locul potrivit ptr astfel de comfesiuni...


Katya, nu stiu daca am amintit, mi-a imprumutat preotul printre altele si un referat facut de el si un preot francez din anul 1956, pe timpul studiului teologiei in Franta, referitor la rugaciunea inimii, mi-a mai spus ca nu imi trebuie dezlegare sa o spun.









Si pe mine tot anumite ganduri ma ispitesc, daca vrei vb pe privat.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Nikole, chiar nu are mare importanta ce face unul sau altul in privinta propriilor lor copii. Important este ca tu stii in sufletul tau calea dreapta si ca vrei sa iti botezi copilul. Sa stii ca de unde stau eu (nu sunt sigura ca stau prea bine), catolicii sunt cei mai aproape de ritul nostru. Ma uit la ceea ce posteaza Crinuta noastra, nu am absolut nici un cuvant contra. Ii dau dreptate si e in conformitate cu ortodoxia in cele ce spune. In afara de faptul ca foloseste unele cuvinte diferit (ca penitenta- canon) sau asa ceva, ai putea jura (vorba vine) ca e ortodoxa.
Katya, mamabear eu stiu ca in ceea ce ne-am nascut in aceea vom fi judecati. Io zic sa fie Patou lasata in cele ale ei. Mie mi-ar veni tare greu daca mi-ar zice unul sau altul ca nu ma aflu de partea care trebuie sau asa ceva. Aceste lucruri trebuie lasate la iconomia lui Dumnezeu. Patou in ceea ce te simti bine, in aceea sa ramai. Ca noi nu facem prozelitism. Sa nu intelegi fetele gresit, ele din dragoste au spus asa. OK?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori





Hai ca ma faci sa imi dea lacrimile. Mi-a placut partea cu : " Crinuta noastra"

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Patou, asa stiu si eu, ca protestantii considera ca din moment ce Il accepti pe Isus, gata, esti mantuit, Isus a facut totul iar noi nu mai avem nimic de facut.
Daca tu nu esti de acord cu asta, atunci cum te incadrezi ( incluzi) in Biserica Protestanta?> Mai precis, ce te atrage la Protestanti?
Sau ce criterii ai avut cand ai decis ca asta e Biserica cea adevarata, ca presupun ca pt tine aceea este.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput