Progesteron injectabil

Progesteron injectabil | Autor: pisucmic

Link direct la acest mesaj

Dragelor fivoaselor
M-am decis sa deschid un subiect nou-nout fiindca mi se pare ca e ceva despre care nu se prea discuta pe aici la alte subiecte.
Am primit la acest al 3lea FIV progesteron injectabil - in cazul meu numit Prontogest, o injectie im zilnic, pana la test, si poate si apoi...
Hai sa va spun ce m-am intrebat eu si ce am aflat:
- de ce? pentru ca asigura un aport mai mare de progesteron deci asigura mentinerea unui bun endometru pentru integrarea embrionasilor.
- unde se gaseste? in Austria vad ca mai multa lume a primit, chiar daca unele fete sub forma de Proluton. De pe net aflu ca in tari straine se poarta mult in Anglia si in Italia, poate si in alte tari?
- cum se numeste? produsul italian e Prontogest (l-am putut comanda la Internationale Apotheke de pe Karstner Ring la Viena). Un produs absolut echivalent care inteleg ca se poate cumpara si in Romania se cheama Gestone. Ambele se fac zilnic intramuscular. Exista varianta Proluton, dar proful meu mi-a zis ca nu o prefera fiindca, desi se face de 2 ori pe saptamana (ceea ce eu as prefera...), duce la cresteri si scaderi in valuri ale progesteronului intre cele doua injectii. Asta e ce a zis el; am vazut aici fete care au facut Proluton si le-a mers bine.
- cum e? destul de groaznic, va zic de acum! Tocmai de asta am cautat atata pe net, fiindca desi injectiile sunt scurte (1 ml), al meu sot e maestru deja, si in timpul inj nu ma doare deloc, durerile si nodulii care apar dupa sunt din ce in ce mai teribili... Ma doare noaptea cand ma intorc in pat, imaginati-va! Si sunt abia a 6a zi de injectie! Dar azi am decis sa caut pe net. Am gasit un forum unde niste englezoaice simpatice isi impartasesc zilele trecute exact aceeasi drama (http://www.fertilicare.org/forum/showthread.php?t=9893): durerea si "lumps"-urile fesiere dupa Gestone. Doar ca pe toate forumurile astea, toata lumea pare sa cada de acord ca e foarte eficient si merita tot chinul!
- cat timp? asta nu mi-e prea clar. Sigur pana la test. Celalalt prof mi-a zis ca daca e pozitiv pot apoi opri si continua doar cu Utrogestan si Duphaston. In prospect si pe net vad ca lumea continua pana pe la 8-12 saptamani, chiar si 16. Bine, asta mi se pare chiar horror, dar ma rog...

Ei bine, voi ce stiti de toate chestiile astea? A mai incercat cineva? Ce, cat, unde a gasit, cine i-a dat, etc etc.

Pisuc Mic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Pisuc mic
Nu stiu prea multe nici eu despre subiect, dar as vrea sa fac dupa et progesteron injectabil. Eu am de la o fata dragutza Progesteron Depot din Germania adus 250 mg, care din cite stiu se face cam unul la 3 zile, si mai des daca e cazul cred.
Stiu ca se face si dupa testul pozitiv.
Imi pare rau ca ai asa dureri de la el, dar ai sa vezi ca merita in citeva zile.
Poate nu ar strica cind faci testul beta , sa faci si progesteronul si sa vezi cum stai, si in functie de valoare te sfatuiesti cu medicul tau daca sa mai continui sau nu.
Nu te mai lasa deloc durerea daca pui comprese reci pe respectivul loc? stiu ca injectia trebuie facuta f incet, solutia fiind uleioasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Pisumic, banuiesc ca masezi bine locul dupa... pe mine nu m-au mai durut dupa ce am citit sa pun imediat dupa ceva cald: asa ca imi pregateam o sticla cu apa fierbinte si o tineam in zona cam 10 min. La mine a avut efect, chiar nu m-au mai durut dupa! Sper sa iti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

eu faceam /fac progesteron depot de 250 initial 1 fiola la 4 zile,apoi 1 fiola la 3 zile si din sapt 12 am facut pauza dar mi-a scazut progesteronul mult si am reluat din sapt 14 si vedem cum iese analiza sapt asta (sapt 19) :daca e bine renunt daca nu continui sa ma intep si sa stii ca nodulii aia se formeaza si la mine .probabil asa e,nu stiu initial am crezut ca e vreo intoleranta pt ca aveam si mancarimi in zona inepaturii dar cu timpul m-am obisnuit si nodulii dispareau dupa vrei 3 zile( la tine e mai greu pt ca faci zilnic).Si din cate am inteles eu nu e normal sa renunti deodata la el ci treptat(adik acum faci zilnic sapt urmatoare 1 fiola la 2 zile,apoi cealalta sapt o fiola la 3 zile si tot asa cand ajungi la o sapt renunti)-sfatul asta l-am primit eu,dar vezi ce zice dr tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
ce bine ca mi-ati scris!
Ma simt mai bine cand stiu ca si aproape e lume care a trecut prin intrebarile astea!
De masat maseaza sotul meu, e chiar hazliu, ca eu stau ca o printesa... Dar nu e destul. Acum vad si la voi si am vazut aseara si pe forumul asta faza cu pus cald - o sa fac asta de diseara clar!
Rubia, Adriana - cum se numeste progesteronul asta depot, Proluton, sau chiar asa cum ati scris? inteleg ca nu se gaseste in tara?
Proful chiar mi-a dat sa fac si progesteronul la beta, asa ca-l voi face. Asta ma gandeam si eu, sa nu intrerup brusc apoi, ca e pacat. Dar zilnic saptamani intregi... (bine, desi, macar sa am eu la ce face atatea saptamani )
Va pup pe toate!

Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Piscu mic chiar asa se numeste progesteron depot, 250mg si din cite stiu se face unul la 3 zile . Nu se gaseste in Romania asta, e din Germania adus .
Nu cumva sa il opresti brusc, ok? si sa faci progesteronul la beta, si apoi te consulti cu dr tau si vezi ce zice.
Un mare sa nu mai doara asa de rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Draga Adriana
acum am incercat varianta cu injectare f lenta si o sticla de apa calda tinuta vreo 10-15 minute dupa (dupa masaj, evident...).
Un intreg ritual, ce mai...
Asta ma gandesc si eu, sa nu intrerup brusc. Am 18 injectii, care s-ar termina deci la 6 zile dupa test, dar am aflat ca se gaseste echivalentul Gestone in Romania, asa ca, daca ne ajuta DD, trec la asta. Sufar, ce sa fac
Si-nca trei pupici si-o floare

Pisuc Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunas spune:

buna pisucmic

in ce tara ai facut Fiv-ul in care ti-a recomandat progesteron injectabil? si cat a costat?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

pisumic , si eu am facut progesteron injectabil pt ca am avut hemoragii si iminenta de avort. Eu am facut Prontogest de 100 mg ,produs in Italia.Initial ,cind am descoperit un hematom prin sapt 9, am facut cite 2/zi si apoi am scazut 1 la 2 zile (cica doza normala e de 50 mg/zi), apoi am avut iar episoade hemoragice m am internat si am reluat cu 2/zi ,dar s a speriat dr cind a vazut ce fund aveam (umflat, vinat,plin de noduli) si mi a interzis orice injectabil. Progesteronul da dureri, noduli si alte reactii pt ca este uleios, trebuie facut profund si incet,dar nu scapi de noduli oricum ar fi facut cred eu, incearca sa pui pe locul injectat felii de cartofi sau frunze de varza, chiar ajuta.Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Pisucmic, am facut si eu prog injectabil tot de 250 mg (depot din Germania) dar nu am avut deloc probleme (si am facut pana in sapt 8 in sarcina cu Andrei si cateva fiole acum la FIV-ul nereusit). Toate injectiile le-am facut la spital cu ac gros (tb sa aiba capatul verde - de la asistenta citire), incet si dupa tb masat locul destul de tare (chiar dureros masajul a fost la mine). Doamne ajuta sa fie cu ochisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moromeata spune:

Am cautat si eu ca nebuna progesteron injectabil in tara. Din pacte nu se mai gaseste, nici Gestone, nici altceva - ma refer la progesteron natural, ca sa spun asa, nu sub alte combinatii chimice. Nu am gasit nici in Ungaria desi am sunat la depozite. In cele din urma am primit un set de Prontogest 100mg din Italia si urmeaza sa primesc Gestone tocmai din Israel. Asa ca daca esti in Austria si ai gasit acolo, fa-ti rezerve.

Mergi la inceput